ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل سری که درد نمی کند و دستمال نمی بندند

معنا و مفهوم حکایت «سری که درد نمی کند و دستمال نمی بندند» به همراه تاریخچه

ضرب المثل سری که درد نمی کند اشاره به این موضوع می‌ کند که شخصی بی دلیل و بی جا برای خودش مشکل تراشی کند و یا کسی که خود را الکی به دردسر اندازد؛ پس به این جهت هر کسی باید برای انجام کاری یک دلیلی از قبل داشته باشد و بی‌ گدار به آب نزند، در این موارد از این جمله استفاده می‌ شود. با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل جنگ اول به از صلح آخر

معنی ضرب المثل سری که درد نمی کند دستمال نمی بندند

مفهوم حکایت سری که درد نمی کند و دستمال نمی بندند

وقتی کسی دچار مشکل و سختی شده باشد معمولا خود را به آب و آتش می‌زند تا مشکلش برطرف شود، پس هیچ وقت بیهوده و بی دلیل برای چیزی که آزارش ندهد راه حلی پیدا نمی‌کند. اما گاهی انسانها خودشان برای خود دردسر تراشی می‌کنند. پس اگر فردی که هیچ مشکلی نداشته باشد، برای چه بخواهد به دنبال چاره‌ی مشکلی باشد که اصلا وجود ندارد و خود را بیهوده به زحمت بیندازد.

از گذشته تا به امروز در اکثر روستاها و عشایر زمانی که شخصی احساس می‌کرد سر درد، تب و یا بیمار شده است سریع سر خود را با دستمال می‌بستند. بستن سر هم گاهی می‌تواند درد را کاهش بدهد و هم نشان می‌دهد که شخص دچار بیماری شده است و با بستن سر خود به دیگران هشدار می‌داد که مریض شده است و نیاز به درمان دارد.

گاهی هم برخی از افراد سر خود را بیهوده می‌بستند و وانمود می‌کردند برای دردشان بسته‌اند وقتی کسی آن شخص را می‌دید می‌گفت: سری که درد ندارد نباید دستمال بست. با گذر زمان این ضرب المثل هم کاربردی در این موارد پیدا کرد و به این شکل بازگو شد: سری که درد نمی‌کند را دستمال نمی‌بندند.

گسترش و باز آفرینی سری که درد نمی کند و دستمال نمی بندند

به طور مثال هنگامی که یک روز تمام خانه را تمیز کرده و کارهایتان را تمام کرده اید، در آخر روز زمانی که خسته و بی حس شده‌اید نیاز به استراحت دارید؛ حالا تصور کنید در همین حالت خستگی باشید اما باز هم بیهوده در کل خانه بچرخید و برای خود کار بتراشید در صورتی که تمامی کارها را انجام دادید، پس در این صورت وقتی نیاز به کار کردن نیست دنبال کار اضافی نباید رفت.

انشا با موضوع سری که درد نمی کند و دستمال نمی بندند

مقدمه: زمانی که در مسئله‌ای اذیت می‌شوید معمولا به دنبال راهی می‌گردید که آن موضوع را حل کنید تا باعث نشود در ذهنتان خللی ایجاد شود؛ در این صورت زمانی که بیهوده از کاری یا موضوعی خوش‌تان نمی‌آید آن را الکی بزرگ نکنید و برای آن موضوع داستان سرایی نکنید. چرا که اینگونه باعث ایجاد مشکل می‌شوید.

بدنه: در زندگی همه ما ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که بخواهیم برای درست کردن آن کارهایی انجام دهیم؛ به طور مثال وقتی برایمان هنوز اتفاقی نیفتاده است و ما مدام با خود تکرارکنیم که الان آن بلا سرمان می‌آید و یا بگوییم بدبخت می‌شویم در صورتی که هنوز نه اتفاقی افتاده و نه بلایی پس برای هرچیزی که از پیش مشخص نشده غصه خوردن بی فایده است.

نتیجه: با خواندن این جمله به این درک می‌رسید که اگر زمانی مشکل بزرگی ندارید و یا اصلا مشکلی ندارید. بی‌جهت برای خودتان با گفتن کلمات منفی مشکلات را به زندگی خود دعوت نکنید.

مثل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل مثل خر در گل ماندن
و
معنی ضرب المثل شیطان را درس دادن

به پایان توضیحات معنی ضرب المثل سری که درد نمی کند و دستمال نمی بندند رسیدیم، اگر دیدگاهی در این زمینه دارید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.