ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل دست از پا درازتر برگشتن ⚡️ + گسترش و بازآفرینی

ریشه و مفهوم حکایت «دست از پا درازتر برگشتن» به همراه گسترش و بازآفرینی آن

معنی ضرب المثل دست از پا درازتر برگشتن : معمولا زمانی از این اصطلاح استفاده می شود که فردی قصد انجام کاری را داشته ولی در آن با شکست مواجه شده استفاده می‌شود و مردم می‌گویند: که او دست از پا درازتر برگشته است.

این ضرب المثل به معنای ناامید شدن و کسب نتیجه ناراحت کننده از کاری است که معمولا سبب ناراحتی و ناامیدی افراد خواهد شد. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل دست کسی را خواندن

معنی ضرب المثل دست از پا درازتر برگشتن

معنی ضرب المثل دست از پا درازتر برگشتن

هر چیزی نتیجه‌ای داشته و در بسیاری از مواقع کار مد نظر طبق نظر ما انجام نخواهد شد و ممکن است نتیجه عکسی داشته باشد. به همین دلیل باید روی هر کاری نهایت سعی و تلاش خود را بکنید که بتوانید به جای ناامیدی و سرافکندگی، با سربلندی از آن بیرون بیایید.

ممکن است گاهی بخواهید که کاری را انجام دهید و با امید بسیاری قصد انجام آن را داشته باشید ولی بنا به دلایلی با نتیجه ناامید کننده‌ای روبرو شوید. این موضوع به مفهوم ضرب المثل دست از پا درازتر اشاره دارد و بیان کننده این است که با کلی امید و آرزو کاری را انجام داده‌اید، ولی نتیجه بر عکسی به دست آورده‌اید.

داستان حکایت دست از پا درازتر برگشتن

روزی فردی ثروتمند تصمیم می‌گیرد که کسب و کاری راه بیندازد و چندین نفر را استخدام کند. در آن زمان او با چندین نفر دوست بود و زمانی که دوستانش به او گفتند: ما را نیز در کسب و کارت شریک کن، او برخورد جدی و عصبانی با آن‌ها کرد و برای همیشه ترکشان نمود. مرد ثروتمند قصد داشت که با این کار پول خود را چندین برابر کرده و سبب کسب درآمد افرادی شود.

پس او دست به کار شد و کارخانه‌ای باز کرد و به تولید مواد غذایی مشغول شد، ولی با گذشت مدت کمی تمامی ثروت خود را از دست داد و مجبور به فروختن کارخانه و تمامی اموال خود شد. پس از طی مدتی نزد یکی از دوستانش رفت و وقتی که دوستش او را در وضع و اوضاع وخیم دید گفت: چه شده است؟

تو که ثروت بسیاری داشتی و همه را از خودت رنجاندی، حال چرا نزد من آمده‌ای؟ مرد که از گفته‌های دوست قدیمی خود خجالت‌زده شده بود، پاسخ داد: همه چی خود را از دست دادم و حال هیچ ثروتی ندارم. دوستش با شنیدن حرف‌های او ناراحت شد و گفت: پس اینطور که معلوم است دست از پا درازتر برگشتی.

گسترش و بازآفرینی از پا درازتر بازگشتن

زندگی پر از فراز و نشیب‌هایی است که دارای نتیجه‌های گوناگونی هستند و این موضوع می‌تواند سبب گمراه شدن مردم شود. زمانی که می‌خواهید کاری را انجام دهید، باید از قبل راجع به آن تحقیقاتی انجام داده باشید و با دید و فکری کامل به سوی آن بروید. در این صورت است که هیچ شکستی در کار نخواهد بود و پیروز میدان خواهید شد.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل دست از سر کچل کسی برداشتن
و
معنی ضرب المثل دسته گل به آب دادن

✅ به پایان معنی ضرب المثل دست از پا درازتر برگشتن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *