ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل دست از سر کچل کسی برداشتن + داستان و باز آفرینی

معنی و مفهوم ضرب المثل دست از سر کچل کسی برداشتن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل دست از سر کچل کسی برداشتن : معنی این ضرب المثل به این شکل است که با اخلاق و کارهای خود به قدری فردی را مورد آزار و اذیت قرار دهیم، به شکلی که او را لای منگنه گذاشته‌ایم. برخی افراد دارای یکسری اخلاقیات زشتی هستند که همیشه و در همه مواقع آن‌ها را به کار می‌برند.

ولی باید بدانید درصورتی که اصرار بیش از حدی بکنید، با این کار فرد را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اید. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل در جنگ نان و حلوا تقسیم نمی کنند

معنی ضرب المثل دست از سر کچل کسی برداشتن

مفهوم ضرب المثل دست از سر کچل کسی برداشتن

مفهوم این ضرب المثل به اصرار بیش از اندازه‌ای اشاره دارد که برخی افراد به دلیل منفعت خود با اصرارهای بیهوده قصد گرفتن پاسخ مد نظر خود را از طرف مقابل دارند. البته این کار غلط بوده و بهتر است اجازه دهید که فرد با تکیه بر خود تصمیم گیری کرده و اقدام به انجام کاری کند.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل دست از سر کچل کسی برداشتن

چندین مدت پیش پسری به دختر همسایه خود علاقمند شده بود که همیشه پیگیر او بوده و آمار دختر را در دست داشت. پسر پس از چندین تلاش توانسته تا علاقه خود را به دختر ابراز کند و برای اینکه بتواند با دختر آشنا شود چندین بار خواسته که به او نزدیک شود، ولی دختر به علت اینکه در خانواده مذهبی به دنیا آمده به هیچ وجه اجازه این کار را به پسر نداده است. روزها می‌گذرد و پسر بیش از دیروز پیگیر دختر می‌شود ولی دختر نیز با دیدن این همه پیگیری پسر به رفتار خود ادامه داده و هیچ تغییری نمی‌کند.

پس از گذشت چندین ماه که دختر پیگیری پسر را دیده بود، روزی تصمیم گرفت در جایی با پسر قرار بگذارد و به او بگوید که بدرد یکدیگر نمی‌خورند. دختر به پسر اطلاع داد که فلان روز در جای تعیین شده حضور داشته باشد تا یکدیگر را ملاقات کنند.

بالاخره بعد از گذشت چندین روز، روز ملاقات این دو فرا می‌رسد و دختر به محض دیدن پسر به او می‌گوید که بهتر است دست از سر کچل من برداری، چرا که من و تو به درد یکدیگر نمی‌خوریم و نخواهیم خورد. پسر با شنیدن حرف دختر ناراحت شد و با ناراحتی به سمت خانه راه افتاد.

از آن پس هروقت کسی می‌خواست از اصرار و پیگیری بیش از حد کسی رهایی یابد از ضرب المثل دست از سر کچل من بردار استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل دست از سر کچلم بردار

این ضرب المثل زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکسری افراد قصد تحمیل کردن امور و نظرات خود را به سایر افراد دارند و در واقع این کار را تا حدی انجام می‌دهند که در آخر پاسخ مد نظر خود را دریافت کنند. در این مواقع فردی که مورد اذیت و آزار قرار گرفته می‌گوید: دست از سر کچل من بردارید و بگذارید راحت باشم. در واقع این ضرب المثل به معنای پیگیری نکردن بیش از حد و رها نمودن است.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل دست از سر کچل کسی برداشتن

Get off My Back
دست از سر کچل من بردار

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل خواهر زن نون زیر کبابه
و
معنی ضرب المثل از ترس عقرب جراره به مار غاشیه پناه می برد

به پایان معنی ضرب المثل دست از سر کچل کسی برداشتن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.