ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل خواهر زن نون زیر کبابه

ریشه و داستان حکایت خواهر زن نون زیر کبابه به همراه گسترش و بازآفرینی آن

ضرب المثل خواهر زن نون زیر کبابه بیشتر در بین خانواده‌ها رواج داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. باید گفت که خواهر زن عضو مهم خانواده زن به حساب می‌آید و در بسیاری از موضوعات می‌تواند کمک کند. در این ضرب المثل زن به کباب و خواهر زن به نون زیر کباب تشبیه شده است که معنای بسیاری پشت آن پنهان شده می‌باشد.

در زبان ساده می‌توان گفت کباب در زمان پخت روی نان قرار می‌گیرد و تمامی روغن‌های استفاده شده در پخت آن روی نان ریخته و به همین سبب نان زیر کباب خوشمزه و لذیذتر از کباب می‌شود. در بسیاری از اوقات خواهر زن را نیز همانند نون زیر کباب از خود کباب بهتر دانسته و به همین سبب برای قدردانی از خواهر زن از این ضرب المثل استفاده می‌شود.

معنی ضرب المثل خواهر زن نون زیر کبابه

مفهوم جمله خواهر زن نون زیر کبابه

در واقع این ضرب المثل به این معنا است که زن آدم به کباب تشبیه شده و خواهر زن نیز به نان زیر کباب که بسیار خوشمزه‌تر از کباب بوده تشبیه شده است. یعنی خواهر زن آدم از زن آدم هم می‌تواند بهتر باشد. نان زیر کباب همان نانی است که در زیر کباب قرار گرفته و روی شعله پخته می‌شود و به همین دلیل روغن‌های حاصل از کباب به نان منتقل می‌شوند. از همین رو در این ضرب المثل نان زیر کباب را از خود کباب لذیذتر دانسته و به این صورت تشبیه کرده‌اند.

داستان و تاریخچه ضرب المثل خواهر زن نون زیر کبابه

در روزی از روزها خانواده‌ای پولدار در محله‌ای زندگی می‌کردند که دو دختر داشتند. پس از گذشت چندین سال آن‌ها اولین دختر خود را به همسری فردی درآورند و او را راهی خانه خود کردند. خواهر عروس با پول‌هایی که طی چندین سال جمع کرده بود، خواهر و شوهرش را به رستورانی دعوت کرد. آن‌ها از قبل تعیین کرده بودند که قرار است برای شام خود کبابی لذیذ و خوشمزه سفارش دهند. آن‌ها طبق قرارشان همین کار را نیز انجام دادند و چندین کباب با نان سفارش دادند.

زمانی که سفارششان از راه رسید آن‌ها مشغول خوردن کباب و نانش شدند. موقع اتمام غذا داماد خانواده به منظور قدردانی از خواهر زن خود گفت: به به دست خواهر زنم درد نکند که همچین زحمتی کشیده و غذای خوشمزه‌ای به ما داده است. او گفت درست است که کباب خوشمزه و لذیذ بود ولی باید بدانید که نان زیر آن از کباب نیز خوشمزه‌تر بود و در همین حال او از ضرب المثل خواهر زن نون زیر کبابه استفاده کرد. ولی نمی‌دانست که با استفاده از آن ممکن است کدورتی بین خانواده زنش به وجود بیاورد.

گسترش و بازآفرینی خواهر زن نون زیر کبابه

خواهر زن از قدیم و ندیم به عنوان یک دوست بسیار صمیمی برای خواهر و شوهر خواهرش به شمار می‌رود که قادر است به آن‌ها در بسیاری از موارد کمک کند. در این ضرب المثل هم خواهر زن را به نون زیر کباب شباهت داده‌اند، یعنی در واقع او را از زن آدم بهتر دانسته‌اند. هدف این ضرب المثل این است که بگوید زمانی که داماد خانواده با زن خود یعنی کباب دعوایش شده باشد، نون زیر کباب که اشاره به خواهر زن دارد می‌تواند میانجی‌گری کرده و آن دو را با یکدیگر آشتی دهد. به همین دلیل برای خواهر زن از این ضرب المثل استفاده می‌نمایند.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل از بی کفنی زنده ایم
و
معنی ضرب المثل از ترس عقرب جراره به مار غاشیه پناه می برد

☑️ در این نوشته معنی ضرب المثل خواهر زن نون زیر کبابه را بررسی کردیم، اگر شما نیز نظری در مورد این حکایت دارید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.