زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق در مورد زندگی حسین گل گلاب ⭕️+ آثار و مقالات

مقاله درباره زندگی نامه حسین گل گلاب شاعر سروده ای ایران

تحقیق در مورد زندگی حسین گل گلاب ؛ برای مشاهده زندگی نامه شاعر شعر ای ایران در ادامه با بخش تحقیق ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره زندگینامه استاد جبار باغچه بان

تحقیق در مورد زندگی حسین گل گلاب

زندگینامه حسین گل گلاب

ایشان گیاه شناس، ادیب، ترانه سرا و سازنده سرود ملی (ای ایران)، نویسنده، مترجم، استاد دانشگاه، عکاس و هنرمند محبوب ایرانی بودند. او به زبان های انگلیسی، روسی، فرانسه، عربی و لاتین تسلط کامل داشت و تحصیلاتش را در مدرسه علمیه و دارالفنون گذرانده است.

حسین گل گلاب فرزند ابوتراب خان نقاش دوره قاجار بود، که وی به ادامه تحصیل فرزندش بسیار علاقه داشت. گل گلاب از متخصصان فرهنگستان در زمینه معادله یابی واژه‌های علمی بود. وی در تهران به دنیا آمده و در سن 87 سالگی در بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شده است.

معرفی سروده ها و موسیقی گل گلاب

گل گلاب در اوایل کار موسیقی خود با استادانی مانند موسی معروفی، ادیب حسین علی صبا، اسماعیل مهرتاش، صادق خانی، محمد صادق اربابی همکاری داشته است.

گل گلاب یکی از شاعران موفق در دوره خود بوده و در زمینه نت و موسیقی مهارت داشت. سروده‌های حماسی (ای ایران)، (آذر آبادگان) با صدای بنان و (خاک ایران)، (پایدار ایران) از آثار گل گلاب است.

تصنیف‌های دیگری که از او ساخته شد و به یادگار مانده است، مانند: (زبان عشق)، (ره عشق)، (بلبل مست) و (وصال دوست). گل گلاب بعد از دوره عالی موسیقی در مدرسه دولتی برای تدریس موسیقی پذیرفته شد.

معرفی کتاب ها و مقالات گل گلاب

آثار نوشتاری گل گلاب، در سطوح متنوع آموزشی مورد استفاده قرار گرفته است. کتاب‌های آموزشی او، به دبیران دبیرستانی در زمینه رشته تجربی کمک کرده است. نثر فارسی یکی از نمونه‌های درخشان او در زمینه کتب غیر داستانی است. آثار گل گلاب به دو دسته اصلی علمی و هنری تقسیم می‌شوند.

آثار علمی : شیمی، فیزیک، جغرافیا طبیعی، فیزیولوژی گیاهی و حیوانی می‌باشد.

آثار هنری : موسیقی، شعر، تئاتر و اپرا از آثار هنری او است.

انواع مختصر کتب گل گلاب:

گیاه شناسی در ( سه جلد)

 • گیاه شناسی برای دوره متوسطه
 • حیوان شناسی برای سال دوم متوسطه
 • زمین شناسی برای سال سوم متوسطه

دوره جغرافیا در (سه جلد)

 • جغرافیای نظامی آسیا
 • فرهنگ اصطلاحات جغرافی
 • مشخصات جغرافیای طبیعی ایران

انواع مختصر مقالات گل گلاب

گیاه شناسی و تاریخ علم

 • افتیمون
 • نام علمی چند گیاه
 • رازی و کتاب الاسرار

فرهنگ و واژه شناسی

 • شش سال در فرهنگستان ایران
 • نیازمندی های زبان فارسی به واژه علمی

درباره هنرستان و هنرپیشگی گل گلاب

گل گلاب بیشتر از پنجاه قطعه نمایش کلاسیک برای هنرستان ترجمه کرده است. از نمونه فعالیت‌های او می‌توان به سروده‌ها و ترانه‌هایی برای کودکان اشاره کرد. همچنین قابل ذکر است که او علاقه بسیار زیادی به نقاشی و عکاسی نیز داشت.

گل گلاب دوربین عکاسی به دوش می‌انداخت و به همراه رشید یاسمی، روح الله خالقی و استادش علی نقی وزیری به کوه‌های طبیعتی ایران می‌رفتند و گونه‌های پوشش گیاهی ایران را بازدید می‌کردند؛ علاوه بر این گل گلاب اولین کسی بود آزمایشگاه‌های گیاهی ایران را به میکروسکوپ مجهز کرد.

او در حال فراهم کردن فرهنگ نامه‌ای در زمینه گیاه شناسی بود که در 22 اسفند 1366 درگذشت و این فرهنگ نامه نیمه تمام ماند.

مقالات پیشنهادی:
تحقیق درباره نیما یوشیج
و
تحقیق کوتاه در مورد محمد تقی ملک الشعرا بهار

⭕️ به پایان تحقیق درباره زندگی حسین گل گلاب رسیدیم، شما چه اطلاعاتی در مورد زندگی حسین گل گلاب دارید؟ نظرتان را در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.