ادبیاتفرهنگ و هنر

جواب سوالات درس اول نگارش نهم ؛ صفحه ۲۰ تا ۲۴

پاسخ نگارش درس 1 کلاس نهم و جواب سوال های صفحه 20 - 21 - 22 - 23 و 24 درس یکم نگارش نهم

گام به گام درس اول نگارش نهم و جواب سوالات فعالیت های نگارشی صفحه ۲۰ – ۲۱ – ۲۲، درست نویسی صفحه ۲۳ و تصویر نویسی صفحه ۲۴ درس «با ذهنی نظام مند و پرورده بنویسیم» را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما دانش آموز عزیز فراهم کرده ایم.

مطلب پیشنهادی : جواب سوالات درس هفتم نگارش نهم

پاسخ سوالات صفحه 20 تا 24 نگارش درس 1 کلاس نهم

جواب فعالیت های نگارشی صفحه ۲۰، ۲۱ و ۲۲ درس اول نگارش نهم

۱- ساختمان نوشته زیر را مشخص کنید و بگویید نویسنده از کدام شیوه های پرورش ذهن، بهره گرفته است؟

✅ ساختار نوشته «سیاه کوچک» به شرح زیر می باشد:

۱- موضوع: سیاه کوچک

۲- مقدمه: نویسنده با هدف شکل بخشیدن به متن آن را با طرح سوالی شروع کرده است.

۳- تنه: نویسنده در این بخش شروع به شرح دادن داستان کرده است.

۴- نتیجه: نویسنده با بیان جمله های پایانی، این پیام را به خواننده انتقال می دهد که کلاغ نیز یکی از مخلوقات زیبای خداوند است و خلقت آن نیز به جا می باشد زیرا دنیا همانطور که به صدای زیبا بلبل نیاز دارد به صدا و رنگ کلاغ نیز نیاز دارد.

۲- یکی از موضوع های زیر را انتخاب کنید و پس از طراحی نقشه ذهنی، به کمک یکی از راه های پرورش فکر، متنی درباره آن بنویسید.

«گذر رودخانه – آدم فضایی – اذان – شانس – فیل و فنجان»

پاسخ این بخش به عهده دانش آموز می باشد.

۳- یکی از نوشته های عضو گروه خود را انتخاب و آن را بر پایه معیارهای زیر، بررسی و نقد کنید.

سنجه های ارزيابي: داشتن پيشنويس؛ داشتن پاكنويس (رعايت علائم نگارشی، املای صحيح واژگان، درست نويسی، خط خوش)؛ رعايت طبقه بندی ذهن و نوشته (آغاز، میانه و پایان)؛ بهره گيری درست از شيوه های پرورش فكر؛ شیوە خواندن.

✅ نتیجه بررسی و داوری : در متن گذر رودخانه برای پویا سازی و پرروش ذهن، از روش های نگاه کردن، گوش کردن، بیان افکار و گفتار و دگرگونه دیدن استفاده شده است. تغییر ضمیر و زاویه دید و جان بخشی به اشیا متن را متفاوت جلوه داده است.

جواب سوالات درست نویسی صفحه ۲۳ نگارش نهم درس ۱

به جمله های زير توجه كنيد:

  • امواج سرگردان دريا، حشرات كنار ساحل را بلعيدند.
  • حشرات كنار ساحل، توسط امواج سرگردان دريا، بلعيده شدند.

جمله اول درست است. به کارگیری واژه «توسط» در جمله هایی که «نهاد» آنها مشخص است، روا نیست. به همين سبب، شيوه نوشتاری جمله دوم نميپسنديم؛ استفاده از واژه «توسط» در چنين بافتهايی، از راه ترجمه وارد زبان فارسی شده است؛ در نوشتار معيار بهتر است از اين لغزش ها پرهيز كنیم.

جمله های زیر را ویرایش کنید:

كتاب های ارزشمند گلستان و بوستان، توسط سعدی نوشته شد.
سعدی کتاب های ارزشمند گلستان و بوستان را نوشت.

اين متن های زيبا، توسط دانش آموزان نوشته شده است.
دانش آموزان این متن های زیبا را نوشتند.

پاسخ تصویر نویسی صفحه ۲۴ درس ۱ نگارش نهم

انشای آزاد: داخل یک اتوبوس شلوغ را، تصور کنید و تصویر ذهنی خود را بنویسید.

مقدمه انشا: از اول تا آخر اتوبوس صدای مردم می آمد که همگی با هم پچ پچ می کردند و هر کسی درباره مشکلات خودش حرفی می زد …

بدنه انشا: پیر زن مهربانی درباره آرزوهایی که در جوانی داشته و مشکلاتی که الان دارد را برای دیگری تعریف می کرد، فرد دیگری درباره فرزندانش حرف می زد و … همه برای خود دنبال همدردی بودند و من تنها در اتوبوس به حرفای مردم گوش می‌دادم. تا بلکه به این روش و شیوه در زندگی آنها زندگی کنم فرصت های زندگی آدمیان مانند کتابی بسیار بزرگ است که هر ورق آن کتاب وسعتی به پهنای فاصله من با کهکشان ها دارد.

همه جا شلوغ بود اتوبوس بسیار آهسته پیش می رفت و افراد زیادی داخل اتوبوس بودند. انگار اتوبوس خسته شده بود برای اینکه از صبح مردم زیادی را جابجا کرده بود. با تلفن وارد اتوبوس شد. من از روی احساس وظیفه وظیفه از جایم بلند شدم و جایم را به ایشان دادم او بسیار تشکر کرد و به من گفت که انشالله پیر بشی.

شاید همه حرف های او را نمی فهمیدم ولی این را می دانستم که اتوبوس فضای زیبایی برای یافتن افراد پاک و ساده است. مردان و زنانی که امور هر روزشان را می گذرانند یکی به پزشک می رود یکی دیگر سرکار و یکی دیگر هم مثل من به مدرسه میرود من شبانه روز این مسیر را اتوبوس طی می‌کند اما هر دفعه من با افراد جدید و مختلفی روبرو می شود انگار زندگی در ظاهر تکرار میشود ولی در باطن دل بسیار بزرگی دارد.

نتیجه انشا: شاید در ظاهر استفاده از وسیله نقلیه ای مثل اتوبوس بسیار کند و خسته کننده باشد اما ما می توانیم هر روز در آن انسان های جدیدی را ببینیم و دقایقی هر چند کوتاه مثل آنها زندگی کنیم. این دوستی ها و دیدار ها با انسان های جدید است که باقی خواهد ماند.

✅ در این بخش سوالات درس اول نگارش نهم و قسمت های فعالیت های نگارشی، درست نویسی و تصویر نویسی را مرور کردیم، اگر سوالی دارید آن را از قسمت دیدگاه بپرسید. همچنین جهت مشاهده پاسخ نگارش درس های دیگر کافیست آن را به همراه عبارت ماگرتا در گوگل جست و جو کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

9 دیدگاه

  1. سلام خیلی خوبه واقع ان عالی هست دمش گرم من که لذت بردم با نوشته های خودم چک کردم واقع ان اشتباهم خیلی خوب تونستم درست کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =