ادبیاتفرهنگ و هنر

جواب درس اول نگارش ششم ، معرفت آفریدگار

پاسخ سوالات درس 1 نگارش کلاس ششم دبستان و حل تمرین های صفحه 10 - 11 - 12 - 13 و 14 معرفت آفریدگار

جواب سوالات درس ۱ اول کتاب نگارش ششم ابتدایی که شامل بخش های املا و دانش زبانی صفحه ۱۰ و ۱۱ ، نگارش صفحه ۱۲ و کارگاه نویسندگی صفحه ۱۳ و ۱۴ می باشد را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما دانش آموز عزیز آماده کرده ایم.

مطلب پیشنهادی : معنی لغات درس معرفت آفریدگار فارسی ششم

جواب درس اول نگارش ششم ، معرفت آفریدگار

جواب املا و دانش زبانی صفحه ۱۰ و ۱۱ نگارش ششم درس ۱

۱- با توجه به متن درس، کلمه های مرتبط با هر واژه را بنویسید.

آفریدگار: خداوند، خالق، کردگار، پروردگار.

بهار؛ سرسبزی، شکوفه، لاله زار، نسیم.

۲- با توجه به متن درس، جاهای خالی را با واژه های مناسب کامل کنید.

اندیشه کردن در کار …خالق… و …مخلوق… موجب روشنایی دل می گردد.

باد بهاری از طرف …مرغزار… وزیدن گرفت.

هر برگی از درختان نشانه ای از …معرفت… کردگار است.

۳- نوع جمله های زیر را مشخص کنید.

جملهنشانه‌ی نگارشینوع جمله
زیر درخت را نگاه کننقطه (.)امری
برای سربلندی میهن عزیزمان چه کارهایی باید انجام دهیمعلامت سوال (؟)پرسشی
امروز بهترین دوستم مرا نجات دادنقطه (.)خبری
خدایا تو معرکه ایعلامت تعجب (!)عاطفی

جواب نگارش صفحه ۱۲ درس معرفت آفریدگار ششم

۱- با کلمات زیر، متنی مناسب در چند سطر بنویسید.

بهار، سوسن، نرگس، لاله زار، بید، بلبل

در فصل بهار، سوسن و نرگس در لاله زار بازی می کردند که ناگهان صدای دلنشینی از لا به لای شاخه های درخت بید به گوششان رسید. هر دو با کنجکاوی به سمت درخت دویدند. در آنجا بلبلی زیبا را دیدند که در حال آواز خواندن بود.

۲- داستان زیر را تا یک بند، ادامه دهید.

امروز شاخه‌ی دیگری از درخت توت شکست و بر زمین افتاد. درخت توت، آهی کشید و به درخت بید در آن سوی باغ، که کودکان، کاری به کارش نداشتند، خیره شد و با خود گفت : کاش به جای درخت بید بودم و میوه و ثمری نداشتم، در این صورت بچه ها کاری به من نداشتند و شاخه هایم را نمی شکستند.

همچنین بخوانید : جواب درس دهم نگارش ششم

درخت توت مجددا آه بلندی کشید و شروع به گریستن کرد که ناگهان باغبان را با تبری در دست دید که به سمت درخت بید می رفت، به کنار درخت بید که رسید با تبر تیزش آن را قطع کرد. درخت بید با صدایی ترسناک به زمین افتاد. درخت توت در حالی که با تعجب به صحنه نگاه می کرد، خدا را شکر کرد که درخت بی ثمری نیست.

پاسخ کارگاه نویسندگی صفحه ۱۳ و ۱۴ نگارش کلاس ششم

۱- بهار و زیبایی های آن را با کلامی زیبا توصیف کنید، در متن خود از یک یا دو بیت شعر که در مورد بهار سروده شده است، استفاده کنید.

موضوع : بهار

فصل بهار شروع زیبایی ها است و سرسبزی این فصل باعث نشاط و سر زندگی می شود. با فرا رسیدن فصل بهار خیلی از افراد خوشحال تر هستند زیرا رشد درختان و آواز پرندگان را می شنوند و هوا نیز بسیار لطیف می شود. در این فصل زیبا، گل ها به آرامی شکوفه می دهند و طبیعت بار دیگر نو می شود و لباس سبز به تن می کند. این فصل در روحیه انسان ها هم بسیار تاثیر گذار می گذارد و حس دوست داشتن را در وجود انسان بیش از پیش می کند.

خیز و غنیمت شمار، جنبش باد ربیع
ناله موزون مرغ، بوی خوش لاله زار

۲- با نثر ساده و روان، زیبایی های محل زندگی خود را در یک بند معرفی کنید.

من در شهر ….. زندگی می کنم که زیبایی های زیادی دارد. اطراف شهر ما رودخانه، کوه ها و دشت های چشم نوازی هستند. در فصل بهار همه جا پر از گل های رنگارنگ می شود و پرندگان خوش آوازی همچون بلبل و دمبل نغمه سرایی می کنند. در شهر من چنان بوی خوشی به مشام می رسد که مردم هم برای تفریح و هم برای بهره مندی از نعمات خداوند به صحراها و کوه ها می روند. در خود شهر هم مساجد زیبای زیادی توسط خیرین ساخته شده که موقع نماز از هر طرف طنین ملکوتی به گوش می رسد و مسلمانان را به سوی خدا دعوت می کند.

۳- ضرب المثل «شکر نعمت، نعمتت افزون کند» را در یک بند توضیح دهید.

وقتی انسان از نعمت های خداوند تشکر و قدرانی می کند خداوند نیز نعمت های بیشتری به او می بخشد. سپاس خداوند یعنی اینکه از نعمت های داده شده خوب استفاده کنیم و آن ها را هدر ندهیم.

✅ در این نوشته سوالات صفحه ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۴ درس اول نگارش ششم که مربوط به معرفت آفریدگار بود را مرور کردیم، برای مشاهده پاسخ سایر صفحات کافیست آن را به همراه عبارت «ماگرتا» در گوگل جست و جو کنید. همچنین اگر نظری دارید آن را در قسمت دیدگاه برای ما بنویسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.