ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند + توضیح داستان

ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند را در یک بند توضیح دهید به همراه داستان و شعر کامل

ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت از کفت بیرون کند معنی های مختلفی دارد که توضیح آن ها را به همراه داستان کامل حکایت، در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا برای شما آماده کرده ایم، همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی : معنی ضرب المثل چاه کن همیشه ته چاه است

توضیح ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند
توضیح ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند

معنی ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند

به طور کلی این ضرب المثل حکایت از آن دارد که هر چه قدر ما خدای یکتا را به خاطر نعمت های فوق العاده ای که به ما داده است را بیشتر شکر کنیم، خداوند نیز اقیانوس نعمت هایش را برای ما پرآب تر می کند. همچنین اگر کسی ناسپاس نعمت های خداوند باشد، خداوند همان نعمت های کمی هم که به او داده است را از می گیرد.

این ضرب المثل از آیه 7 سوره ی ابراهیم گرفته شده است، خداوند در این آیه فرموده است که:

لَئِن شَکَرْتُمْ لأَزِیدَنَّکُمْ وَلَئِن کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ

اگر شکر کنید، نعمت ها را بر شما افزون می کنم و اگر کفران نعمت کنید عذاب من شدید است.

یکی دیگر از حقوق خداوند در برابر نعمت های او دلیل وجود نعمت های مختلف در اختیار انسان است که با آگاهی از آن، حق خداوند در برابر آن نیز قابل احقاق است. در یک جمله می توان گفت که هدف از خلقت انسان عبادت و رسیدن به درجه کمال و استفاده از رحمت بیکران الهی است. و دیگر مخلوقات خدا به او کمک می کنند تا به مقصد برسد.

مفهوم کامل ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند

شکرگزاری از نعمت، از خود نعمت بهتر می باشد چون نعمت متاع دنیای فانی است اما سودی که از شکرگذاری آن می بریم تمام شدنی نیست. سپاس نعمت های خدا یعنی اینکه از نعمت های داده شده خوب استفاده کنیم و آنها را هدر ندهیم، اگر ما بتوانیم این کار را به خوبی انجام دهیم خداوند نیز از این رفتار ما راضی خواهد بود و خیلی بیشتر از گذشته نعمت هایش را به ما عطا می کند. برای شکرگذاری راه های مختلفی مثل زبانی، دعایی و یا نماز خواندن وجود دارد که هر انسان می تواند بهترین روش برقراری ارتباط بین خود و انسان را پیدا کند.

داستان حکایت شکر نعمت نعمتت افزون کند

معنی شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت از کفت بیرون کند
معنی شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت از کفت بیرون کند

ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند رادریک بندتوضیح دهید: روزی سنگ تراش خسته ای از کار از جلوی خانه بازرگانی رد میشد. هنگام عبور نگاهی به خانه مجلل بازرگان انداخت و در حالی که غبطه می خورد با خود گفت آیا می شود من هم روزی مانند این بازرگان باشم.

همچنین بخوانید: ضرب المثل با ایموجی همراه با جواب

در همین هنگام به دستور خداوند سنگ تراش تبدیل به بازرگانی قدرتمند و قوی شد، به قدری که تا مدت ها فكر مي كرد كه از همه قدرتمندتر است.

تا اینکه در روز دیگری سنگ تراش که تبدیل به یک بازرگان شده بود هنگام عبور از شهر مشاهده کرد که همه به حاکم شهر احترام می گذارند حتی بازرگانان در این لحظه وی دوباره آرزو کرد که ای کاش من هم حاکم بودم تا از همه قوی تر می شدم.

مانند دفعه قبل این بار نیز او تبدیل به حاکم باشکوهی شد. وی در حالی که روی تخت روان خود نشسته بود و مردم به اون احترام میگذاشتند، متوجه شد که نور خورشید او را اذیت می کند و این بار با خودش فكر كرد كه خورشيد چقدر قدرتمند است.

او آرزو كرد كه خورشيد باشد و تبديل به خورشيد شد و با تمام نيرو سعي كرد كه به زمين بتابد و آن را گرم كند.

پس از مدتي ابري بزرگ و سياه آمد و جلوي تابش او را گرفت. پس با خود انديشيد كه نيروي ابر از خورشيد بيشتر است، و آرزو كرد كه تبديل به ابري بزرگ شود و آنچنان شد.

بعد از گذشت مدتی بادی آمد و مرد را به هر طرف هل می داد. مانند دفعه های قبل این بار آرزو کرد که باد شود. سپس وقتي به نزديكي صخره سنگي رسيد، ديگر قدرت تكان دادن صخره را نداشت. با خود گفت كه قوي ترين چيز در دنيا، صخره سنگي است و تبديل به سنگي بزرگ و عظيم شد.

همان طور كه با غرور ايستاده بود، ناگهان صدايي شنيد و احساس كرد كه دارد خورد ميشود. نگاهي به پايين انداخت و سنگتراشي را ديد كه با چكش و قلم به جان او افتاده است!

شعر شکر نعمت نعمتت افزون کند

شکر نعمت نعمتت افزون کند
کفر نعمت از کفت بیرون کند
شکر تنها گفتن الحمد نیست
شرح این مطلب بیانی گفتنیست
شکر نعمت بذل آن نعمت بود شکر عزت رافت و رحمت بود
چیست دانی مر تو را شکر زبان
ذکر قرآن و نماز ای خوش لسان
شکر چشمت دیدن هر دیدنی است

مطب پیشنهادی: معنی ضرب المثل خوبی که از حد بگذرد نادان خیال بد کند

✅ به نظر شما ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند حامل چه پیام های دیگری از سوی خداوند می باشد؟

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *