ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند دریک بند + داستان و‌ آیه

داستان ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت از کفت بیرون کند

معنی ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت از کفت بیرون کند صفحه 14 کتاب نگارش فارسی ششم در یک بند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا برای بررسی داستان این حکایت همراه باشید.

مطلب پیشنهادی : معنی ضرب المثل چاه کن همیشه ته چاه است

معنی ضرب المثل شکر نعمت، نعمتت افزون کندبه طور کلی این ضرب المثل حکایت از آن دارد که هر چه قدر ما خدای یکتا را به خاطر نعمت های فوق العاده ای که به ما داده است را بیشتر شکر کنیم، خداوند نیز رودخانه نعمت هایش را برای ما پرآب تر می کند.

خدایا شکرت بخاطر نعمت هایت
خدایا شکرت بخاطر نعمت هایت

شکرگزاری از نعمت، از خود نعمت بهتر است چون نعمت متاع دنیای فانی است. زمانی که ما انسان ها از نعمت خداوند به درستی استفاده کنیم خداوند هم راضی است.

وقتی انسان از نعمت های خدا تشکر و قدر آن ها را می داند، خدا از سپاس گزاری او شاد می شود و نعمت های بیش تری به او می بخشد، سپاس نعمت های خدا یعنی اینکه از نعمت های داده شده خوب استفاده کنیم و آنها را هدر ندهیم.

‌زمانی انسان شکر گذار نعمت های خداوند باشد و از نعمت های خداوند به درستی استفاده کند خداوند از این رفتار انسان راضی خواهد بود و بنابراین نعمت خود را بر اینگونه بندگان افزایش می دهد.

داستان و حکایت ضرب المثلروزی سنگ تراش خسته ای از کار از جلوی خانه بازرگانی رد میشد. هنگام عبور نگاهی به خانه مجلل بازرگان انداخت و در حالی که غبطه می خورد با خود گفت آیا می شود من هم روزی مانند این بازرگان باشم.

در همین هنگام به دستور خداوند سنگ تراش تبدیل به بازرگانی قدرتمند و قوی شد، به قدری که تا مدت ها فكر مي كرد كه از همه قدرتمندتر است.

تا اینکه در روز دیگری سنگ تراش که تبدیل به یک بازرگان شده بود هنگام عبور از شهر مشاهده کرد که همه به حاکم شهر احترام می گذارند حتی بازرگانان در این لحظه وی دوباره آرزو کرد که ای کاش من هم حاکم بودم تا از همه قوی تر می شدم.

مانند دفعه قبل این بار نیز او تبدیل به حاکم باشکوهی شد. وی در حالی که روی تخت روان خود نشسته بود و مردم به اون احترام میگذاشتند، متوجه شد که نور خورشید او را اذیت می کند و این بار با خودش فكر كرد كه خورشيد چقدر قدرتمند است.

او آرزو كرد كه خورشيد باشد و تبديل به خورشيد شد و با تمام نيرو سعي كرد كه به زمين بتابد و آن را گرم كند.پس از مدتي ابري بزرگ و سياه آمد و جلوي تابش او را گرفت. پس با خود انديشيد كه نيروي ابر از خورشيد بيشتر است، و آرزو كرد كه تبديل به ابري بزرگ شود و آنچنان شد.

بعد از گذشت مدتی بادی آمد و مرد را به هر طرف هل می داد. مانند دفعه های قبل این بار آرزو کرد که باد شود. سپس وقتي به نزديكي صخره سنگي رسيد، ديگر قدرت تكان دادن صخره را نداشت. با خود گفت كه قوي ترين چيز در دنيا، صخره سنگي است و تبديل به سنگي بزرگ و عظيم شد.

همان طور كه با غرور ايستاده بود، ناگهان صدايي شنيد و احساس كرد كه دارد خورد ميشود. نگاهي به پايين انداخت و سنگتراشي را ديد كه با چكش و قلم به جان او افتاده است!

شکر نعمت نعمتت افزون کند ترجمه کدام ایه قران است

این ضرب المثل از آیه 7 سوره ی ابراهیم گرفته شده است. در ادامه به بررسی آیه و معنی آن می پردازیم.

لَئِن شَکَرْتُمْ لأَزِیدَنَّکُمْ وَلَئِن کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ

اگر شکر کنید ، نعمتها را بر شما افزون می کنم و اگر کفران نعمت کنید عذاب من شدید است.

✅ به نظر شما ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند حامل چه پیام های دیگری از سوی خداوند می باشد؟

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.