ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل با یمن عسل هم نمیشه خوردش + مفهوم و ریشه داستان

معنی و مفهوم ضرب المثل بایه من عسلم نمیشه خوردش به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل با یمن عسل هم نمیشه خوردش : این ضرب المثل کاربرد بسیاری دارد و در واقع اشاره آن به فردی دارای اخلاقیات بد و تندی است که به هیچ وجه نمی‌توان نزدیک او شد و اخلاقیاتش را تحمل کرد.

در واقع این فرد تندخو بوده و اخلاق او مثل زهر کشنده است و به همین منظور هیچ فردی قصد نزدیک شدن به او را ندارد. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل عالم ناپرهیزکار، کوریست مشعله دار

معنی ضرب المثل با یک من عسل هم نمیشه خوردش

مفهوم ضرب المثل با یک من عسل هم نمیشه خوردش

زمانی که چیزی بسیار تلخ بوده و مزه بدی داشته باشد، هر میزان هم به آن شکر و شیرین کننده اضافه کنید شیرین نشده و مزه تلخ آن باقی خواهد ماند. در واقع مقصود ضرب المثل به فردی تشبیه شده که اخلاقیات بدی داشته و او را به خوراکی و چیزی بد و تلخ مزه تشبیه کرده‌اند. این فرد به علت رفتار و اخلاق بد و زشتش، هرچقدر که به او محبت کرده و خوب صحبت کنید هم بداخلاق خواهد ماند و به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد.

داستان ضرب المثل با یمن عسل هم نمیشه خوردش

در روزی از روزها پادشاهی بداخلاق و تندخو در روستایی حکم فرمایی می‌کرد که تمامی افراد روستا از او هراس داشتند. او به حدی بداخلاق بود که همه از نزدیک شدن به او می‌ترسیدند و به همین علت کمتر کسی پیدا می‌شد که نزد او برود.

روزی پادشاه تصمیم به ازدواج گرفت و بخاطر اینکه کسی از روستاییان حاضر به ازدواج با او نبود، پادشاه مجبور شد به دنبال همسر از شهر باشد. او با خانواده خود به خواستگاری دختر شهری رفت و به علت اینکه آن‌ها از اخلاق بد پادشاه خبری نداشتند، راضی به ازدواج شدند.

پادشاه و دختر ازدواج کرده و به روستا آمدند. دختر که از اخلاق بد پادشاه خبر نداشت، از ازدواج خود راضی بود تا اینکه پس از چند روز با بداخلاقی‌های او مواجه شد.

با خود گفت: شاید بخاطر درگیری‌های ازدواج بداخلاق شده ولی پس از گذشت چند روز پی برد که یکی از اخلاقیات همیشگی پادشاه، بداخلاقی و تندخویی است. پس از گذشت چند ماه دختر تصمیم گرفت بیرون رفته و هوایی بخورد.

زمانی که کمی از قصرشان دور شد، تمامی مردم با طعنه به او حرف می‌زنند. کمی بعد دختر با بچه‌ای روبرو شد که بسیار از پادشاه نفرت داشت و هی با خود می‌گفت: با یک من عسل هم نمیشه خوردش. زمانی که همسر پادشاه از او پرسید که ای دختر کوچک راجع به چه کسی حرف می‌زنی؟ او گفت: راجع به پادشاه. از آن پس هر زمان که افراد قصد دارند درمورد فردی بداخلاق صحبت کنند، از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل بایه من عسل هم نمیشه خوردش

بداخلاقی جزو یکی از ویژگی‌های منفی بوده که در بسیاری افراد وجود دارد. البته مسئله مهم این است که این ویژگی منفی ریشه ضخیمی دارد به شکلی که با وارد شدن به زندگی فردی، در زندگی او برای مدت‌ طولانی باقی خواهد ماند.

پس بهتر است سعی کنید همیشه از این ویژگی منفی دور مانده و آن را به درون خود راه ندهید، چرا که این ویژگی می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل با یمن عسلم نمیشه خوردش

he’s not such a friendly guy (lit. “you couldn’t get him down with a bucket of honey”)
او آنقدرها هم پسر دوستانه ای نیست (به زبان ساده: “نمی توانستی او را با یک سطل عسل پایین بیاوری”)

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل چو دزدی با چراغ آید، گزیده تر برد کالا
و
معنی ضرب المثل جور استاد به از مهر پدر

به پایان معنی ضرب المثل با یک من عسل هم نمیشه خوردش رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.