ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی دل که پاک است زبان بی باک است یعنی چه

دل که پاک است زبان بی باک است کنایه از چیست؟ به همراه بازآفرینی و داستان کامل این حکایت

معنی ضرب المثل دل که پاک است زبان بی باک است برای مثل نویسی صفحه ۸۳ نگارش دهم، برای مشاهده داستان و تفاسیر کامل این حکایت با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل عاقل نکند تکیه به دیوار شکسته

معنی دل که پاک است زبان بی باک است یعنی چه

مفهوم حکایت دل که پاک است زبان بی باک است

انسان های نترس دل های پاکی دارند و به هر چیزی که دست بزنند طلا می شود. چنین افرادی ترسو و حریص نیستند و تسلیم ذلت و چاپلوسی نمی شوند. البته نباید این نکته را فراموش کرد که گفتن حقیقت نیز باید با ملایمت و سخنان صحیح باشد نه با سخنان تند و درشت.

مفهوم دیگر این حکایت این است که وقتی کسی در انجام کاری تقلب نکرده باشد، بدون نگرانی حقیقت را می گوید. انسان پاکدل نیازی به ریا و دروغ ندارد و صادق است. چنین افرادی در زندگی همیشه راحت هستند زیرا دروغی نگفته اند که بخواهند بخاطر لو دادن آن نگران باشند.

داستان ضرب المثل دل که پاک است زبان بی باک است

در قدیم مرد ساده ای زندگی می کرد که کارش هیچ وقت سیاست و نیرنگ نداشت، مردم شهر از این مرد ساده گلایه می کردند و می گفتند که سادگی و بی سیاستی در کار او کار ما را نیز خراب کرده است. مرد ساده هر بار از سخنان مردم ناراحت می شد.

از آنجایی که این مرد دل مهربانی داشت، نمی خواست کسی از او ناراحت شود، اما نمی توانست ذات خود را تغییر دهد و با دروغ و نیرنگ اجناس خود را بفروشد تا مغازه داران دیگر کالاهای خود را گران بفروشند. از این ماجرا چند سال گذشت. مرد برای خرید عسل وارد مغازه عسل فروشی شد، مرد عسل فروش که به همراه پیرمردی کهن سال که محاسنش سپید شده بود در حال گفتگو بود، مرد ساده لوح را که وارد مغازه شد شناخت و قصد اذیت و آزار آن مرد را کرد. مرد سراغ قیمت عسل را گرفت.

مرد عسل فروش برای اذیت کردن مرد ساده قیمت یک عسل نا مرغوب را دوبرابر گفت، مرد ساده از روی سادگی بسیار تعجب کرد و گفت: این بسیار گران است در حالی که ارزش واقعی این عسل بسیار کمتر است و این عسل اصلا کیفیت خوبی ندارد. عسل فروش خیلی عصبانی بود. اما پیرمرد که شاهد ماجرا بود با لبخندی که نشان از تجربه او داشت گفت: تو بسیار آرام و ساده دل هستی، زیرا که هر کس جای تو بود هرگز این حرف را نمی زد. بنابراین دل که پاک است زبان بی باک است.

⭐️ در این نوشته معنی ضرب المثل دل که پاک است زبان بی باک است را بررسی کردیم، اگر شما نیز نظری دارید حتما آن را از بخش دیدگاه با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *