فرهنگ و هنر

تحقیق درباره فرهنگ بومی چیست به زبان ساده

بخش های تشکیل دهنده فرهنگ بومی و زبان و گویش مراسمات محلی و موسیقی و آوازهای بومی

تحقیق درباره فرهنگ بومی چیست : فرهنگ بومی بخشی از فرهنگ است که در هر کدام از مرزهای جغرافیایی محدود شده و اجازه ورود و خروج به مرز دیگری را ندارد. افراد ساکن بومی در هر منطقه با استفاده از فرهنگ خود شناخته شده و از سایر افراد متمایز می‌شوند. باید بدانید که هر منطقه‌ای فرهنگ خود را داشته و شما موظف هستید تا به آن احترام بگذارید.

فرهنگ بومی هر منطقه‌ای می‌تواند هویت و شخصیتی را به افراد آن منطقه بدهد که این فرهنگ در زندگی هر کدام از افراد نقش بسزایی دارد. شما نیز می‌توانید با کمی اطلاعات تشخیص دهید که هر فردی ساکن کدام منطقه با کدام فرهنگ است.

در ادامه به مطالب بیشتری درباره‌ی فرهنگ بومی چیست می‌پردازیم؛ پس ما در بخش تحقیق ماگرتا همراه باشید.

تحقیق پیشنهادی : تحقیق دانش آموزی در مورد حجاب و عفاف

تحقیق درباره فرهنگ بومی چیست

بخش های تشکیل دهنده فرهنگ بومی

فرهنگ بومی از یکسری بخش و قسمت‌هایی تشکیل شده که هر یک از آن‌ها در زندگی افراد نقش دارند. هر کدام از افراد موظف هستند به فرهنگ هر منطقه‌ای احترام بگذارند تا از این طریق، آن‌ها نیز به فرهنگ شما ارزش قائل شوند. در ادامه به معرفی و بررسی هر کدام از بخش‌های تشکیل دهنده فرهنگ بومی می‌پردازیم.

زبان و گویش بومی

هر منطقه و شهری دارای زبان و گویش خاصی است که به آن زبان صحبت می‌کنند و شناخته می‌شوند. گویش و زبان از جمله میراثی به شمار می‌رود که از گذشتگان به ما ارث رسیده است. دانشمندان و جامعه شناسان بر این باور هستند که زبان و گویش هر منطقه‌ای، از آب و هوا و طبیعت تاثیر می‌گیرد.

مراسمات محلی و بومی

هر منطقه‌ای یکسری مراسم‌ها و جشن‌های خاص و محلی دارد که در زمان‌های به خصوصی برگزار می‌شوند. البته باید گفت که امروزه بیشتر مراسمات و جشن‌ها فراموش شده و دیگر کاربرد آنچنانی ندارند. ولی برخی از مراسمات همچنان پایدار مانده و به شکل قوی به قوت خود ادامه می‌دهند.

آیین های مذهبی

این بخش از فرهنگ، در کشور ایران جزو مسائل حائز اهمیت به شمار می‌رود که ارزش بسیاری دارد. برخی از این آیین‌های مذهبی که در ماه محرم استفاده می‌شود اعم از سینه زنی، زنجیر زنی، نخل گردانی، پخت نذری و… که به بخش مهمی در فرهنگ بومی تبدیل شده‌اند.

موسیقی و آوازهای محلی

موسیقی جزو موضوعاتی است که قدمت بسیار زیادی دارد. موسیقی و آوازهای بسیاری توسط اسطوره‌های گوناگونی اعم از باربد، سرکش، بامشاد و… سروده و خوانده شده‌اند. موسیقی سنتی کشورمان ایران حال دارای هفت دستگاه و شش آواز است.

معماری غالب در هر منطقه

معماری ایرانی پیشینه تاریخی بسیاری داشته و بیشتر از هر چیزی مورد توجه قرار گرفته است. معماری‌های ایرانی نشان دهنده ستون‌های بلند، تزیینات گوناگون و… هستند.

غذاهای محلی و بومی

غذاهای بومی و محلی و نحوه پخت آن‌ها جزو مسائل حائز اهمیتی بوده که مهم‌ترین قسمت سازنده یک فرهنگ بومی به شمار می‌روند. هر منطقه‌ای دارای غذاهای محلی و اصیلی اعم از کوفته، قورمه سبزی و… است که قدمت بسیاری دارند.

لباس های بومی و محلی

لباس‌های بومی از زمان‌های قدیم در بسیاری از مناطق وجود داشته‌اند که هر کدام از نوع‌های آن منحصر به منطقه‌ای خاص هستند. البته امروزه استفاده از لباس‌های محلی کاهش یافته و کمتر استفاده می‌شود.

تحقیقات پیشنهادی : تحقیق در مورد آداب معاشرت و گفتگو
و
تحقیق درباره امام حسین (ع)
و
تحقیق درباره روز درختکاری

به پایان تحقیق درباره‌ی فرهنگ بومی چیست رسیدیم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

2 دیدگاه

  1. برکه گفت:

    بی نظیر بود

    از شکسپیر: انقدر قدرتمند شو که هر جای مجبور باشد نامت را بشنود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *