زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق درباره امام حسین (ع) و خلاصه زندگینامه

تحقیق در مورد زندگینامه امام حسین علیه السلام و قیام ایشان در عاشورا

امام حسین (ع) یا حسین بن علی سومین امام ما شیعیان است که ایشان در واقعه کربلا به شهادت رسید. در این نوشته از بخش تحقیق ماگرتا می خواهیم به بررسی زندگینامه این امام بزرگوار بپردازیم پس با ما همراه شوید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره امام حسن مجتبی (ع)

تحقیق درباره امام حسین (ع) و خلاصه زندگینامه

تحقیق در مورد زندگینامه امام حسین (ع)

امام حسین (ع) فرزند دوم امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) است که در سوم شعبان سال چهارم قمری در مدینه به دنیا آمد، ایشان پس از امام حسن (ع) به مدت یازده سال امامت شیعیان رو برعهده داشتند. بنا بر گزارش‌های تاریخی در هنگام تولد ایشان خبر شهادتش را به پیامبر خدا دادند، سپس نام حسین را برای ایشان برگزید رسول خدا این دو بردار یعنی امام حسن (ع) و امام حسین (ع) را بسیار دوست داشت.

امام حسین (ع) یکی از اصحاب کساء و از حاضران در ماجرای مباهله بودند، امام حسین (ع‌) در دوران خلافت امام علی (ع) همراه او بود و در جنگ‌ها شرکت می‌کرد و در دوران امامت امام حسن (ع) نیز یاور و پشتیبان برادر خود بود. امام حسین (ع) ۵ همسر و ده فرزند داشتند.

امامت امام حسین (ع)

ده سال از حکومت معاویه می‌گذشت که امام حسین (ع) به حکومت رسید، معاویه پس از صلح با امام حسن (ع) به حکومت را در دست گرفت، بر اساس منابع اهل سنت معاویه به ظواهر دینی پایبند بود و مردی زیرک و بردبار بود، او حکومت خود قضا و قدر الهی می‌دانست.

علمای شیعه دلایلی را بر اثبات امامت امامان شیعه ارائه کرده اند، مهم‌ترین دلیل این است که امام علی (ع) در هنگام شهادتش امامت امام حسن (ع‌) و امامت امام حسین (ع) را تایید کرده است و امام حسن (ع) نیز در هنگام شهادتش به محمد بن حنفیه وصیت می‌کند که امام حسین(ع) را امام پس از خود معرفی کند. در بسیاری از منابع آمده است که حسین(ع) وصیت‌ها و ودایع امامت را به دختر بزرگ خود فاطمه داد تا آن‌ها را به امام سجاد (‌ع)‌ بدهد.

ویژگی‌های امام حسین(ع)

امام حسین (ع) با مسکینان نشست و برخاست داشت و دعوت آن‌ها می‌پذیرفت و با آن‌ها غذا می‌خورد و هنگامی که نیازمندان در حین نماز ایشان از او درخواست کمک می‌کردند نماز خود را کوتاه می‌کرد و هر چه داشت به آن‌ها می‌داد. امام حسین (ع) غلامان و کنیزانش را در قبال خوش رفتاری آزاد می‌کرد حتی ایشان کنیزی را که معاویه هدیه داده بود را آزاد کرد.

امام حسین (ع) بسیار بخشنده بود و به گشاده دستی شناخته می‌شد، اما ایشان سعی می‌کرد در بخشندگی به امام حسن (ع) احترام بگذارید و مقدار کمتری از برادر خود به دیگران می‌بخشید. بر اساس روایات و منابع امام حسین (ع) ۲۵‌ بار به حج رفت.

تحقیق درباره امام حسین و قیام عاشورا
تحقیق درباره امام حسین و قیام عاشورا

تحقیق درباره شهادت امام حسین و قیام عاشورا

در واقعه کربلا امام حسین (ع) و یارانش به شهادت رسیدند و مهم‌ترین بخش از زندگی این امام بزرگوار محسوب می‌شود. امام حسین (ع)‌ از شهادت خود آگاه بود، اما همراه با خانواده و یارانش به سوی شهر کوفه سفر کرد سپس در محلی به نام کربلا سکونت کردند زیرا سپاهیان یزید جلوی ایشان را گرفتند.

صبح روز عاشورا جنگ شروع شد و تا ظهر بسیاری از یاران امام به شهادت رسیدند در طی جنگ حر بن یزید به امام حسین (ع) پیوست. پس از کشته شدن یاران امام خویشان و نزدیکان ایشان به میدان رفتند هنگامی که همه به شهادت رسیدند امام حسین (ع) خود به میدان جنگ رفت و در عصر روز عاشورا به شهادت رسید.

مقالات پیشنهادی:
تحقیق درباره امام زمان (عج)
و
تحقیق درباره حضرت زینب (س)

☑️ به پایان تحقیق درباره زندگینامه امام حسین (ع) رسیدیم چنانچه در این خصوص نظر یا پیشنهادی دارید حتما آن را برای ما بنویسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

‫7 دیدگاه ها

 1. ب م ی ر م ح ل ع 🥀😕 گفت:

  بد نبود ولی …
  بازم مچکر عالی بود ✋🏻😑
  ب نظر اوکی بود😼☻

 2. محدثه گفت:

  ممنون خیلی خوب بود

 3. آت... گفت:

  خیلی ممنون معلم من توی انشا ها مال منو پسندید

 4. شیدا گفت:

  ممنون خوب بود

 5. شیدا گفت:

  خیلی ممنون عالی بود 🤞👍

  1. محدثه گفت:

   ممنون خیلی خوب بود

 6. ترنم گفت:

  ممنون عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.