زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق درباره امام حسن مجتبی (ع) ❤️ زندگینامه و نحوه شهادت

مقاله در مورد زندگینامه امام حسن مجتبی (ع) و ویژگی های شخصیتی ایشان

تحقیق درباره زندگینامه امام حسن مجتبی علیه السلام ؛ امام حسن مجتبی دومین امام ما شیعیان می باشد که پس از پدر خود اعلی بن ابی طالب به امامت رسید، در این مقاله از بخش تحقیق ماگرتا زندگینامه این امام بزرگوار را مرور می کنیم، پس با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره امام زمان (عج)

تحقیق درباره امام حسن مجتبی (ع)

تحقیق درباره زندگینامه امام حسن مجتبی (ع)

امام حسن مجتبی (ع) نخستین فرزند حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)‌ است او اولین نوه پیامبر خدا می‌باشد نام ایشان توسط پیامبر انتخاب شد و هفت سال از عمر خود را در کنار پیامبر خدا بودند. ایشان در ۱۵ رمضان سال سوم هجری در مدینه به دنیا آمدند و پیامبر در گوش ایشان اذان گفت.

مهم‌ترین حوادث دوران کودکی ایشان می‌توان به ماجرای حضور امام حسن به همراه بردارش در ماجرای مباهله پیامبر(ص) با مسیحیان نجران است، ایشان مصداق واژه اَبناءنا در آیه مباهله هستند. در خصوص همسران و فرزندان این امام بزرگوار اختلاف نظرهایی وجود دارد اما به طور کلی حداکثر نام همسر ایشان در تاریخ ۱۸ نفر ذکر شده است و دارای ۱۶ فرزند بودند.

دوران خلافت امام حسن مجتبی (ع)

امام حسن مجتبی از ۲۱ رمضان سال ۴۰ به مدت ۶ تا ۸ ماه خلیفه مسلمان بود خلاف ایشان با بیعت مردم عراق آغاز شد، اما اهالی شام به رهبری معاویه با این خلافت مخالفت کردند. معاویه به همراه سپاهی عظیم راهی عراق شر و در نهایت این جنگ به صلح و واگذاری خلافت به معاویه نخستین خلیفه اموی انجامید.

ماجرای صلح امام حسن (ع) و معاویه

مهم‌ترین رویداد سیاسی در زندگی امام حسن(ع) جنگ با معاویه بود که به شکست شامیان انجامید. پس از سستی یاران امام حسن و بیعت آن‌ها با معاویه امام حسن (ع ) پی برد که نمی تواند با یاران اندک با سپاه او مقابله کند. پیشنهاد صلح از سوی معاویه بود و امام حسن از آنجاکه از نیرنگ و حلیه معاویه مطلع بود، اما مجبور به پذیرش صلح شد.

ویژگی های امام حسن مجتبی (ع)

ایشان به بخشندگیدر راه خدا و کمک به مرد شهرت زیادی داشتند ایشان فردی بخشنده و گشاده دست بودند نقل شده است این امام بزرگوار دو بار دارایی خود را در راه خدا بخشیدند و سه بار اموال خود را به دو قسمت یکی برای خود یکی برای نیازمندان تقسیم کرد.

ایشان با زیر دستان خود با فروتنی برخورد می‌کردند روزی ایشان از کنار تهی دستانی عبور می‌کرد که ایشان از به خوردن نان دعوت کردند ایشان از اسب پیاده شد و در کنار آن‌ها به خوردن تان مشغول شدند، سپس این امام بزرگوار آن‌ها را به مهمانی دعوت کرد و آنان غذا و لباس بخشید.

شهادت امام حسن مجتبی (ع)

در خصوص تاریخ شهادت امام حسن اختلاف نظرهایی وجود دارد اما برخی از پژوهشگران معتقدند که ایشان در ۲۸ صفر سال ۵۰ هجری دانسته اند، بر اساس روایات تاریخی معاویه به همسر امام حسن مجتبی (ع) وعده هزار سکه و همسری یزید را دارد، سپس جعده با همین وعده امام حسن (ع) را مسموم کرد و پس از گذشت چند روز به شهادت رسیدند.

پس از شهادت امام حسن مجتبی (ع) تمام شهر مدینه شیون و گریه شد و در هنگام خاکسپاری ایشان جمعیت زیادی در قبرستان بقیع حضور داشتند و تا هفت روز بازارها تعطیل شدند.

مقالات پیشنهادی:
تحقیق درباره حضرت مریم (س)
و
تحقیق درباره حضرت زینب (س)

☑️ به پایان تحقیق درباره امام حسن مجتبی (ع) رسیدیم امید است این مطلب برای شما مفید باشد چنانچه در این خصوص نظر یا پیشنهادی دارید حتما آن را برای ما بنویسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *