ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد چرا روزه می گیریم ⚜️ با مقدمه و نتیجه

متن های انشا زیبا درباره چرا روزه می گیریم و دلیل روزه گرفتن در ماه رمضان

انشا در مورد چرا روزه می گیریم کلاس چهارم ؛ نزدیک اذان صبح است و مادر صدایم می کند که بر خیز و سحری بخور، برای مشاهده ادامه متن در ادامه با بخش انشا ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: انشا در مورد صله رحم

انشا در مورد چرا روزه می گیریم

انشا در مورد چرا در ماه رمضان روزه می گیریم

مقدمه: روزه یکی از واجبات دین مبین اسلام است که دختران از ۹ سالگی و پسران از ۱۵ سالگی موظف به گرفتن روزه هستند. روزه علاوه بر داشتن فواید جسمی زیاد، دارای فواید معنوی زیادی هم می باشد تا با روزه گرفتن از شرایط محرومان و گرسنگان خبردار شویم. روزه گرفتن نوعی عبادت فردی است که می توانیم به تزکیه نفس خود هم بپردازیم.

بدنه: ماه رمضان یکی از ماه های مبارک و فرخنده برای مسلمانان است که برایشان فواید زیادی دارد و در واقع از اول تا پایان این ماه بسیاری از رفتارهای ریز هم عبادت محسوب می گردد. نماز و دعا و مستحبات که جای خود دارد. خدمت به مردم،خواب در حال روزه و حتی خوش رفتاری با بندگان خدا هم نوعی عبادت محسوب می گردد. روزه گرفتن موجب سلامتی و لاغری بدن شده و در این مدت چه بسیار بیماری هایی که بر اثر پرخوری ایجاد شده اند از میان می روند.

روزها و شب هایی که در کنار سجاده به خواب می رویم هم عبادت محسوب می گردد. شاید روزه داران را با کسانی که در فقر هستند مقایسه کنیم. اما بهتر است خوب بدانیم که روزه دارانی که مرفه هستند و فقط روز را به امید غروب و خوردن سپری می کنند قابل مقایسه با فقرا نیستند، زیرا امیدشان به شب است. اما فقرا امیدی ندارند و همواره در فقر روزگار می گذرانند. کاش به جای روزه داری بی هدف دست مردمی را بگیرند.

روزه داری آگاهی از شرایط مردمی است که هیچ وقت کسی دردشان را نمی فهمد و همیشه در گرسنگی و فقر و بی پولی هستند. روزه داری نوعی درس آموزی است که با رفتن به مسجد و نماز جماعت از حال مردم خبردار می شویم. شاید روزه داری علاوه بر این که یک فعالین فردی و مذهبی است، می تواند یک فعالیت اجتماعی هم باشد که در آن از اوضاع و شرایط مردم کوچه و محل خبردار می شویم. مسلمانان هرسال ۳۰ روز به روزه داری مشغول هستند و چنانچه فردی بی دلیل در ملا عام دست یه روزه خواری کند عواقب خطرناکی دارد و نوعی جرم محسوب می گردد.

نتیجه گیری: روزه داری نوعی عبادت فردی است که موجب سلامت جسم و روح و نزدیکی انسان به خداوند می گردد. خواندن قران و انجام مستحبات موجب قرب الهی شده و از طرفی در این ماه دعای روزه داران هم مستجاب می گردد. بهتر است در این ماه همه روزه داران زبان و دست و چشمشان هم روزه باشد تا بتوانند به بندگی خداوند برسند.

انشاء در مورد دلیل روز گرفتن با مقدمه و نتیجه

مقدمه : ماه مبارک رمضان فرصت استثنایی برای خودسازی و تصفیه نفس است. ماهی که در ان از بسیاری از گناهان ریز و درشت خودداری شده و مردم بیشتر به فکر عبادت و خود شناسی و خدا شناسی هستند. ماهی پر برکت که همگی بر سر سفره خداوند مهمان هستیم و از نعمت های بی کرانش بهره می بریم.

بدنه: روزه نیستند، اما از صبح چیزی نخورده اند، از طلوع آفتاب تا غروب سرخش مشغول کار و جمع کردن زباله و واکس کردن کفش هستند. تا غروب در خیابان هستند و اگر نانی و پنیری بود سرشب می خورند و از خستگی به خواب می روند. نه مدرسه ای و نه دفتری و نه کتاب و شادی، اما در جای دیگری مردی پولدار درحالی که ثروتش از حد گذشته و شمارش ندارد، مشغول دعا و نماز و تسبیح است. کاش کمی از آن ثروتت را صرف این کودکان بی سرپناه می کرد.

مردی که این همه پول دارد و دارایی کی به خودش می آید و روزه‌اش را اصلاح می کند. کاش به جای بستن دهانش سر کیسه ثروتش را باز کند و دست این فقرا را بگیرد. روزه همان دهان بستن و خوردن سحری و افطاری نیست. روزه تمرین انسان دوستی و نوع دوستی و مهربانی است. شاید صبح تا شب دهانمان را ببندیم ولی چشم و زبان و نگاهمان روزه نباشد. قضاوت کنیم و زندگی دیگران را به آتش کشیم. روزه تمرین خویشتن داری است و نوعی هنر در انجام ندادن رفتارهای نامناسب ، که موجب سلامت و شادی روح و روان می گردد.

نتیجه گیری: کاش روزه را همیشه می گرفتیم، زبان و چشم و گوش خود را از گناه محفوظ می داشتیم و می دانستیم که همه رفتارهای توسط روزگار و دنیا رصد می شود و می رسد روزی که به جهت همه اعمال و رفتار خویش باید پاسخگو باشیم. به

انشاهای پیشنهادی:
انشا در مورد خودباوری
و
انشا در مورد ذوالقرنین

☑️ به پایان متن های انشا در مورد چرا روزه می گیریم رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *