سبک زندگیسلامت

لیست بیماری های گربه خانگی برای انسان و راهکار های مناسب

شناخت انواع بیماری‌ گربه خانگی برای انسان با علائم و روش های درمان

اگر قصد دارید تا از گربه به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری کنید، باید در مورد بیماری گربه خانگی اطلاعات خود را افزایش دهید. گربه‌های خانگی به نسبت سایر گربه‌ها به بیماری‌های کمتری مبتلا می‌شوند اما لازم است قبل از پذیرش و نگهداری گربه، در مورد بیماری‌های آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

برخی از بیماری‌ها‌ی گربه قابل سرایت به انسان‌ها هستند که می‌تواند برای کسانی که قصد نگهداری گربه را دارند، دارای اهمیت باشد. در این مقاله به لیست بیماری‌های گربه خانگی (پرشین، گربه بریتیش و اسکاتیش فولد) برای انسان و راهکار‌های مناسب آن اشاره خواهیم داشت. 

شناخت انواع بیماری‌ گربه خانگی

لیست بیماری های گربه خانگی برای انسان و راهکار های مناسب

گربه به عنوان یک حیوان بامزه و محبوب در میان افراد است که بسیاری از خانواده‌ها قصد نگهداری آن را دارند. شناخت بیماری گربه برای انسان می‌تواند به افراد کمک کند تا بتوانند در یک محیط سالم، از گربه مورد نظر خود نگهداری کنند. در این بخش به مهم‌ترین بیماری‌های گربه اشاره خواهیم داشت:

· اسهال و استفراغ

یکی از بیماری‌های رایجی که در بسیاری از گربه‌ها رخ می‌دهد اسهال و استفراغ است. این عارضه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به خوردن غذای مسموم، عفونت، بیماری مجاری ادراری، دیابت و غیره اشاره کرد.

اسهال و استفراغ به عنوان بیماری واگیر گربه برای انسان محسوب نمی‌شود. در این حالت مصرف مایعات می‌تواند تا حدود زیادی عارضه‌ ایجاد شده را درمان کند.

یکی از علت های اسهال و استفراغ در گربه های خانگی، تغذیه ی نامناسب است. برخی از غذاهای خانگی، ادویه ها و موادی که ما انسان ها مصرف می کنیم برای گربه ها مضر هستند. همچنین برخی از غذاهای مخصوص گربه برند های ایرانی نیست از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند. 

برای آشنایی بیشتر با برند های ایرانی غذای خشک گربه می توانید عبارت «کدام برند ایرانی غذای خشک گربه را بخریم؟» را در گوگل سرچ کرده و از مقاله ای که سایت بریتیش کیتن (britishkitten.ir) در این باره منتشر کرده است اطلاعات لازم را دریافت کنید.

· بیماری‌های دستگاه ادراری FLUTD

بسیاری از دامپزشکان معتقدند که بیماری دستگاه ادراری تحتاتی در اغلب گربه‌ها رخ می‌دهد. این بیماری بیشتر در گربه‌سانان دیده می‌شود. بیماری گربه خانگی که در بخش ادراری حیوان را درگیر خود می‌کند مرتبط با جنسیت نیست و گربه نر و ماده در طول زندگی خود دچار آن می‌شوند.

گربه‌هایی که دارای اضافه وزن هستند یا غذای خشک مصرف می‌کنند، به این عارضه دچار می‌شوند. از نشانه‌های این بیماری می‌توان به ناله کردن هنگام ادرار، لیس زدن اطراف ناحیه ادرار، افسردگی، ادرار خونین و فشار برای ادرار کردن اشاره کرد. راه درمان آن مراجعه به دامپزشک است که به صورت تخصصی معاینه و داروهای لازم داده شود.

· بیماری خراش گربه

درمان بیماری گربه خانگی زمانی امکان پذیر است که بتوان خیلی زود عارضه ایجاد شده را شناسایی کرد. گربه‌ها از طریق گزش کک یا تعامل با سایر گربه‌های آلوده دچار بیماری خراش می‌شوند که این بیماری قابل انتقال به انسان است.

فرد زمانی که گربه خانگی وی دچار این عارضه شود، در صورت تعامل با گربه ممکن است علائم بیماری را از خود نشان دهد. باکتری CSD به عنوان یک برجستگی کوچک در محل خراش ایجاد می‌شود که قابل سرایت به انسان است. این باکتری باعث ایجاد عفونت چشم، درد عضلانی و تب خواهد شد.

· کرم قلاب‌دار

بیماری های گربه برای آدم ها

کرم‌های قلاب‌دار از جمله بیماری‌هایی هستند که گربه از طریق تماس با خاک یا شن آلوده به آن مبتلا می‌شود. هر شخص با داشتن گربه می‌تواند به این عارضه گرفتار شود چرا که راه رفتن با پای برهنه یا زانو زدن در مکانی که گربه مبتلا به کرم قلاب‌دار وجود داشته باشد،

باعث انتقال بیماری می‌شود. بیماری گربه خانگی به راحتی در بدن فرد تکثیر خواهد شد. افراد مبتلا به این عفونت واکنش خارش‌دار را از خود تجربه می‌کنند که می‌تواند آزار دهنده باشد. برای درمان این بیماری حدود 5 هفته زمان نیاز است تا بدون نیاز به پزشک، خارش ایجاد شده مرتفع شود.

· کرم‌های نواری

یکی از رایج‌ترین بیماری‌های‌ گربه خانگی، کرم‌های نواری است که در روده کوچک گربه وجود دارد. این عارضه هنگام مدفوع کردن به صورت معمول از بین می‌رود اما در برخی از گربه‌ها به صورت بیماری مزمن خود را نشان می‌دهد.

درمان بیماری گربه خانگی کرم‌های نواری معمولا از طریق داروهای ارائه شده توسط دامپزشک قابل درمان است. برای مشاهده این عفونت بهتر است در هنگام مدفوع، به اطراف مقعد نگاه کنید تا در صورت وجود، کرم‌های نواری را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که این بیماری به افراد منتقل نخواهد شد و قابل سرایت نیست.

· مشکلات چشمی

مشکلات چشمی از عارضه‌هایی است که در گربه‌سانان به صورت معمول رخ می‌دهد. دلایل مختلفی وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد مشکلات چشمی در گربه‌ها شود. التهاب ملتحمه، آب مروارید، گلوکوم، ضربه، ویروس‌ها، بیماری شبکیه و غیره از جمله مشکلات چشمی گربه‌هاست. شناسایی به موقع این مشکلات می‌تواند تا حدود زیادی از نابینایی در گربه‌ها جلوگیری کند. باید بیان کنیم که مشکلات چشمی قابل انتقال به انسان نیستند.

· سالمونلوز

سالمونلوز یکی از بیماری گربه خانگی است که توسط باکتری سالمونلا ایجاد می‌شود. خوردن مواد غذایی آلوده باعث ایجاد این بیماری شده که قابل سرایت به انسان است. گربه‌ها با خوردن پرندگان آلوده و یا غذای خانگی خام می‌توانند به این باکتری آلوده شوند.

هر فرد با توجه به میزان تعامل خود با گربه‌ها می‌تواند در معرض باکتری سالمونلوز قرار داشته باشد. کسانی که دارای سیستم ایمنی بدن ضعیفی هستند بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار می‌گیرند. این باکتری علائمی مختلفی در انسان ایجاد می‌کند که شامل اسهال، تب، گرفتگی شکم و غیره است.

· اسپوروتریکوز

این عارضه به عنوان یک عفونت شناخته می‌شود که از نوع قارچ است. بیماری قارچی به شکل معمول از طریق بریدگی یا خراش به انسان منتقل می‌شود. با توجه به مکان رشد قارچ، علائم این بیماری در انسان متفاوت است. در گربه‌ها نیز این بیماری می‌تواند به مرور زمان باعث فرسایش سطح بدن گربه شود. رسیدگی به موقع باعث درمان بیماری اسپوروتریکوز خواهد شد.

حال که با مهم‌ترین بیماری‌های گربه و میزان سرایت آنها به انسان آشنا شدید، اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید یا خرید بچه گربه‌های با سلامت کامل را در برنامه خود قرار دهید بهتر است به مجموعه بریتیش کیتن سر بزنید.

خرید گربه سالم از بریتیش کیتن

خرید گربه سالم از بریتیش کیتن

در این مقاله در مورد بیماری گربه خانگی مطالب جالب توجهی بیان شده است. اگر به دنبال خرید گربه سالم هستید، مجموعه بریتیش کیتن گزینه ی مناسبی برای شما است. بریتیش کیتن، مجموعه‌ای کاملا خانگی است که از سال ۹۷ فعالیت خود را با پرورش بچه گربه نژاد بریتیش و بچه گربه نژاد اسکاتیش فولد آغاز نموده است.

این مجموعه اصالت و سلامت بچه گربه‌ها را تضمین می‌کند. اگر به دنبال خرید بچه گربه اسکاتیش و یا بچه گربه بریتیش هستید، می‌توانید از مجموعه بریتیش کیتن مشاوره بگیرید.

شما می توانید همین الان عبارت «بریتیش کیتن» را در گوگل جستجو و از این سایت دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *