سبک زندگی

جواب فعالیت های درس 11 یازدهم پیام های آسمانی نهم ☑️

گام به گام پاسخ و حل پرسش های فعالیت کلاسی صفحه 119 ، 121 و 122 و سوالات خودت را امتحن کن صفحه 128 درس ۱۱ یازدهم پیام های آسمان - دینی نهم

جواب فعالیت های درس 11 یازدهم پیام های آسمانی نهم ؛ در این مطلب به جواب و پاسخ سوالات فعالیت کلاسی صفحه ۱۱۹ ، ۱۲۱ و ۱۲۲ و سوال های متن خودت را امتحان کن صفحه ۱۲۸ درس ۱۱ یازدهم انفاق کتاب پیام های آسمان – دینی پایه نهم متوسطه اول پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس دوازدهم پیام های آسمانی نهم

جواب فعالیت های درس 11 یازدهم پیام های آسمانی نهم
جواب فعالیت های درس 11 یازدهم پیام های آسمانی نهم

پاسخ فعالیت کلاسی صفحه ۱۱۹ درس یازدهم پیام های آسمانی نهم

در فعالیت کلاسی صفحه 119 درس 11 یازدهم پیام های آسمانی – دینی نهم گفته شده ” به نظر شما علت این اختلاف چیست؟ چرا این وضع در جهان به وجود آمده است؟ ” که در زیر به پاسخ آن پرداخته ایم.

پاسخ: علت آن جمع شدن ثروت های جهان در دست عده ای کم (به طوری که بر اساس آمار 80 درصد دارایی جهان در دست 20 درصد از جمعیت است) و بی عدالتی و نقص های موجود در قوانین اقتصادی می باشد.

دلیل آن این است که ثروتمندان «حقوق واجب» خود را نپرداخته اند، زیرا طبق سخن پیامبر (ص) اگر ثروتمندان حقی که بر گردنشان است را بپردازند، دیگر فقیری گرسنه ویا برهنه ای در جهان وجود نخواهد داشت.

حل فعالیت کلاسی صفحه ۱۲۱ درس یازدهم پیام های آسمانی نهم

در فعالیت کلاسی صفحه 121 درس 11 یازدهم پیام های آسمانی – دینی نهم گفته شده ” در روایت هایی که زمان ظهور امام زمان (ع) را وصف کرده اند، آمده است: در آن دوران، عقل انسان‌ ها به نهایت رشد و کمال خود می رسد و از سوی دیگر در جامعه فقیری پیدا نمی شود. به نظر شما میان این دو (پیدا نشدن فقیر در جامعه و کامل شدن عقل) چه ارتباطی وجود دارد؟ ” که در زیر به پاسخ آن پرداخته ایم.

پاسخ: جمع کردن و استفاده نکردن از ثروت هیچ ارزشی ندارد. هر کسی که عاقل باشد و فکر کند می فهمد که ثروت زمانی ارزش دارد و به درد می خورد که در گردش باشد و بتوان از آن استفاده کرد، نتیجه این تفکر باعث از بین رفتن فقر و تنگدستی از میان مردم می شود. پس به طور کلی ثروت زمانی ارزش دارد که همه بتوانند از آن استفاده کنند، که با این کار و با این تفکر می توان فقر و بی پولی را از بین برد.

جواب فعالیت کلاسی صفحه ۱۲۲ درس یازدهم پیام های آسمان نهم

در فعالیت کلاسی صفحه 122 درس 11 یازدهم پیام های آسمانی – دینی نهم مواردی مطرح شده است که در زیر به پاسخ آن پرداخته ایم.

به آمار تقریبی تولید سالانه چهار محصول مهم کشاورزی در ایران، توجه کنید:

۱- سیزده میلیارد کیلوگرم گندم
۲- سه میلیارد کیلوگرم جو
۳- یک میلیارد کیلوگرم خرما
۴- سیصد میلیون کیلوگرم کشمش

به نظر شما اگر فقط زکات این محصولات (که تقریباً حدود هزار میلیارد تومان است)، پرداخت شود، چه تغییرات مثبتی در جامعه ایجاد می شود؟

پاسخ: با توجه به اینکه محل هزینه کرد زکات امور عام المنفعه و کمک به مستحقان است، فاصله طبقات فقیر و ثروتمند کمتر شده و بسیاری از مشکلات ناشی از فقر و نیازمندی که در مردم جهان است کم شده و یا از بین می رود و بر اثر آن کفر و بی دینی از جامعه رخت بر بسته و گرسنگی، بیماری ها، فساد و تبهکاری و… کاهش پیدا خواهد کرد.

جواب خودت را امتحان کن صفحه ۱۲۸ درس یازدهم پیام های آسمانی نهم

در خودت را امتحان کن صفحه 128 درس 11 یازدهم پیام های آسمانی – دینی نهم سوالاتی مطرح شده است که در زیر به پاسخ آنها پرداخته ایم.

سوال 1) انفاق را تعریف کنید و سه مورد از فواید آن را بیان کنید.

پاسخ: به بخشش قسمتی از اموال خود به نیازمندان انفاق گفته می شود.
فواید انفاق: 1) پول و ثروت به دست نیازمندان هم می رسد و فاصله ی طبقاتی میان ثروتمند و فقیر کمتر می شود. 2) بخش زیادی از گناهان و جرم های ناشی از فقر از جامعه ریشه کن می شود. 3) مردم نسبت به یکدیگر مهربان تر می شوند و احساس مسئولیت بیشتری می کنند. 4) آرامش و امنیت در جامعه حاکم می شود.

سوال 2) یک انفاق واجب و یک انفاق مستحب را نام ببرید و هر یک را به صورت مختصر توضیح دهید.

پاسخ: انفاق واجب مانند زکات می باشد. زکات در اصل به معنای پاک شدن از دلبستگی ها و آلودگی هاست و به نوعی از انفاق گفته می شود که ه برخی از دارایی های انسان ها مانند غلات، دام و یا سکه تعلق نی گیرد.

انفاق مستحب مانند قرض دادن می باشد. قرض دادن نوعی انفاق مستحب است که بر آن بسیار تاکید شده است. این عمل تا آن اندازه ارزشمند است که در دین اسلام برای صدقه دادن ده ثواب و برای قرض دادن هجده ثواب قرار داده شده است. و همچنین پیامبر می فرمایند: مسلمانی که به برادر مسلمانش قرض می دهد، در برابر هر درهمی که قرض داده، هم ورزن کوه احد حسنات خواهد داشت.

سوال 3) زکات به چه چیزهایی تعلق می گیرد؟ آنها را نام ببرید.

پاسخ: 1) غلات: مانند گندم، جو، خرما و کشمش. 2) دام ها: مانند شتر، گاو و گوسفند. 3) سکه ها: مانند طلا و نقره

سوال 4) خمس به چه کسی پرداخت می شود و در چه راه هایی هزینه می شود؟

پاسخ: خمس به حاکم اسلامی یا مرجع تقلید پرداخت می شود تا آن را در راه هایی که قرآن کریم، رسول اکرم و ائمه اطهار (ع) مشخص کرده اند صرف کنند. مانند آشنا کردن مردم با معارف دینی دفاع از کشورهای اسلامی، تربیت دانشمندان علوم دینی تالیف و توزیع کتاب های دینی و …

جواب سوالات پیشنهاد صفحه 128 درس 11 پیام های آسمانی نهم

در پیشنهاد صفحه ۱۲۸ درس یازدهم پیام های آسمانی – دینی نهم سوالاتی مطرح شده است که در زیر به پاسخ آنها پرداخته ایم.

سوال 1) با مراجعه به پدر و مادر خود چند مورد از موقوفات شهر خود را پیدا کنید و در کلاس برای هم کلاسی هایتان معرفی کنید.

پاسخ: به عهده دانش آموز می باشد.

سوال 2) با مراجعه به آیه ٢۶١ سوره بقره، بیان کنید که خداوند در این آیه انفاق را به چه چیزی تشبیه کرده است؟ به نظر شما خداوند با این تشبیه بر چه مسئله ای تأکید داشته است؟

پاسخ: به دانه‌ ای تشبیه کرده است که از آن هفت خوشه بروید و در هر خوشه صد دانه باشد.

توجه: شما دانش آموزان عزیز پایه نهم متوسطه اول می توانید برای دسترسی بهتر و سریع تر به جواب فعالیت های کتاب پیام های آسمان نهم ، در انتهای جواب فعالیت درس مورد نظر خود، عبارت « ماگرتا » را نیز به همراه آن در گوگل جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله پاسخ و جواب سوالات فعالیت های صفحه 120 ، 121 و 122 و سوال های خودت را امتحان کن صفحه 128 درس 11 یازدهم کتاب پیام های آسمانی نهم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید تا از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

2 دیدگاه

  1. ابوالفضل گفت:

    عالی بود

  2. حاجی میرزایی گفت:

    عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *