سبک زندگی

جواب فعالیت های درس نهم دفاعی دهم ؛ شناخت و مقابله با جنگ نرم

پاسخ و حل پرسش فعالیت های ۱ ، ۲ ، ۳ و ۴ صفحه ۱۱۹ ، ۱۲۰ ، ۱۲۱ و ۱۲۲ درس ۹ نهم شناخت و مقابله با جنگ نرم کتاب آمادگی دفاعی دهم تمامی رشته های متوسطه دوم

جواب فعالیت های درس ۹ نهم شناخت و مقابله با جنگ نرم آمادگی دفاعی دهم ؛ در این مقاله به جواب و پاسخ سوالات فعالیت های 1 ، 2 ، 3 و 4 صفحه 119 ، 120 ، 121 و 122 درس 9 نهم شناخت و مقابله با جنگ نرم کتاب آمادگی دفاعی پایه دهم تمام رشته های ریاضی ، تجربی ، انسانی ، فنی حرفه ای و کاردانش متوسطه دوم پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس دهم پدافند غیرعامل آمادگی دفاعی دهم

جواب فعالیت های درس ۹ نهم شناخت و مقابله با جنگ نرم آمادگی دفاعی دهم
جواب فعالیت های درس ۹ نهم شناخت و مقابله با جنگ نرم آمادگی دفاعی دهم

جواب فعالیت ۱ صفحه ۱۱۹ درس ۹ آمادگی دفاعی دهم

در فعالیت 1 صفحه 119 درس 9 نهم آمادگی دفاعی دهم گفته شده ” بررسی کنید چرا رسانه های بیگانه در موضوع بیماری حاصل از ویروس کرونا به جای تمرکز بر توصیه های بهداشتی بر تعداد در گذشتگان تأکید داشتند. ” که در زیر به پاسخ آن پرداخته ایم.

پاسخ: این سناریو توسط شبکه های بیگانه و نامبرده انجام شد، و در ابتدا فکر می کردند این ویروس فقط برای ایرانی ها است تا بلکه فشار مضاعفی به ایران و ایرانی وارد آورند و رنج و مشکلات مردم را با سیاه نمایی هرچه بیشتر و اغراق در آمار کشته شدگان کرونا، افزون کنند، ولی با همه گیری در همه جهان بخصوص کشورهای غربی و عدم کنترل آنها این سناریو شکست خورد.

همچنین ایجاد بی اعتمادی در مردم نسبت به رادیو تلویزیون و رسانه‌ های ایرانی و آنچه که از طرف آنها گفته می شود و در نقطه مقابل هم ایجاد حس اعتماد و اطمینان (کاذب) در برخی مردم نسبت به فضای مجازی و رسانه های فارسی زبان خارج نشین است.

جواب فعالیت 2 صفحه 120 درس 9 آمادگی دفاعی دهم

در فعالیت ۲ صفحه ۱۲۰ درس ۹ نهم آمادگی دفاعی دهم گفته شده ” بررسی نمایید خرید کالای تولید داخل چه تأثیری بر جهش تولید و شکوفایی اقتصاد کشور عزیزمان ایران دارد؟ ” که در زیر به پاسخ آن پرداخته ایم.

پاسخ: مسائلی مانند افزایش بیکاری، از بین رفتن استقلال کشور، خروج ارز از کشور و هدر رفت سرمایه های مالی تنها بخشی از دلایلی است که نیاز به استفاده و حمیت از کالای ایرانی را نشان می دهد. با ایجاد و رونق بازار کالاهای ایرانی، تولید و اقتصاد کشور رونق یافته و افراد بیشتری مشغول کار می شوند، به علاوه بیکاری مهمترین ریشه آسیب های اجتماعی است و جهش تولید به طور غیرمستقیم در کاهش یا حل بخشی از آسیب های اجتماعی نقش به سزایی دارد.

پاسخ فعالیت 3 صفحه 121 درس نهم آمادگی دفاعی دهم

در فعالیت ۳ صفحه ۱۲۱ درس نهم آمادگی دفاعی دهم گفته شده ” چرا رسانه های خارجی به صورت هماهنگ با شایعه تکثیر کرونا ، مردم را از حضور در جشن ملی 22 بهمن منع می کردند؟ ” که در زیر به پاسخ آن پرداخته ایم.

پاسخ: دشمنان از هر طریق می خواهند حضور مردم را در برنامه های انقلاب کم رنگ جلوه دهند، ولی با بصیرت و آگاهی مردم، شاهد نقش بر آب شدن تمام نقشه های شومشان هستند.

جواب فعالیت ۴ صفحه ۱۲۲ درس ۹ آمادگی دفاعی دهم

در فعالیت 4 صفحه 122 درس 9 نهم آمادگی دفاعی دهم گفته شده ” در خصوص دستاوردهای علمی چند سال اخیر کشور در موضوعات مختلف تحقیق نموده و در کلاس بحث نمایید. ” که در زیر به پاسخ آن پرداخته ایم.

پاسخ:

پیشرفت در زمینه علمی دانشگاهی : يکی از افتخارات غرور آفرین جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب، رشد روز افزون و حضور فعال کشور در عرصه های علمی است، پیشرفت در این زمینه به قدری با سرعت انجام شده است كه تا سال 1396 بیش از 300000 هزار اختراع در کشور ثبت شده است، همچنین بر اساس پایگاه آی اس آی از لحاظ کمیت در سال 2016 رتبه 17 کسب کردیم و نرخ تولید مقاله در کشور در سال 2016 به تعداد 43292 ثبت شده است. علاوه بر آن، ایران رتبه نخست در بین 25 کشور برتر دنیا در خصوص تولید مقالاتی که بیشترین ارجاع را دارند را کسب نموده است.

همچنین طبق آماری که پایگاه رتبه بندی تایمز که یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که دانشگاه های برتر دنیا را هر ساله مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد. نتایج رتبه بندی سال 2018-2017 میلادی تایمز نشان می دهد ایران با داشتن 18 دانشگاه رتبه 17 جهانی را به لحاظ تعداد دانشگاه در تایمز کسب کرده است.

خودکفا شدن کشور در زمینه پزشکی : بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کشور با عقب ماندگی های شدیدی در بخش های مختلف از جمله آموزش عالی مواجه بود و کمبود نیروی انسانی متخصص و تحصیلکرده به شدت در کشور احساس می شد، به طوری که تا چند سال پس از پیروزی انقلاب در برخی شهرهای کشور پزشکانی از کشورهای جهان سوم مشغول به کار بودند.

این وضعیت تا اواسط دهه 60 ادامه داشت تا اینکه برنامه ریزی هایی جهت بهبود این وضعیت در ستاد انقلاب فرهنگی صورت گرفت و در عرض کمتر از یک دهه کمبود نیروی انسانی متخصص به طرز محسوسی برطرف شد. پیشرفت های پزشکی ایران در زمینه داروهای پزشکی نیز یکی دیگر از موفقیت ها در زمینه تولید علم و فناوری ایران بعد از انقلاب اسلامی است.

فراهم شدن امکانات تولید داخلی واکسن آنفلوانزا و آنتی بوتولیسم برای اولین بار از جمله دستاوردهای دارویی ایران در سال های اخیر است. همچنین تولید داروی مقابله با ایدز، تولید داروی درمان زخم پای دیابتی و تولید دارو برای درمان کم خونی بیماران تالاسمی برای نخستین بار در جهان از دیگر دستاوردهای دارویی کشور به شمار می رود.

قرار گرفتن در بین 10 کشور در زمینه تحقیقات سلول های بنیادی : در زمینه فناوری و تحقیقات سلول های بنیادی ایران جزوء ۱۰ کشور برتر جهان محسوب می شود و محققان ایرانی توانسته اند پیشرفت های خوبی را در این زمینه داشته باشند. آن ها توانسته اند از سلول های بنیادی حتی در پیوندهای مغز و استخوان، پوست و ترمیم بافت آسیب دیده قلب استفاده کنند. همچنین در پژوهشکده رویان اصفهان شبیه سازی سلول های بنیادی انجام شده است.

استفاده از سلول های بنیادی در پیوند قرینه چشم، تکثیر سلول های بنیادی بندناف به‎‎منظور درمان سرطان یا صدمات بافت قلب، عصب و سلول های استخوانی، ترمیم ضایعات‎ ‎نخاعی، شبیه سازی و تولید سلول های بنیادی جنین از جمله دستاوردهای بزرگ کشور ما در‎ ‎عرصه فناوری های نوین است‎.‎‏ هم اکنون سلول های بنیادین جنینی و علم شبیه سازی نیز در کشور به دانشی بومی تبدیل شده است و شبیه سازی حیواناتی چون بز، گوسفند و گوساله در سال های اخیر باعث شده تا ایران در زمینه سلول های بنیادی در جمع کشورهای مطرح در این زمینه قرار گیرد.

ایستادن در رتبه 4 تولید علم و فناوری نانو : بر اساس گزارشی که در وب آو ساینس منتشر شد در سال 2017 بیش از ۱۵۴ هزار مقاله مرتبط با فناوری نانو در سال در وب آو ساینس منابع شده است. تقریبا ۵۰ درصد این مقالات توسط کشورهای چین، آمریکا، هند، ایران و کره جنوبی تولید شده و بر این اساس ایران با تولید هشت هزار و ۷۹۱ مقاله رتبه چهارم تولید علم و فناوری نانو را به خود اختصاص داده است.

ورود به باشگاه هسته ای جهان : در حوزه فناوری هسته ای، ایران بعد از پیروزی انقلاب و به خصوص در سال های اخیر گام های بزرگی را برداشته است. در سال 1353 سازمان انرژی اتمی ایران تاسیس شد و قرارداد ساخت نیروگاه اتمی بوشهر نیز به امضا رسید. اما از آن زمان تا سال 1381 شاید فعالیت چندان چشمگیری صورت نگرفت.

در 20 بهمن 1381 رئیس جمهور وقت کشور خبر از تهیه سوخت هسته ای توسط متخصصین ایرانی برای نیروگاه های هسته ای ایران را داد. در فروردین 1385 محمود احمدی نژاد، اعلام کرد که ایران موفق به غنی‌سازی اورانیوم به میزان 5/3 درصد شده ‌است. در تاریخ 26 بهمن 1390 (15 فوریه 2012) ایران از ساخت میله سوخت هسته‌ای 20 درصد غنی شده و بارگذاری آن در راکتور تحقیقاتی 55 مگا واتی تهران خبر داد.

این پیشرفت ها باعث شد تا در سال 2013، بریتیش پترولیوم با معرفی 29 کشور تولیدکننده انرژی هسته ای جهان، از رتبه 28 ایران میان تولید کنندگان انرژی هسته ای در سال 2013 خبر دهد و اعلام کرد ایران با افزایش 3 برابری تولید انرژی هسته ای اش در این سال از هلند جلو زده است.

دستیابی به دانش پرتاب ماهواره و فرستادن موجود زنده به فضا : حوزه هوافضا یکی دیگر از حوزه هایی است که ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال های اخیر پیشرفت های خیره کننده ای را در آن داشته است. ایران با اینکه فعالیت خود در این حوزه را بسیار دیر آغاز کرده اما هم اکنون موفق شده است در میان 9 کشور صاحب چرخه کامل فناوری ماهواره در دنیا قرار گیرد.

در سال 91 دانشمندان و متخصصان فضایی کشورمان توانستند با ارسال حیات به فضا و تحقیقات زیستی موفقیت بزرگی را در زمینه هوافضا برای کشورمان به ارمغان بیاورند و این موفقیت در سال 92 با پرتاب کاوشگر «پژوهش» حامل دومین میمون فضایی ادامه یافت و باعث شد تا جمهوری اسلامی ایران یک گام دیگر به اعزام انسان به فضا نزدیک تر شود و طبق وعده ای که مسئولین کشورمان داده اند قرار است 2 ماهوره دیگر نیز در سال 97 با فضا پرتاب کنیم.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس یازدهم ایمنی و پیشگیری آمادگی دفاعی دهم

توجه کنید: شما دانش آموزان عزیز پایه دهم متوسطه دوم می توانید برای دسترسی بهتر و سریع تر به جواب سوالات فعالیت های کتاب آمادگی دفاعی دهم تمامی رشته ها ، در انتهای جواب فعالیت درس مورد نظر خود، عبارت « ماگرتا » را نیز به همراه آن در گوگل جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله پاسخ و جواب سوال های فعالیت های ۱ ، ۲ ، ۳ و ۴ صفحه ۱۱۹ ، ۱۲۰ ، ۱۲۱ و ۱۲۲ درس ۹ نهم شناخت و مقابله با جنگ نرم کتاب آمادگی دفاعی پایه دهم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید تا از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !