سبک زندگی

جواب صفحه 92 ریاضی دهم انسانی 🔼 پاسخ فعالیت

گام به گام صفحه 92 ریاضی و آمار (1) کلاس دهم انسانی از درس معیارهای پراکندگی فصل 3

جواب فعالیت صفحه ۹۲ ریاضی و آمار دهم انسانی از فصل سوم کار با داده های آماری و درس «معیارهای پراکندگی» را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما دانش آموز عزیز فراهم کرده‌ایم.

مطلب پیشنهادی: جواب صفحه 90 و 91 ریاضی دهم انسانی

جواب فعالیت صفحه 92 ریاضی دهم انسانی

جواب فعالیت صفحه 92 ریاضی دهم انسانی

حتما بر روی قوطی‌ها یا پاکت‌های مواد غذایی یا بهداشتی اعدادی به صورت زیر مشاهده کرده‌اید. به نظر شما هر یک از این اعداد چه چیزی را نشان می‌دهند؟ ۱۰±۲۵۰ گرم

جواب صفحه ۹۲ ریاضی دهم انسانی
جواب صفحه ۹۲ ریاضی دهم انسانی

عدد ۲۵۰ وزن خالص ماده غذایی است که قرار است به دست مصرف‌کننده برسد؛ ولی معمولاً این چنین نیست. کمی خطا اجتناب‌ناپذیر است. این خطا چقدر است و آن را چگونه محاسبه کنیم؟ اگر وزن و انحراف معیار تعداد زیادی از محتوای پاکت‌ها یا قوطی‌های یک تولیدی را محاسبه کنیم، دو برابر آن عدد ۱۰ است؛ یعنی عدد ۱۰ دو برابر انحراف معیار مواد غذایی در بسته‌بندی‌های مختلف است.

به عبارت دقیق‌تر اگر ما ۱۰۰ قوطی حاوی این ماده غذایی را وزن کنیم، انتظار داریم حداقل ۹۶ تا از آنها وزنی بین ۲۴۰ و ۲۶۰ گرم داشته باشند. درج چنین اعدادی بر روی کالاها از الزامات استاندارد هر کشوری است. چگونه به عدد ۹۶ رسیده‌اند؟

راه حل سوالات صفحه ۹۲ ریاضی دهم انسانی
راه حل سوالات صفحه ۹۲ ریاضی دهم انسانی

برای پی بردن به میزان تغییراتی که داریم، معمولا با محاسبه مقدار انحراف از میانگین، اطلاعات دقیق‌تری در خصوص میانگین و انحراف معیار به دست خواهیم آورد. برای این منظور از یک قانون مشهور در آمار استفاده می‌کنیم: تقریبا ۹۶ درصد از داده‌ها در فاصله «دو انحراف معیار از میانگین» هستند.

این جمله یعنی اگر فاصله‌ای تعریف کنیم که ابتدای آن x−۲σ و انتهای آن x+۲σ باشد، تقریبا ۹۶ درصد داده‌ها در این فاصله قرار دارند. این مانند آن است که بگوییم ۴ درصد از نمره‌ها بیش از دو برابر انحراف معیار از میانگین فاصله دارند. البته مشابه همین قانون در شکل‌های قبل برای یک برابر انحراف معیار نمایش داده شده است.

در این حالت، قانون قبل به «تقریبا ۶۸ درصد از مشاهدات در فاصله یک انحراف معیار از میانگین هستند»، تغییر می‌کند. دو برابر انحراف از میانگین را روی همان شکل رسم کنید.

همچنین بخوانید:
جواب صفحه 89 ریاضی دهم انسانی
و
جواب صفحه 88 ریاضی دهم انسانی

☑️ به پایان پاسخ فعالیت صفحه 92 ریاضی دهم انسانی رسیدیم، برای مشاهده حل تمرین سایر صفحات کتاب کافیست آن را در گوگل به همراه عبارت «ماگرتا» جست و جو کنید. همچنین می توانید از بخش نظرات نیز با ما در ارتباط باشید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *