سبک زندگی

جواب فعالیت درس ۷ انسان و محیط زیست یازدهم

گام به گام فعالیت های صفحه 103 تا 120 درس 7 کتاب انسان و محیط زیست یازدهم

گام به گام فعالیت های درس ۷ «محیط زیست، بستر گردشگری مسئولانه» انسان و محیط زیست یازدهم را می توانید در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا مشاهده نمایید.

مطلب پیشنهادی: جواب فعالیت درس ۶ انسان و محیط زیست یازدهم

جواب فعالیت درس ۷ انسان و محیط زیست یازدهم

فعالیت ۱ صفحه ۱۰۴ انسان و محیط زیست یازدهم

کشور ما، ایران، مکان‌های زیادی برای گردش دارد. بر ماست که در دوران زندگی خود از آنها دیدن کنیم و لذت ببریم. شکل‌های زیر نمونه‌هایی از جاذبه‌های گردشگری کشورمان را نشان می‌دهد. هر یک از آنها زیبایی خاص خود را داراست. برخی مربوط به چشم اندازهای طبیعی و برخی میراث گذشتگان است.

گام به گام فعالیت های درس هفتم انسان و محیط زیست یازدهم
گام به گام فعالیت های درس هفتم انسان و محیط زیست یازدهم

گفت‌وگو کنید : شما ترجیح می دهید به کدام یک از مناطق بالا سفر کنید. دلایل خود را بنویسید.

 • گنبد سلطانیه آرامگاه اُلجایتو است که در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیه) بین سال‌های ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ ساخته شد و یکی از مهم‌ترین آثار ایرانی و اسلامی معماری آذری به شمار می‌رود. گنبد سلطانیه در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است. ارتفاع گنبد ۴۸.۵ و عرض ۲۵.۵ است.
 • آبشار بیشه یکی از آبشارهای شهرستان دورود در استان لرستان است. آبشار بیشه ۴۸ امین اثر ملی است که در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده است.
 • شهر سوخته نام بقایای یک دولت شهر باستانی در ایران است که در ۵۶ کیلومتری زابل و در کنار جاده زابل زاهدان در استان سیستان و بلوچستان در شرق ایران قرار دارد. شهر مورد بحث بر روی آبرفت های دهانه رودخانه هیرمند تا دریاچه هامون و زمانی در حاشیه آن رودخانه ساخته شده است. دوره ساخت این شهر بزرگ مصادف با عصر مفرغ تمدن جیرفت است و زروانیان حدود ۶۰۰۰ سال پیش در این شهر ساکن شدند.
 • در سی و هشتمین اجلاس یونسکو در تاریخ ۲۲ ژوئن ۲۰۱۴ مطابق با ۱ تیر ۱۳۹۳ شهر سوخته به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.

فعالیت ۲ صفحه ۱۰۵ انسان و محیط زیست یازدهم

پاسخ فعالیت های درس آخر انسان و محیط زیست یازدهم
پاسخ فعالیت های درس آخر انسان و محیط زیست یازدهم

با توجه به شکل‌های بالا به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

۱- با استفاده از نقشه، جاذبه‌های دیگری را برای ایران مشخص کنید؟

۱- مشهد مقدس، زیرا سالانه میلیون ها نفر برای زیارت امام رضا (ع) به مشهد مقدس سفر می کنند و در این شهر علاوه بر بارگاه ملکوتی امام هشتم، جاذبه های گردشگری فرهنگی و تاریخی فراوانی از جمله طرقبه وجود دارد.

۲- شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی، به دلیل وجود جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی فراوان در این شهر مانند ایل گلی یکی از اماکن تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی.

۳- خوزستان، تعداد زیادی از هموطنان برای بازدید از اماکن دفاع مقدس به خوزستان و مناطق غرب ایران سفر می کنند. (راهیان نور) و آشنایی با مناطق جنگ ۸ ساله دفاع مقدس برای من بسیار جالب است.

۴- استان هرمزگان، جنگل های حرا این استان یکی از جاذبه های گرانبهای ایران و تحت حفاظت است و همچنین جزایر زیبایی مانند قشم و هرمز و هنگام از دیگر جاذبه های این استان زیبا می باشد.

۲- به کمک معلم خود انواع گردشگری‌های دیگر را که در دنیا وجود دارد، نام ببرید.
– گردشگری تاریخی
– گردشگری مجازی

فعالیت ۳ صفحه ۱۰۶ انسان و محیط زیست یازدهم

۱- به صورت گروهی تحقیق کنید که توسعه گردشگری چه تأثیری بر بهبود شرایط اقتصادی محل زندگی شما دارد؟

زمانی که گردشگران وارد کشور ما می شوند باید هزینه هایی مانند غذا و اقامت، هتل، پانسیون، تفریح، حمل و نقل، گشت و گذار، تور و حتی پول خرید را بپردازند. همچنین در کنار این هزینه ها، هزینه ورود به موزه یا مکان های دیدنی می باشد که توسط ارزی که وارد کشور می شود باعث رونق اقتصادی محل زندگی ما می شود.

۲- برخی بر این باورند که بی‌توجهی به گردشگری سبب هدر رفتن سرمایه ملی می‌شود. این دیدگاه را در کلاس نقد کنید.
به این سوال در کلاس پاسخ دهید.

فعالیت ۴ و ۵ صفحه ۱۰۸ انسان و محیط زیست یازدهم

آیا در نزدیکی محل زندگی شما کاروان سرایی وجود دارد؟ با دوستان خود درباره آن تحقیق و در کلاس ارائه کنید.
برای پاسخ به این سوال درباره کاروان سراهای محل زندگی خود در گوگل جست و جو کنید.

گفت‌وگو کنید : چگونه می‌توان ضمن برگزاری روز طبیعت، سیزده به دری شاد و خاطره انگیز، کمترین آسیب را به محیط زیست وارد نمود؟

در روز طبیعت می توانیم با آسیب نرساندن به طبیعت زیبا، شکار نکردن پرندگان، نسوختن چمنزار ها و ننوشتن یادگاری روزی خوب و خاطره انگیز داشته باشیم.

فعالیت ۶ صفحه ۱۰۹ انسان و محیط زیست یازدهم

خاطرات یکی از سفرهای خود را در قالب یک سفرنامه جذاب با توجه به دانسته‌هایتان از درس پنجم کتاب نگارش، تهیه کنید.

مقدمه : آرزوی راه رفتن روی زمین بین الحرمین، استشمام هوای روحانی معنوی آن و زیارت نجف اشرف و سجده بر خاک کربلا، همیشه درونم را به جوشش می آورد. با دیدن تصاویر زائران از تلویزیون، بی اختیار اشکهایم سرازیر می شود و می گفتم: «پس کی، کی مرا می طلبی …» و چه عظیم است دعوت شدن برای چنین زیارتی وقتی سراپای وجودت عطش رفتن دارد.

بند میانی (بدنه) : بالاخره، پس از سال ها انتظار، قسمت شد تا به همراه خانواده برای زیارت به نجف و کربلا برویم. سه به اربعین، مانده بود. حدود ساعت ده و نیم صبح بود که وارد شهر نجف اشرف شدیم. اولین منظره ای که مشاهده کردیم و برایمان جذاب بود، منظره ای از قبرستان معظم و وادی السلام، بود. سبک خاص قبرها نظرمان را جلب کرد. این قبرستان عظیم، ۲۰ کیلومتر در ۲۰ کیلومتر است و از بزرگ ترین قبرستان های جهان به شمار می رود و پیامبرانی چون هود و صالح در آن آرمیده اند. می گویند در شب جمعه، ارواح مؤمنان عالم در این قبرستان گرد هم می آیند. بعد از وادی السلام، با اتوبوس تا نزدیک هتل آمدیم.

وسایل را در هتل گذاشتیم و پس از کمی استراحت به سمت حرم حضرت (ع) راه افتادیم. قدم زدن در شهر امیرالمومنین چه لذتی داشت. از دور وقتی گنبد حرم را دیدم، اشک شوق از چشمانم جاری شد. در عین حال شور خاصی وجودم را فرا گرفت. نجف، بهشت خداوند روی زمین است.

روز اربعین آسمان غبار آلود بود. عجیب تر از آن، دیدن سیل جمعیتی بود که به سوی کربلا پر گشوده بودند. صحرای محشر شاید تعبیر مناسبی باشد برای به تصویر کشیدن دل هایی که هر کدام با شوق به سوی حرمین پرواز می کردند.

پنج ساعت تا کربلا پیاده روی داشتیم. تمام مسیر پر بود از چادر مواکب حسینی. جلوی هر موکب میز گذاشته بودند و نذری می دادند. صدای دلنشین مداحانی که عربی می خواندند فضا را پر کرده بود. جوانان با غیرت به پیران و معلولان خدمت می کردند و آنها را روی دوش خود گذاشته و می بردند. همدلی و کمک این جمعیت مسلمان به یکدیگر بسیار با شکوه بود. همه برای خدمت به هم التماس می کردند.

بعد از چند ساعت پیاده روی، به «شارع العباس» رسیدیم، دلم زیرورو شد. اختیار اشک هایم را نداشتم … از خیل عظیم جمعیت واقع در بین الحرمین گذشتیم تا رسیدیم کنار دیوارهای حرم حسین بن علی (ع). باورم نمی شد که بالاخره توانستم به زیارتش بیایم.

بند پایانی (نتیجه گیری) : بالاخره به آرزویم رسیدم، زیارت حرم حسین بن علی و ابولفضل العباس سعادتی بود که نصیبم شد؛ اما از آن روز دلتنگ ترم؛ دل تنگ کربلا؛ دل تنگ حسین و این دل تنگی انگار پایان ندارد.

فعالیت ۷ صفحه ۱۱۰ انسان و محیط زیست یازدهم

با توجه به تصاویر منطقه گردشگری باداب سورت چه پیشنهادهایی برای حفظ این جاذبه طبیعی ارائه می‌دهید؟
– جلوگیری از تردد خودروها در اطراف چشمه
– حفاظت از طریق گذاشتن نگهبان
– نصب دوربین های مدار بسته
– اجرای نظم بازدید کنندگان و ایجاد امکانات

فعالیت ۸ صفحه ۱۱۱ انسان و محیط زیست یازدهم

آیا در محل زندگی شما هم جاذبه‌های گردشگری وجود دارد؟ با پرکردن این پرسش نامه، درباره رفتار گردشگران در آن محل گزارشی تهیه کنید.

سؤالبلیخیرتوضیحات
۱- آیا گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه‌های محل زندگی شما می‌آیند؟   
۲- آیا بازدید این گردشگران تأثیر مثبتی بر زندگی شما دارد؟ چگونه؟   
۳- آیا شما به همراه خانواده از این جاذبه‌ها دیدن کرده‌اید؟   
۴- آیا سفر گردشگران در ایجاد مشکلات محیط زیستی محل زندگی شما تأثیری دارد؟   

پاسخ به عهده
دانش آموز می باشد.

فعالیت ۹ صفحه ۱۱۷ انسان و محیط زیست یازدهم

۱- آیا در محل زندگی شما منطقه حفاظت شده وجود دارد؟ کدام نوع؟
خیر در محل زندگی من منطقه حفاظت شده ای وجود ندارد.

۲- آیا گردشگران قوانین مناطق حفاظت شده را رعایت می‌کنند؟
متأسفانه در اثر بی توجهی برخی گردشگران ایرانی و برخی مسئولان، به محیط زیست و اماکن گردشگری آسیب زیادی وارد شده است و با اقدامات نادرست چهره زیبای طبیعت را نازیبا کرده و آن را به شدت نخریب کرده اند.

فعالیت ۱۰ صفحه ۱۱۹ انسان و محیط زیست یازدهم

با انتخاب یکی از جاذبه‌های گردشگری محل زندگی‌تان برنامه سفری یک روزه را طراحی کنید.

۱- افراد گروه خود را به شکل جدول زیر دسته‌بندی کنید.

مسئولانشرح وظایف
مسئول برنامه ریزی و ثبت نامثبت نام از افرادی که مایلند در سفر شرکت کنند و دوستدار طبیعت می باشند.
راهنمای گردشگری تعیین مسیر بازدید و تهیه نقشه از منطقه مورد بازدید و توزیع نقشه ها در بین افراد شرکت کننده …
پشتیبانی و تدارکات تهیه خوراک و آب و وسیله نقلیه و …برای پاسخ به این سوال درباره کاروان سراهای محل زندگی خود در گوگل جست و جو کنید.
مسئول حفاظت از محیط زیست راهنمایی افراد در حین بازدید در حفظ محیط زیست و مراقبت از محیط زیست و …

۲- چه برنامه‌ای برای سفر دارید؟ برای حفاظت از محیط زیستی چه تدارکاتی دیده‌اید؟

سعی می کنم سفری در فصل تابستان داشته باشم زیرا در تعطیلات نوروز حجم زیادی از مردم به مسافرت می روند و امکان دارد طبیعت آسیب بیشتری ببیند و من به همین خاطر ترجیح می دهم در این دوران به مسافرت نروم. همچنین من اقدامات زیر را در سفرهای خود انجام می دهم:

 • از طبیعت مراقب می کنم.
 • سعی می کنم خوش سفر باشم.
 • به حقوق بشر و حقوق کارگر احترام بگذارم.
 • برای مردم محلی سود آوری اقتصادی داشته باشم.

۳- چگونه می‌توانید سفر مسئولانه تری داشته باشید؟

 • به مردم و فرهنگ آن محل احترام بگذاریم.
 • سعی کنیم از نظر اقتصادی مفید باشیم.
 • سعی کنیم مقصدهای سفر برای نسل های آینده حفظ شود.
 • تعامل خوبی با مردم آن محل داشته باشیم.
 • از اقامت گاه های محلی حمایت کنیم.
 • از محصولات محلی حمایت کنیم.
 • ارزش ها و اعتقادات و فرهنگ مردم بومی را بشناسیم.

تدبر در آیات صفحه ۱۲۰ انسان و محیط زیست یازدهم

با مراجعه مجدد به آیه آغازین این درس، درباره ترجمه، معنا و مفاهیمی که از آن دریافت می‌شود و چگونگی ارتباط مفهومی آن با موضوع درس ژرف بیندیشید. آیات مشابه آن را در قرآن کریم جست‌وجو کنید و با هم کلاسی‌هایتان درباره یافته‌های خود گفت‌وگو نمایید.

ترجمه اول: بگو که در زمین سیر کنید و ببینید که خدا چگونه خلق را ایجاد کرده (تا از مشاهده اسرار خلقت نخست بر شما به خوبی روشن شود که) سپس خدا نشأه آخرت را ایجاد خواهد کرد، همانا خدا بر هر چیز تواناست.

ترجمه دوم: بگو در زمین سیر کنید و بنگرید که چگونه خدا موجودات را آفریده سپس، آفرینش باز پسین را پدید می آورد زیرا خداوند بر هر چیزی تواناست.

همچنین بخوانید:
جواب فعالیت درس ۵ انسان و محیط زیست یازدهم
جواب فعالیت درس ۴ انسان و محیط زیست یازدهم
جواب فعالیت درس ۳ انسان و محیط زیست یازدهم
جواب فعالیت درس ۲ انسان و محیط زیست یازدهم
جواب فعالیت درس ۱ انسان و محیط زیست یازدهم

☑️ به پایان جواب فعالیت های درس ۷ انسان و محیط زیست یازدهم رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات بپرسید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *