سبک زندگیسلامت

بی خوابی شبانه نشانه چیست؟😴 راه حل درمان بی خواب بودن

دلایل بی خوابی در شب و راهکار های درمان بی خوابی

علت بی خوابی و راه حل درمان بی خواب بودن شبانه : بی خوابی  نوعی اختلال خواب شایع است که میتواند فرد را در خوابیدن دچار مشکل کند این دشواری شامل سخت خوابیدن است یا باعث میشود خیلی زود بیدار شوید و نتوانید دوباره به خوابی عمیق و کامل دست پیدا کنید. با سلامت ماگرتا همراه باشید.

بی خوابی و راه حل های درمان

یکی از راه های درمان موثر برای مشکلات مزمن خواب درمان شناختی رفتاری است که معمولا به عنوان اولین خط درمان توصیه میشود .این درمان یک برنامه ساختاری است که به شما کمک میکند افکار و رفتار هایی که باعث ایجاد بی خوابی یا بد تر شدن مشکلات خواب میشود را شناسایی و راه حلی مناسب جایگزین کنید.

درمان بی خوابی با اصلاح شناختی رفتاری
درمان بی خوابی با اصلاح شناختی رفتاری

درمان رفتاری شناختی برای بی خوابی چگونه کار میکند؟

بخش شناختی این درمان به شما می آموزد باور های موثر بر توانایی خوابتان را بشناسید و تغییر دهید به علاوه این نوع درمانی می تواند به شما در کنترل یا از بین بردن افکار و نگرانی های منفی که باعث به وجود آمدن اختلال بی خوابی شده است کمک کند .

بخش رفتاری این درمان به شما کمک میکند عادت های خوب را در خواب ایجاد کنید و از رفتار هایی که باعث شده است شما نتوانید به خوبی از خوابتان استفاده کنید جلوگیری کند.

توصیه متخصصین برای درمان بی خوابی

درمان بی خوابی شبانه
درمان بی خوابی شبانه

1.درمان کنترل محرک

این روش به حذف عواملی که ذهن شما را برای مقاومت در برابر خواب وادار میکند کمک میکند.

2.محدودیت خواب

خوابیدن در رخت خواب هنگام بیدار شدن میتواند به یک عادت تبدیل شود که این عادت منجر به خواب ضعیف میشود در این روش درمانی مدت زمان ماندن در رخت خواب را کاهش میدهد و باعث محرومیت جزئی از خواب میشود و این امر باعث میشود شب بعد بیشتر خسته شوید.

3.بهداشت خواب

این روش درمانی شامل تغییر عادات اساسی در شیوه زندگی است که این عادات رابطه مستقیم با خواب دارند مثل سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل یا مصرف زیاد کافئین در اواخر روز یا به طور منظم ورزش نکردن .

4.بهبود محیط خواب

این روش هایی را ایجاد میکند که میتوانید یک محیط راحت برای خواب ایجاد کنید برای مثال ساکت نگه داشتن اتاق خواب یا تاریک و خنک بودن محیط و نبود تلویزیون.

5.آموزش آرامش

این روش به شما در آرامش ذهن و بدن کمک میکند .انجام کارهایی مثل مدیتیشن .تصاویر .آرامش عضلات و….

6.بیدار ماندن

این امر همچنین به اصطلاح نیت پارادوکسیک گفته میشود .که اجتناب از هرگونه تلاش برای خوابیدن است .برعکس نگرانی از این مورد که نمی توانید بخوابید شما را بیدار نگه میدارد ترک این نگرانی می تواند به شما در آرام شدن و راحت خوابیدن کمک کند.

7.بیوفیدبک

این روش به شما امکان می دهد علائم بیولوژیکی مثل ضربان قلب و فشار عضلات را متوجه شوید و نحوه تنظیم آن ها را به شما نشان میدهد.

علت بی خوابی و درمان با طب
علت بی خوابی و درمان با طب

درمان شناختی رفتاری در مقابل قرص ها

دارو های خواب میتوانند یک درمان کوتاه مدت موثر باشند اما ممکن است آنها بهترین درمان طولانی مدت نباشند .

روش درمان شناختی رفتاری بر خلاف قرص ها به جای تسکین علائم به علل اصلی بی خوابی میپردازد . برای اینکه این روش عمل کند زمان و تلاش لازم است . در برخی موارد ممکن است بهترین روش برای درمان ترکیب روش درمان شناختی رفتاری با دارو باشد

بی خوابی و سایر اختلالات بیماری و روانی

بی خواب بودن با تعدادی از اختلالات سلامت جسمی و روانی مرتبط است که عدم خوابیدن خطر ابتلا به شرایط سلامتی برای مثال فشار خون بالا و بیماری قلبی و دیابت و دیگر درد های مزمن را افزایش می دهد.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *