سبک زندگی

جواب فعالیت های درس ۲ مطالعات نهم ✔️ حرکات زمین

پاسخ سوال های صفحه 11 و 13 و 14 مطالعات اجتماعی پایه نهم ، جواب فعالیت های درس 2 حرکات زمین فصل اول مطالعات پایه ۹

پاسخ فعالیت های درس ۲ مطالعات نهم : در این نوشته به جواب فعالیت های درس دوم 2 مطالعات اجتماعی پایه نهم در صفحات ۱۱ و ۱۳ و ۱۴ مربوط به درس دو حرکات زمین در بخش آموزش و پرورش ماگرتا پرداخته ایم.

جواب فعالیت های درس ۱ مطالعات نهم

پاسخ فعالیت درس 2 مطالعات نهم

در جواب فعالیت صفحه ۱۱ مطالعات نهم داریم :

جواب فعالیت های درس دوم مطالعات پایه نهم

جواب فعالیت صفحه ۱۱ مطالعات اجتماعی نهم

1- الف) در زندگی روزانه، ساعت واقعی چه کاربردی دارد؟
استفاده برای اوقات شرعی و فرایض دینی

ب) چرا از ساعت رسمی استفاده می‌کنیم؟ مثال بیاورید.
بدلیل اینکه هیچ مشکلی در قرارهای ملاقات یا مراجعه به دفاتر به وجود نیاید. به عنوان مثال ، حرکت قطارها ، هواپیماها ، برنامه ریزی قرارها و ملاقات، راه اندازی و پایان کار اداره ها و مغازه ها

2- با توجه به نقشهٔ مناطق زمانی، بگویید اگر کسی از تهران به پاریس سفر کند، باید ساعت خود را جلو بکشد یا عقب؟ چرا؟
باید ساعت خود را 2.5 ساعت به عقب برگرداند. زیرا پاریس در منطقه زمانی (1+) یا نزدیکتر به گرینویچ قرار دارد و چون خورشید از شرق طلوع می کند و تهران زودتر تاریک می شود.

3 -با کمک والدین خود، برخی از زمان ها یا مکان هایی که ویژگی های خاصی برای آنها در اسلام بیان شده است را نام ببرید. پاسخ های خود را در کلاس و با دوستانتان،به اشتراک بگذارید.
پاسخ: هنگام طلوع یا غروب آفتاب ، شب و روز جمعه، اولین روز هر ماه قمری ، ماه مبارک رمضان یا برخی مکانها مانند حرم ها ، مساجد یا برخی شهرها مانند کربلا ، نجف ، مدینه

4ـ هر ساله در کشور ما، ساعت رسمی در اول فروردین، یک ساعت به جلو کشیده میشود و در ٣٠ شهریور، یک ساعت به عقب کشیده میشود. فکر میکنید دلیل این کار چیست؟
پاسخ : به دلیل کمتر استفاده کردن از برق و زودتر خوابیدن اما ضرر زیادی به بدن انسان می زند و قانونش در جهان لغو شده است.

پاسخ فعالیت صفحه ۱۳ مطالعات پایه نهم

5- موقعیت سه شهر پاریس، لیبرویل و کیپ تاون را با توجه به دایرهٔ روشنایی در اول تیرماه و اول دی ماه توضیح دهید.

پاریس و لیبرول در نیمکره شمالی واقع شده اند. در اول تیر ماه ، این منطقه در معرض نور خورشید قرار می گیرد ، بنابراین روزها بیشتر از شب هستند و کیپ تاون در نیمکره جنوبی قرار دارد و زمین کمتری در معرض نور خورشید قرار می گیرد. در نتیجه ، شب ها بیشتر از روزها هستند. پاریس و لیبرول در اول دی ماه، روزها کوتاه تر از شب ها هستند و کیپ تاون روزهای بلندتری نسبت به شب های خود دارد.

6- به مدار قطبی شمال و جنوب در تصویر (١) توجه کنید. چرا در اوّل تیر ماه در ناحیهٔ مدار قطبی شمال، طول یک روز ۲۴ ساعت و به عکس در مدار قطبی جنوب، طول یک شب ۲۴ ساعت است؟
پاسخ: چون خورشید به مدار رأس السرطان عمود می تابد از آن جا که در تابستان نیمکره شمالی کج شدگی محور زمین به سمت خورشید است. نیمکره شمالی کاملا به سمت خورشید خم می شود نور خورشید به طور دائم به قطب شمال می تابد و شش ماه غروب ندارد که در اصطلاح تابستان قطبی یا روز قطبی معروف است در این مدت قطب شمال در روشنایی روز و قطب جنوب در تاریکی قرار دارد پس از 6ماه که خورشید به مدار رأس الجدی عمود می تابد عکس حالت گفته شده رخ می دهد.

7- از مساوی بودن همیشگی طول روز و شب در منطقهٔ استوا به چه نتیجه‌ای دربارهٔ فصول این منطقه می‌رسید؟
پاسخ: به دلیل تابش خورشید به صورت عمود بر منطقه استوا تغییر فصل محسوسی در این منطقه رخ نمی دهد

8 -جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال، چه تأثیری در کشاورزی یا معماری خانه ها می تواند داشته باشد؟
پاسخ: مناطق اطراف استوا که تابش نور خورشید عمود است محصولات گرمسیری مانند کاکائو و قهوه کشت می شود برای معماری خانه ها از مصالحی استفاده می شود که گرما را کمتر عبور دهد.

پاسخ به کار ببندیم درس ۲ مطالعات نهم

جواب به کار ببندیم صفحه ۱۴ مطالعات اجتماعی کلاس نهم

در ادامه فعالیت های درس ۲ مطالعات نهم صفحه 14 داریم:

1- الف) با استفاده از یک نقشه، طول و عرض جغرافیایی کشور ایران را بخوانید و بنویسید.
طول و عرض جغرافیایی ایران: ۲۵ درجه و ۳ دقیقه الی ۳۹ درجه و ۴۷ دقیقه عرض شمالی و ۴۴ درجه و ۵ دقیقه الی ۶۳ درجه و ۱۸ دقیقه طول شرقی

ب) به کمک معلم و با مراجعه به منابع، طول و عرض جغرافیایی شهر یا روستای محل زندگی خود را پیدا کنید و بنویسید. به عهده دانش آموز

2- به کمک معلم، طرز کار یک گیرندهٔ سامانهٔ موقعیت‌یابی جهانی (GPS) را مشاهده و بررسی کنید.

ماهواره هایی که در مدار زمین قرار دارند و امکان استفاده از فناوری جی پی اس را در اختیار بشر می گذارند، به گونه ای طراحی شده اند که تا 10 سال آینده نیز فعال هستند. ماهواره های موقعیت یاب در فاصله 21000 کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته و هر کدام در شش سطح و یا شش گروه در حال چرخش اند.

سیستم رفت و برگشت هر کدام از ماهواره ها به گونه ای تنظیم شده که به روی هم تداخلی نداشته باشند و موجب اختلال در ارسال اطلاعات نشوند. هر کدام از ماهواره ها بر روی مدار جداگانه و با سرعت 12000 کیلومتری بر ساعت دو بار در هر روز به دور مدار می گردند و اطلاعاتی مانند زمان، تاریخ، سلامت ماهواره ها و موقعیت نجومی هر یک را به ایستگاه های هوایی روی زمین ارسال می کنند.

4- میانگین سرعت گردش زمین به دور خورشید در یک ثانیه 30 کیلومتر است، سرعت حرکت زمین به دور خورشید در یک ساعت چقدر است؟ حساب کنید. 
هر ساعت برابر با ۶۰ دقیقه و هر دقیقه برابر با ۶۰ ثانیه است. بنابراین سرعت حرکت زمین به دور خورشید در یک ساعت ۱۰۸۰۰۰=۳۶۰۰×۳۰

جواب کاربرگ شماره ۱ مطالعات نهم
جواب کاربرگ شماره ۲ مطالعات اجتماعی نهم

در آخر جواب فعالیت های درس ۲ مطالعات نهم در صفحات ۱۱ و ۱۳ و ۱۴ به پایان رسید، اگر سوال یا مشکلی دارید از قسمت دیدگاه با ما یا سایر دانش آموزان بحث و گفتگو کنید و نظرات خود را بگذارید. تمام سوالات را کامل و صحیح پاسخ دادیم. میتوانید آن ها را هم خلاصه بنویسید. برای بهتر پیدا کردن ما در آخر عبارت جستجو شده خود در گوگل کلمه ماگرتا را بنویسید.🤗👍

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

12 دیدگاه

 1. ناشناس گفت:

  عالییی

 2. . گفت:

  فعالیت هشتم (جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف…) چرا نیست؟!

  1. شادمهر گفت:

   میشه جواب کوتاه کنی خیلی زیاد دادش ای بابا ۴ ساعت وقت برده ۲ فصل نوشتم

 3. kosar گفت:

  ببخشید سوال 5 صفحه 13 پاریس نیست گرانادا هست

  1. ناشناس گفت:

   بله .چرا نوشتین پاریس؟

 4. ناشناس گفت:

  ببخشید سوال ۲ صفحه ۱۱
  از پاریس تا تهران ۳ نیم نیست؟!!!
  چون من ارچی فکر کردم ۲ونیم ساعت نشد…!!

  1. طهرانی گفت:

   شما احتمالا به ساعت تابستانه که یک ساعت جلو کشیده می شود حساب کردید برای همین اشتباه شده جواب همون دو ساعت و نیم هست. ایران با لندن ۳ ساعت و نیم اختلاف دارن و با فرانسه همان ۲.۵ است

 5. Ava گفت:

  عالیه واقعا 👌🏻🙏🏻

 6. بسیار خوب گفت:

  کامی

  1. جیگرطلا گفت:

   واقعا عالی بود عزیزم دمت گرم🤩🥰🤞❤🤞

  2. جیگرطلا گفت:

   واقعا عالی بود عزیزم دمت گرم🤩🥰🤞❤🙃

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *