سبک زندگی

جواب فعالیت های درس ۴ مطالعات نهم ❤️ پاسخ درس 4 آب فراوان، هوای پاک

پاسخ سوال های صفحه 22 و 23 و 26 و 27 و 28 مطالعات اجتماعی پایه نهم ، جواب فعالیت های درس 4 آب فراوان، هوای پاک فصل دوم مطالعات پایه ۹

پاسخ فعالیت های درس ۴ مطالعات نهم : در این نوشته به جواب فعالیت های درس چهارم 4 مطالعات اجتماعی پایه نهم در صفحات 22 و 23 و 26 و 27 و 28 مربوط به درس چهار آب فراوان، هوای پاک در بخش آموزش و پرورش ماگرتا پرداخته ایم.

همچنین بخوانید : جواب فعالیت های درس ۳ مطالعات نهم

پاسخ فعالیت درس ۴ مطالعات نهم

در جواب فعالیت درس 4 مطالعات نهم داریم :

پاسخ فعالیت درس ۴ مطالعات نهم دبیرستان

جواب فعالیت صفحه ۲۲ مطالعات اجتماعی نهم

1- با توجه به نقشه صفحهٔ 21، بگویید نیوفوندلند و شرق ژاپن، که از مناطق مهم ماهیگیری جهان هستند، در محل تلاقی کدام جریان‌های دریایی قرار دارند.
جریان گلف استریم – کوروشیو

2- چرا سفر به اعماق اقیانوس‌ها دشوارتر از صعود به قله‌هاست؟ چند دلیل ذکر کنید.

به جهت فشار بسیار زیاد آب، تاریکی و دمای کم در اعماق آب و نبودن وسایل و تجهیزات پیشرفته کاوش‌های علمی را با دشواری‌های متعددی روبرو نموده است.

3- کاربرگهٔ شمارهٔ (3) را در کلاس انجام دهید.

برای دیدن پاسخ کاربرگ شماره ۳ روی دکمه مربوطه زیر کلیک یا لمس کنید.

پاسخ فعالیت صفحه ۲۳ مطالعات نهم

4- دربارهٔ نسبت خشکی‌ها و آب‌های کرهٔ زمین فکر کنید و بگویید اگر چنین نسبتی بر عکس می‌شد، چه اتفاق‌هایی می‌افتاد.

بسیاری از موجودات دریایی از میان می‌‌رفت، بارندگی وجود نداشت. امکانات حمل و نقل آسوده توسط کشتی‌ها وجود نداشت. منابع معدنی مثل گاز و نفت وجود نداشت.

5- الف) خبر بالا را بخوانید. این خبر از چه جنبه‌هایی مهم است؟

پرهیز از آلودگی محیط زیست و اقیانوس‌‌ها و جلوگیری از صید بی‌رویهٔ ماهی‌‌ها و استخراج منابع.

ب) برخی از کشورهای قدرتمند در برابر یک توافق بین‌المللی برای حفاظت و واپایش (کنترل) اقیانوس‌ها مقاومت می‌کنند و با این کار چندان موافق نیستند. به نظر شما چرا؟

قدرتمند سود کلانی از استخراج منابع و صید بی‌رویه ماهی‌ها می برند. همینطور آن ها برای دفع زباله‌های سمی کارخانجات بزرگ خویش از دریاها استفاده می‌نمایند.

پاسخ فعالیت درس چهارم اجتماعی نهم

حل فعالیت صفحه ۲۶ مطالعات پایه نهم درس ۴

6- به نقشه بالا توجه کنید. در دی ماه رُم سردتر است یا استکهلم ؟ استکهلم
چرا؟ به دلیل وجود اقیانوس اطلس سه شهر برگِن، استکهلم و سن پطرزبورگ (لنینگراد) تقریبا در یک عرض جغرافیایی قرار دارند اما میانگین دمای این شهرها در دی ماه متفاوت است.
چرا؟ به دلیل دوری و نزدیکی آنها از اقیانوس‌ها و دریاها دارای آب و هوای متفاوتی هستند.
دوشهر آمین (در کشورفرانسه) و کی‌یِف بر روی یک عرض جغرافیایی قرار دارند اما میانگین دمای این دو شهر در دی ماه متفاوت است. چرا؟
هر چه از شهرهای نواحی داخلی به سمت شهرهای مجاور اقیانوس می‌رویم، سرمای زمستان کمتر می‌شود.

7- به تصویر بیشتر بدانیم بالا توجه کنید. لایهٔ اُزُن در کدام بخش هواکره قرار دارد؟ لایه ازن در استراتوسفر (یوش سپهر) آیا می‌توانید در یک جمله بگویید فایده لایهٔ اُزُن چیست؟ در این باره پرس‌وجو کنید.

لایه ازن بازدارنده عبور بعضی از پرتوهای مضر خورشید یعنی به عبارتی اشعه فرابنفش گردیده و موجب استمرار حیات روی کره زمین می‌گردد.

جواب فعالیت صفحه ۲۷ مطالعات کلاس نهم

8- الف) چرا کوه نوردان در ارتفاعات بسیار بلند ممکن است با مشکلات تنفسی روبه‌رو شوند؟

هوا در سطح دریا، دربردارنده 21 درصد اکسیژن میباشد. ولی در ارتفاعات بالا، تراکم هوا تغییر می‌نماید، هوا رقیق می گردد. هوای رقیق به به عبارتی اندازه هوای بسیار فشرده و متراکم سطح دریا بی نیاز از اکسیژن نیست. (هرچه ارتفاع بیشتر می شود فشار هوا زیادتر می گردد.)

ب) چرا در هواپیما، قبل از شروع پرواز، نحوهٔ استفاده از ماسک اکسیژن به مسافران آموزش داده می‌شود؟

هر چه هواپیما ارتفاعش بیشتر گردد، به همان اندازه هم از غلظت اکسیژن هوا کاسته می‌گردد و هواپیماها چون در ارتفاع بالا پرواز می‌نمایند، به همین دلیل سیستمی در آن نقش تهیه اکسیژن و هوا برای تنفس رو تآمین می‌نماید. این عمل را «پرشرایز» می‌‌نامند. اکنون اگه به هر دلیل این سیستم در ارتفاع بالا از کار افتاد، ماسک‌های اکسیژن جان مسافران را در مدتی که خلبان ارتفاع هواپیما را به سطحی که هوا وجود دارد برساند‏، نجات می‌‌دهند.

فکر می‌کنید برای کاهش آلودگی هوا، مخصوصاً در حمل و نقل، چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

 • استفاده از وسایل نقلیه عمومی
 • گرفتن معاینه فنی خودرو
 • استفاده کمتر از وسایل شخصی نقلیه
 • استفاده از دوچرخه و وسایل برقی نقلیه

9- با مشاهدهٔ دقیق محیط زندگی خود بگویید چه کارها و فعّالیت‌هایی موجب آلودگی هوا می‌شود.

عواملی طبیعی مانند فوران‌های شدید آتشفشان، وزش توفان، بادهای شدید و… و کار‌های انسانی مانند کارخانجات صنعتی، کشاورزی، شهرسازی، وسایل گرمازا، نیروگاه‌ها، وسایل نقلیه و… از عوامل آلوده و کثیف کننده هوا می‌باشند.

جواب به کار ببندیم صفحه ۲۸ فعالیت پایه نهم درس چهارم

1- یکی از فعّالیت‌های زیر را به دلخواه انجام دهید. الف) به طور گروهی برای حفاظت از اقیانوس‌ها و دریاها پیش نویس قوانین تهیه کنید و راهکارهایی را نیز به کشورها توصیه کنید.

 • کاهش فعالیت‌ بشر‌ها در ارتباط ماهیگیری
 • دوری از ورود آلاینده‌های نفتی و شهرها به دریاها و دریاچه‌ها
 • توسعه و گسترش مناطق حفاظت

ب) به طور گروهی، پوستری با موضوع حفاظت از آب‌های خلیج فارس برای گردهمایی فرضی سران کشورهای منطقه طراحی کنید و پیامی نیز روی آن بنویسید.

میتوانیم پوستری از عکس‌‌های دریاها و اقیانوس‌های اصلی جهان تهیه و تنظیم کرده و در مقابل آنها عکس‌‌هایی از دریاهای آلوده و کثیف یا آکنده از ماهی‌ های مرده نشان داد و شعار آن را می‌توان اینگونه نوشت: «داشتن دریاهای بدون آلاینده» درین پوستر می‌توان مطالب مورد نیاز جهت حفاظت از دریاها و خلیج‌ها ارائه داد.

2- روی برخی افشانه‌ها (اسپری) نوشتۀ «اُزُن را دوست بداریم» یا «دوست اُزُن» و یا علامت آن مشاهده می‌شود. پرس‌وجو کنید که منظور از این نوشته یا علامت چیست و این کالاها چه خصوصیتی دارند.

این نوشته برای کالاهایی استفاده می‌گردد که رعایت عدم استفاده از مواد آلاینده و لایه ازن است. این مورد درحال حاضر در صنایع کشور ما در حال اجرا است که استفاده از مواد و آلاینده‌ های لایه ازن را از ساخت خارج کنند. در بخش یخچال فریزر، کولر خودرو و اسفناج و صنعت کشاورزی کارهای بسیار خوبی صورت گرفته میباشد.

در آخر جواب فعالیت های درس ۴ مطالعات نهم در صفحات ۲۲ و ۲۳ و ۲۶ و ۲۷ و ۲۸ به پایان رسید، اگر سوال یا مشکلی دارید از قسمت دیدگاه با ما یا سایر دانش آموزان بحث و گفتگو کنید و نظرات خود را بگذارید. تمام سوالات را کامل و صحیح پاسخ دادیم. میتوانید آن ها را هم خلاصه بنویسید. برای بهتر پیدا کردن ما در آخر عبارت جستجو شده خود در گوگل کلمه ماگرتا را بنویسید.🤗👍👀

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

7 دیدگاه

 1. آقا هاشیمی؟؟ گفت:

  **عالی**

 2. اوتاکو بدبخت ایرانی😑 گفت:

  عالی بود

 3. ناشناس گفت:

  بدک نبود

 4. ناشناس گفت:

  خوب بود

 5. ناشناس گفت:

  عااااالی

 6. ناشناس گفت:

  خیلی خیلی خیلی خیلی عالی است

 7. رها گفت:

  بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *