اخبارعلمی

جواب فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم

پاسخ گام به گام فعالیت صفحه 128 ریاضی کلاس هشتم از فصل 8 آمار و احتمال با جواب و راه حل کامل

جواب صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم : در این قسمت به حل گام به گام جواب فعالیت صفحه 128 ریاضی هشتم متوسطه مربوط به احتمال یا اندازه گیری شانس از فصل ۸ آمار و احتمال را برای تان کامل در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما دانش آموز فعال و کوشا آماده کرده ایم.

مطلب پیشنهادی : جواب صفحه ۱۲۶ ریاضی هشتم

گام به گام صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم
گام به گام صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم

جواب فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم

در پاسخ به فعالیت صفحه 128 ریاضی هشتم داریم :

ده کارت هم اندازه و هم شکل داریم و روی آنها عددهای ۱۱ تا ۲۰ را نوشته‌ایم. کارت‌ها را به پشت روی میز قرار می‌دهیم و به طور تصادفی، یکی از آنها را بر می‌داریم.

احتمال اینکه روی این کارت عددی اول باشد بیشتر است یا احتمال اینکه عددی مرکب باشد؟ چرا؟ چون تعداد اعداد مرکب بیشتر است پس احتمال مرکب در آمدن عدد بیشتر است.

۲۰۱۹۱۸۱۷۱۶۱۵۱۴۱۳۱۲۱۱
مرکباولمرکباولمرکبمرکبمرکباولمرکباول

وقتی یک سکه را می‌اندازیم، قبل از اینکه به زمین برسد نمی‌دانیم چه پیش می‌آید؛ یعنی روی سکه می‌آید یا پشت آن! اما می‌دانیم که دو حالت ممکن است پیش آید: روی سکه یا پشت سکه! از آنجا که این دو حالت مشابه‌اند، امکان اینکه روی سکه یا پشت آن بیاید، برابر است و چون در یک حالت از این دو حالتِ ممکن، روی سکه می‌آید، پس احتمال اینکه روی آن بیاید ۱/۲ است؛ به همین ترتیب، احتمال اینکه پشت سکه هم بیاید، ۱/۲ است.

جواب سوال ۱ فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم

۱/۲ =  احتمال رو آمدن
۱/۲ = احتمال پشت آمدن

۲- در هر یک از موارد زیر، حالت‌های هم شانس را بنویسید.

جواب سوال ۲ فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم

الف) عقربهٔ چرخنده را می‌چرخانیم. ۱/۴
ب) تاسی را می‌اندازیم. ۱/۶

۳- معلم از دانش آموزان پرسید: «یک مهره را به طور تصادفی از کیسه‌ای که در آن سه مهرهٔ سبز و یک مهرهٔ سفید است، بیرون می‌آوریم. چند حالت هم شانس می‌تواند رخ دهد؟»

جواب سوال ۳ فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم

۳/۴ احتمال سبز آمدن
۱/۴ احتمال سفید آمدن

بلافاصله شایان پاسخ داد: «دو حالت: سبز، سفید» سپس علی برای اینکه بتواند پاسخ سؤال را بدهد، مهره‌های سبز را شماره گذاری کرد و پاسخ داد: «چهار حالت: سبز ۱، سبز ۲، سبز ۳، سفید»

به نظر شما چرا پاسخ علی درست است؟
اگر مهره‌‌ها را شماره گذاری کنیم احتمال هر کدام می‌شود ۱/۴
پس بنابراین پاسخ علی درست است
پاسخ شایان غلط است چون احتمالا‌ها با هم برابر نیستند.

۴- در آزمایش مربوط به فعّالیت ۱ با توجه به اینکه ۱۰ کارت داریم، بیرون آمدن هر یک از عددهای روی کارت‌ها هم شانس هستند؛ حالا به سؤال‌ها پاسخ دهید:

الف) در چند تا از آنها عدد روی کارت، اول است؟ ۴ تا
ب) در چند تا از آنها عدد روی کارت، مرکب است؟ ۶ تا
ج) احتمال هر یک از اتفاق‌ها (پیشامد)های زیر را پیدا کنید:

۲/۵ احتمال اینکه عدد روی کارت، اول باشد.
۳/۵ احتمال اینکه عدد روی کارت، مرکب باشد.
۳/۵ = ۶/۱۰ احتمال مرکب بودن
۲/۵ = ۴/۱۰ احتمال اول بودن

برای اینکه احتمال رخ دادن هر پیشامد را بیابیم، تعداد حالت‌های منجر به آن اتفاق را بر تعداد کل حالت‌ها تقسیم می‌کنیم:

جواب سوال ۴ فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم

🚀 اگر در هر صفحه ای از کتاب ریاضی هشتم دبیرستان مشکل و یا ایراد درسی داشتید حتما برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید تا ما در اسرع وقت بتوانیم به سوال شما پاسخ بدهیم و مشکلات درسی شما دانش آموزان پایه هشتمی های گرامی را حل نماییم.

⚠ نکته : برای حل مسائل ریاضی حتما قلم و کاغذ کنار در خود داشته باشید تا به تمرین کردن بپردازید تا کامل کتاب ریاضی را یاد بگیرید. این یکی از بهترین روش های ثابت شده حل مسئله ریاضی است.

مطلب پیشنهادی : جواب صفحه ۱۲۵ ریاضی هشتم

💢 در این بخش جواب فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم را مرور کردیم، شما می توانید با اضافه کردن عبارت ماگرتا در آخر جستجوهای درسی تان در گوگل به بهترین پاسخ ها دسترسی پیدا کنید. به یاد داشته باشید که حتما اول خودتان جواب سوال ها را بدهید و برای بررسی درست یا نادرست بودن آن به این پاسخ ها مراجعه کنید. اگر سوالی دارید آن را از قسمت دیدگاه بپرسید تا معلمان و کارشناسان ما به آن پاسخ بدهند. 👍🧐

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

‫4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =