اخبارعلمی

جواب فصل ۱۰ علوم هفتم ☑️ فعالیت، فکر کنید و آزمایش کنید ها

گام به گام و پاسخ فعالیت های فصل 10 علوم هفتم ؛ جواب سوالات فکر کنید ، فعالیت ، آزمایش کنید و خود ارزیابی درس گرما و بهینه سازی مصرف انرژی از صفحه 83 تا 90

جواب فصل دهم (10) علوم هفتم ، درس گرما و بهینه سازی مصرف انرژی که شامل گفت و گو کنید، آزمایش کنید، فعالیت و خود را بیازمایید صفحه های ۸۳، ۸۴، ۸۵، ۸۶، ۸۷، ۸۸، ۸۹ و ۹۰ می باشد را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا آماده کرده ایم.

مطلب پیشنهادی: جواب فعالیت های درس ۱۱ علوم هفتم

جواب فصل دهم ۱۰ علوم هفتم ، درس گرما و بهینه سازی مصرف انرژی

جواب فعالیت صفحه ۸۳ فصل ۱۰ علوم هفتم

در مورد پوشش، رنگ لباس و روش گرم کردن منزل مسکونی و عایق بندی ساختمان ها در نواحی سردسیر و نواحی گرمسیر تحقیق کنید و به کلاس گزارش دهید (تشابه ها و تفاوت ها را مشخص کنید).

نواحی سردسیر
۱- رنگ لباس های تیره می باشد.
۲- پشت بام ها به صورت عایق بندی و ایزوگام می باشد.
۳- خانه توسط بخاری و شوفاژ گرم می شود.
۴- با پنجره دوجداره جلوی اتلاف انرژی را می گیرند.
۵- عایق بندی سقف ها توسط یونولیت و پشم انجام می شود.
۶- برای ساخت خانه ها از دیوار آجری دو لایه استفاده می شود.
۷- جنس لباس ها اغلب چرم و پشم ضخیم می باشد.

در نواحی گرمسیر
۱- رنگ لباس ها روشن می باشد.
۲- جنس لباس ها نخی و نازک می باشد.
۳- آب توسط تانکرهای پشت بامی گرم می شود.
۴- جنس دیوارها از سنگ و چوب و خاک است.

جواب آزمایش کنید صفحه ۸۳ فصل دهم علوم هفتم

در سه ظرف مشابه به طور جداگانه، آب سرد، آب معمولی و آب گرم بریزید. یکی از دست ها را در آب گرم و دست دیگر را در آب سرد قرار دهید و حدود ۳۰ ثانیه صبر کنید. حال هر دو دست را بیرون آورید و در آب معمولی قرار دهید و احساس خود را بیان کنید.

✅ پاسخ : این آزمایش با هدف نامناسب بودن حس لامسه برای اندازه گیری دما طراحی شده است. وقتی دست خود را در آب گرم قرار می‌دهیم دمای سطحی پوست زیاد می‌شود. وقتی دما زیاد شود یعنی انرژی گرمایی گرفته‌ایم. وقتی دست خود را در آب سرد قرار می‌دهیم دمای سطحی پوست کاهش می‌یابد. وقتی دما پایین می‌آید یعنی انرژی گرمایی از دست داده‌ایم. وقتی هر دو دست را به مدت ۳۰ ثانیه در آب معمولی قرار می دهیم، دستی که سرد بود گرم می شود و دستی که در آب گرم بود در حال از دست دادن گرما می باشد، اما بعد از حدود ۳۰ دقیقه دوباره هر دو دست گرم شدند و به اصطلاح به حالت تعادل رسیدند.

پاسخ فعالیت صفحه ۸۴ فصل 10 علوم کلاس هفتم

به همراه گروه خود نخست به طراحی یک دماسنج بپردازید و سپس با آوردن وسایل مورد نیاز، آن دماسنج را بسازید و درجه بندی کنید. با استفاده از این دماسنج چند اندازه گیری را انجام دهید.

پاسخ : ابتدای درون یک بالن آزمایشی را توسط یک محلول رنگی مقداری پر کنید. سپس یک درپوش چوب پنبه ای را درست به اندازه قطره لوله سوراخ کنید. حال باید لوله را نصب کنید فقط دقت داشته باشید که هیچ منفذی برای عبور محلول و هوا نباشد.

همچنین مشاهده کنید: جواب فصل ۹ علوم هفتم

پس از انجام مراحل بالا درون لوله کمی از محلول اضافه کنید و سپس بالن را در مخلوط آب و یخ فرو کنید. مقابل سطح محلول رنگی، روی لوله علامت می گذاریم و عدد صفر را به آن نسبت می‌دهیم. در نهایت بالن را در آب در حال جوش قرار دهید و روی لوله جلوی سطح آن علامت بگذارید و عدد ۱۰۰ را به آن اختصاص دهید و دو علامت را به ۱۰۰ قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را یک درجه سانتیگراد بنامید.

حل فعالیت صفحه ۸۴ فصل ۱۰ علوم هفتم

در هر یک از موارد زیر ابتدا دما را پیش بینی و سپس با استفاده از یک دماسنج آن را اندازه گیری و جدول را کامل کنید و به کلاس گزارش دهید. توجه کنید برای اندازه گیری دما، دماسنج به اندازه ی کافی در تماس با جسم مورد نظر قرار گیرد.

حل فعالیت صفحه ۸۴ فصل ۱۰ علوم هفتم

جواب آزمایش کنید صفحه ۸۵ درس گرما و بهینه سازی مصرف انرژی

وسایل و مواد: لیوان، دماسنج، میخ نسبتا بزرگ و انبرک یا دم باریک
روش آزمایش
۱- لیوان را تا نیمه از آب سرد پر کنید و دمای آن را اندازه بگیرید.
۲- میخ را به کمک انبرک روی شعلهٔ اجاق قرار دهید و پس از داغ شدن، داخل لیوان بیندازید.
۳- دوباره دمای آب را اندازه بگیرید.
۴- نتیجه مشاهده خود را گزارش کنید. در این آزمایش دمای آب چگونه تغییر کرده است؟ دمای میخ چطور؟ آب انرژی از دست داده است یا میخ؟ کدام یک انرژی گرفته‌اند؟

پاسخ : وقتی یک میخ داغ را در آب سرد لیوان می گذاریم، در آن لحظه آب اطراف میخ شروع به جوشیدن می کند و ناگهان قطع می شود. با رسیدن دمای میخ به حدود ۱۰۰ درجه در لحظه تماس با آب سرد به ۲۰ درجه می رسد. در نتیجه میخ ناگهان حرارت خود را به آب می دهد و شاهد جوشیدن آن هستیم. اما بعد از چند دقیقه هم میخ و هم آب به یک درجه حرارت رسیدند و دمای آب افزایش یافته اما دمای میخ کاهش می یابد. میخ به صورت گرما انرژی خود را از دست می دهد و آب انرژی گرفته است و هم دما می شوند یعنی به دمای تعادل می‌رسند.

پاسخ فکر کنید صفحه ۸۵ فصل ۱۰ علوم هفتم

اگر درون آب به جای میخ داغ، میخ سردی که درون یخ زن (فریزر) یا جایخی قرار داشته است، بیندازیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ دمای میخ و آب چگونه تغییر می‌کنند؟ این بار کدام یک انرژی از دست می‌دهد و کدام یک انرژی می‌گیرد؟
دمای آب کاهش می‌یابد و دمای میخ افزایش می‌یابد. آب انرژی از دست می‌دهد و میخ انرژی می‌گیرد.

جواب فعالیت صفحه ۸۶ درس دهم علوم پایه هفتم متوسطه

دو محفظه A و B که در آن‌ها مولکول‌های یکسانی قرار دارند را در نظر بگیرید، محفظه A داغ و محفظه B سرد است.

جواب فعالیت صفحه ۸۶ درس دهم علوم پایه هفتم متوسطه

الف) جنبش مولکولی A و B را با هم مقایسه کند.
جنبش مولکول ها در ظرف A بیشتر از جنبش مولکول ها در B است. چون گرما شکلی از انرژی است پس جسمی که داغ است ذرات آن دارای انرژی زیادی است.

ب) اگر دو محفظه را در تماس با یکدیگر قرار دهیم، جنبش مولکولی کدام محفظه کم و کدام محفظه زیاد می شود؟
جنبش مولکولی محفظه‌ی B زیاد می شود و A کم می شود. چون جسم گرم انرژی گرمایی را به جسم سرد منتقل می‌کند تا به دمای تعادل برسند.

پ) پس از رسیدن به حالت تعادل، جنبش مولکولی دو محفظه را با هم مقایسه کنید.
پس از رسیدن به حالت تعادل، جنبش مولکولی دو محفظه‌ی A و B برابر می شود.

پاسخ آزمایش کنید صفحه ۸۷ فصل ۱۰ علوم هفتم

وسایل و مواد: سه میله هم طول و هم ضخامت از جنس مس، فولاد یا آهن و شیشه، شمع، کبریت، سه پایه و پارافین.

پاسخ آزمایش کنید صفحه ۸۷ فصل ۱۰ علوم هفتم

روش آزمایش
۱- به کمک پارافین به سر میله‌ها، چوب کبریت بچسبانید.
۲- مطابق شکل سر دیگر میله‌ها را روی شعله قرار دهید.
۳- مدتی صبر کنید تا چوب کبریت‌ها بیفتند.
۴- نتیجه مشاهدات خود را بنویسید و درباره آن گفت‌وگو کنید. در این آزمایش کدام میله سریع‌تر از بقیه گرما را منتقل می‌کند؟

پاسخ : میله مسی گرما را سریعتر از سایرین انتقال می دهد و چوب کبریت متصل به میله مسی سریعتر از کبریت های متصل به میله های آلومینیومی و آهنی می افتد. آلومینیوم بعد از مس در رتبه دوم قرار دارد و در نهایت میله آهنی است که حرارت را بسیار کند منتقل می کند. آزمایش نشان می‌دهد برخی از فلزها نسبت به فلزهای دیگر رسانای بهتری برای گرما هستند. پشم شیشه و فایبرگلاس به علت داشتن هوای محبوس نارسانای خوب به شمار می‌روند.

جواب سوال فعالیت صفحه ۸۸ فصل ۱۰ علوم هفتم متوسطه

با استفاده از وسایل در دسترس، یک لیوان عایق در دار طراحی کنید و بسازید؛ سپس مقداری آب داغ در آن بریزید و دمای آب را اندازه بگیرید. پس از یک ساعت دوباره دمای آب را اندازه بگیرید. ظرف کدام گروه گرمای کمتری را منتقل کرده است؟ کدام ظرف گرمای بیشتری را منتقل کرده است؟

مطلب پیشنهادی: جواب فعالیت های فصل ۸ علوم هفتم

پاسخ : دمای آب در ظرف گروهی که شیشه آنها عایق بهتری دارد تغییر چندانی نکرده است، بنابراین ظرف آنها حرارت کمتری را منتقل کرده است. همچنین ظرف گروهی که شیشه آن عایق حرارتی خوبی ندارد و آب داخل آن سرد شده است، حرارت بیشتری را منتقل کرده است.

پاسخ آزمایش کنید صفحه ۸۸ درس 10 دهم علوم پایه هفتم

وسایل و مواد: یک ظرف شیشه‌ای نشکن، منبع گرما (شمع یا چراغ گاز یا چراغ الکلی)، قطره‌چکان، جوهر

پاسخ آزمایش کنید صفحه ۸۸ درس 10 دهم علوم پایه هفتم

روش آزمایش
۱- تا سه چهارم ظرف شیشه‌ای را با آب پر کنید و آن را مطابق شکل روی شعله قرار دهید.
۲- با قطره چکان، چند قطره جوهر در یک طرف ظرف بریزید.
۳- به مسیر حرکت جوهر توجه، و مشاهدات خود را به طور دقیق یادداشت کنید. مشاهده می‌کنیم جوهر از بالای ظرف به سمت پایین می‌آید سپس به طرف قسمتی از ظرف که بالای شمع قرار دارد رفته، دوباره به سمت بالا می‌رود و حرکت چرخشی پیدا می‌کند و به تدریج جوهر در کل آب پخش می‌شود.
۴- در گروه خود درباره علت رفتار مشاهده شده، بحث کنید.

وقتی آب را از پایین گرم می کنیم، مولکول های آن تندتر حرکت می کنند و بیشتر از هم دور می شوند؛ یعنی آب منبسط می شود. در نتیجه چگالی آن کم می شود و به طرف بالا رانده می شود. در این هنگام آب خنک تر، جای آبی را می گیرد که گرم شده و به طرف بالا رفته است. با تکرار این فرایند، همه‌ی آب گرم می شود.

پاسخ : این به این دلیل است که مولکول های قسمتی از آب که نزدیک شمع می باشد سریعتر از بقیه قسمت ها گرم می شوند سپس سبک می شوند و بالا می روند و آب در قسمت دیگر ظرف که خنک تر است جایگزین آن می شود. به این ترتیب گرما از طریق همرفت منتقل می شود.

پاسخ فعالیت صفحه ۸۸ فصل دهم علوم کلاس هفتم

دو بشر هم اندازه انتخاب کنید. یکی را از آب و دیگری را از ماسه پر کنید و آن را در آفتاب قرار دهید. هر ۳۰ دقیقه یک بار دمای آنها را اندازه گیری و یادداشت کنید و سپس نمودار دما بر حسب زمان آنها را رسم کنید، از این آزمایش چه نتیجه ای می گیرید؟

پاسخ فعالیت صفحه ۸۸ فصل دهم علوم کلاس هفتم

پاسخ : مشاهده می شود که ماسه به دلیل جامد بودن با روش رسانایی گرم خیلی سریع گرم می شود. اما به دلیل رسانایی کم و ظرفیت حرارتی بالا و همچنین اینکه باید به صورت همرفتی گرم شود، میزان جذب و گرمایش بسیار کمتری از ماسه دارد. مانند دریا، شن و ماسه ساحل زمانی که در طول روز در ساحل هستید بسیار گرم است، در حالی که زمانی که در آب هستید خنک است.

جواب فکر کنید صفحه ۸۹ فصل گرما و بهینه سازی مصرف انرژی

اگر در ساحل، آتش روشن کنید، متوجه می شوید در طول روز، دود به طرف خشکی و در طول شب به طرف دریا کشیده می شود. علت را توضیح دهید.

پاسخ : در طول روز هوای اطراف خشکی گرم‌تر و در نتیجه سبک‌تر از هوای اطراف دریاست، بنابراین هوای اطراف خشکی بالا می‌آید و هوای اطراف دریا جای آن را می‌گیرد. در نتیجه هوا از دریا به سمت خشکی حرکت می کند. در شب برعکس است. از آنجایی که دمای هوای اطراف دریا گرمتر و سبکتر از دمای هوای اطراف خشکی است، افزایش می یابد و هوای اطراف خشکی جای آن را می گیرد و به این ترتیب هوا از خشکی به سمت دریا حرکت می کند.

پاسخ خود را بیازمایید صفحه ۸۹ فصل ۱۰ علوم هفتم

شکل مقابل نحوه‌ی گرم شدن اتاق را به وسیله‌ی یک رادیاتور نشان می دهد. توضیح دهید چگونه قسمتهایی از اتاق که با رادیاتور فاصله دارند، گرم می شوند.

پاسخ خود را بیازمایید صفحه ۸۹ فصل ۱۰ علوم هفتم

پاسخ : ابتدا هوای اطراف رادیاتور توسط رادیاتور گرم می شود و به همین دلیل سبک شده و به سمت بالا حرکت می کند و جای آن را هوای سرد اطراف می گیرد. این چرخه تکرار می شود و هوای قسمت های دور از رادیاتور گرم می شود.

حل فعالیت صفحه ۸۹ درس 10 علوم پایه هفتم متوسطه

با همکاری معلم یا والدین خود یک اتوی برقی را روشن، و مدتی صبر کنید تا سطح اتو کاملاً داغ شود. پشت دست خود را مطابق شکل در فاصله‌ی چند سانتی متری زیر اتو قرار دهید. آیا گرمای اتو را در پشت دست خود احساس می کنید؟ آیا ممکن است گرما از طریق رسانش یا همرفت به پشت دست شما رسیده باشد؟ توضیح دهید.

پاسخ : بله گرمای اتو را در پشت دست خود احساس می کنم. این امکان پذیر نیست، زیرا رسانایی در جامدات و همرفت در مایعات و گازها رخ می دهد. اما بین دستان ما و آهن فاصله بسیار کمی وجود دارد و این گرما از طریق تابش که نیازی به ماده ندارد به دست ما منتقل می شود و دست ما را گرم می کند. نور نامرئی زیادی در اتو برای اتو وجود دارد که به آن اشعه مادون قرمز می گویند.

پاسخ فکر کنید صفحه ۹۰ کتاب علوم پایه هفتم متوسطه

کدام مورد بیشتر تابش گرمایی خورشید را جذب می کند؟ چرا؟

پاسخ فکر کنید صفحه ۹۰ کتاب علوم پایه هفتم متوسطه

الف) آسفالت ✅
ب) آینه
جواب درست آسفالت می باشد زیرا تابش گرمایی خورشید را بیشتر جذب می کند. همچنین اجسام تیره انرژی خورشیدی بیشتری جذب می کنند و سطوح صاف و براق انرژی بازتابی کمتری جذب می کنند و بیشتر آن را بازتابش می کنند.

جواب آزمایش کنید صفحه ۹۰ فصل ۱۰ علوم هفتم

وسایل و مواد: دو قوری یا لیوان کاملاً یکسان که رنگ یکی تیره و دیگری سفید باشد، دو دماسنج و یک فلاسک (دمابان) آب داغ.

روش آزمایش
۱- در هر یک از لیوان‌ها یا قوری‌ها، مقدار مساوی آب داغ بریزید و با دماسنج دمای آنها را اندازه‌گیری کنید.
۲- هر ۵ دقیقه دمای آب درون ظرف‌ها را اندازه‌گیری کنید و نمودار دما را بر حسب زمان برای هر یک از ظرف‌ها رسم کنید. از این آزمایش چه نتیجه ای می گیرید؟

پاسخ : لیوان تیره گرمای بیشتری نسبت به رنگ سفید جذب می کند و دمای آب در آن سریعتر کاهش می یابد. بنابراین آب گرم در لیوان تیره زودتر سرد می شود و آب گرم در لیوان سفید دیرتر خنک می شود. نتیجه می گیریم که سطح تیره انرژی تابشی بیشتری جذب می کند.

همچنین بخوانید
جواب فعالیت های فصل ۷ علوم هفتم
و
جواب فعالیت های فصل ۶ علوم هفتم

✅ در این بخش جواب فکر کنید، فعالیت، آزمایش کنید و … فصل ۱۰ دهم علوم هفتم درس گرما و بهینه سازی مصرف انرژی را مرور کردیم، جهت مشاهده گام به گام سایر درس های کتاب کافیست شماره آن را به همراه عبارت ماگرتا در گوگل جست و جو کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *