اخبارعلمی

جواب فصل ۹ علوم هفتم ✳️ فعالیت و فکر کنید های منابع انرژی

گام به گام فصل 9 علوم هفتم : جواب سوالات فکر کنید ، فعالیت ، آزمایش کنید درس منابع انرژی از صفحه 73 تا 79

جواب سوالات فصل نهم (9) علوم هفتم ، درس منابع انرژی که شامل گفت و گو کنید، آزمایش کنید، فعالیت، اطلاعات جمع آوری کنید و خود را بیازمایید صفحه های ۷۳، ۷۴، ۷۵، ۷۶، ۷۷، ۷۸ و ۷۹ می باشد را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا آماده کرده ایم.

همچنین بخوانید: جواب فصل ۱۰ علوم هفتم

جواب فصل ۹ علوم هفتم

جواب فعالیت صفحه ۷۳ فصل ۹ علوم هفتم

نمودارهای الف و ب پیش بینی درصد مصرف انرژی های گوناگون را در جهان و به ترتیب در سال های ١٤٠٠ و ١٤٢٠ هجری شمسی نشان می دهد. با توجه به این نمودارها به پرسشهای زیر پاسخ دهید.

الف) در سال ۱۴۰۰ شمسی چند درصد از کل انرژی مصرفی جهان از سوخت های فسیلی تامین می شود؟
۸۲.۷۴٪ حاصل جمع زغال سنگ و نفت و گاز طبیعی

ب) در سال ١۴٢٠ شمسی سهم سوخت های فسیلی در مصرف انرژی کل جهان نسبت به سال ١۴٠٠ شمسی چند درصد تغییر کرده است؟ به نظر شما این تغییر به چه عواملی بستگی داشته است؟
8.78% کم تر شده است چون سوخت های فسیلی تجدید نشدنی اند و با تولید گرما و کربن دی اکسید محیط زیست را نیز آلوده می کنند.

پ) مطابق پیش بینی های انجام شده در این نمودارها، مصرف کدام نوع از انرژی ها طی ٢٠ سال آینده بیشترین و کمترین کاهش را خواهد داشت؟
سوخت های فسیلی بیشترین کاهش مصرف انرژی دارند و سوخت های تجدید پذیر کمترین کاهش را دارند.

پ) دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند که مصرف انرژی در جهان حدود ۳۰ سال آینده دو برابر می‌شود؛ یعنی جهان در سال ۲۰۴۰ میلادی، تقریباً دو برابر امروز به انرژی نیاز دارد. به نظر شما بشر در آینده این انرژی را از چه منابعی می‌تواند تأمین کند؟
انرژی خورشیدی، باد، امواج دریا، زمین گرمایی، انرژی هیدروژنی و پیل سوختی، انرژی زیست گاز

ت) تحقیق کنید سهم هر یک از سوخت های گوناگون در مصرف انرژی ایران چند درصد با میانگین جهانی در نمودار الف تفاوت دارد؟

جواب فعالیت صفحه ۷۳ فصل ۹ علوم هفتم

درصد مصرف انرژی در ایران در هر یک از سوخت‌های گوناگون با توجه به آخرین آمار به شرح زیر است:

گاز طبیعی = 66/96٪
برق آبی = 1/34٪
نفت = 30/71٪
هسته‌ای = 0/58٪
زغال سنگ = 0/33٪
انرژی‌های خورشیدی، باد، … = 0/04٪

مطلب پیشنهادی: جواب فصل ۸ علوم هفتم

بعد از مقایسه با نمودار الف به این نتیجه می‌رسیم مصرف انرژی‌های نفت، زغال سنگ، هسته‌ای، برق آبی و انرژی‌های خورشیدی و باد و … در ایران نسبت به جهانی کمتر و در گاز طبیعی بیشتر است.

پاسخ فعالیت صفحه ۷۴ فصل ۹ علوم هفتم

شکل زیر مراحل تولید انرژی الکتریکی را از سوخت‌های فسیلی نشان می دهد. به کمک اعضای گروه خود گزارشی بنویسید که در آن چگونگی تبدیل انرژی ذخیره شده در سوخت‌های فسیلی به انرژی الکتریکی بیان شود. در این گزارش همچنین به برخی از مهم ترین معایب و مزایای سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی الکتریکی اشاره کنید.

پاسخ فعالیت صفحه ۷۴ فصل ۹ علوم هفتم

همانطور که نشان داده شده است، آب موجود در مخزن هنگام دریافت گرما به صورت بخار پر فشار در می‌آید و این بخار، توربین ها را می چرخاند. توربین به یک ژنراتور متصل است. ژنراتور برای تامین انرژی خطوط انتقال، برق تولید می کند. بخار پس از عبور از توربین در دستگاهی به نام چگالنده به آب تبدیل می شود و این چرخه ادامه می یابد.

مزایای سوخت‌های فسیلی:
۱- همیشه در دسترس هستند.
۲- مقداری زیادی از آن ها وجود دارد.
۳- ارزان هستند و به سادگی تهیه می شوند.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های فصل ۷ علوم هفتم

معایب سوخت‌های فسیلی:
۱- پس از مصرف نمی شود آن ها را جایگزین کرد.
۲- بازده نیروگاه‌های سوخت فسیلی کم است.
۳- بیشتر انرژی حاصل به صورت گرما و گازهای زائد به محیط منتقل می‌شود.
۴- موجب آلوده شدن هوا می‌شوند.

حل فعالیت صفحه ۷۵ علوم هفتم درس منابع انرژی

انتقال کلان، پایدار و ایمن نفت خام به پالایشگاه‌ها و همچنین انتقال فراورده‌های نفتی حاصل از آن به نقاط مختلف یکی از عوامل مهم در توسعه یک کشور شناخته می‌شود. در کشور ایران روزانه بیش از ۳۳۰ میلیون لیتر مواد نفتی (شامل نفت خام و فراورده‌های آن) از طریق ۱۴۰۰۰ کیلومتر خطوط لوله زیرزمینی (به قطر ۱۵ تا ۹۰ سانتی‌متر) به نقاط مختلف انتقال می‌یابد.

الف) اگر قرار بود به جای انتقال این حجم زیاد از مواد نفتی توسط خطوط لوله، از تانکر هایی با ظرفیت ۲۰۰۰۰ لیتر استفاده می‌شد، در این صورت چه تعداد تانکر نیاز بود؟

330000000÷20000=16500

ب) پاسخ قسمت الف را از نظر شد آمد (ترافیک) جاده‌ای و مخاطرات آن و همچنین مسائل زیست محیطی در گروه خود به بحث بگذارید و نتیجه را به کلاس ارائه کنید.
عبور روزانه از این تعداد زیاد تانکر خطر و ترافیک را افزایش می دهد و همچنین تاثیر زیادی بر آلودگی هوا خواهد داشت.

پ) اگر بر اثر سهل‌انگاری آسیبی به خطوط لوله وارد شود، چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد؟
آسیب به خطوط لوله های نفتی اثرات منفی بسیاری بر محیط زیست از جمله آلودگی آب و مسمومیت حیوانات دارد. آسیب به خطوط لوله همچنین می تواند منجر به آتش سوزی و انقراض گونه های گیاهی شود که در نهایت منجر به از دست رفتن مقادیر زیادی از منابع نفتی می شود.

جواب فعالیت صفحه ۷۶ علوم پایه هفتم متوسطه

الف) به کمک اعضای گروه خود در خصوص نقاط قوت و ضعف تولید انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه‌های هسته‌ای تحقیق کنید و نتیجه را در کلاس درس به بحث بگذارید.

جواب فعالیت صفحه ۷۶ علوم پایه هفتم متوسطه

نقاط قوت سوخت های هسته ای:
۱- مقداری کمی سوخت هسته ای می تواند انرژی بسیاری زیادی تولید کند.
۲- هوا را آلوده نمی کند و محیط زیست را تخریب نمی کند.
۳- گازهای آلوده کننده محیط زیست تولید نمی کنند.

نقاط ضعف سوخت های هسته ای:
۱- تمام شدنی و محدود هستند.
۲- آماده سازی سختی دارند.
۳- سوخت های هسته‌ای پرتو زا و خطرناک هستند.
۴- ایمنی و حفاظت از راکتورهای هسته‌ای، کاری حساس و بسیار پر هزینه است.

مطلب پیشنهادی: جواب فعالیت های فصل ۶ علوم هفتم

ب) بازده نیروگاه‌های سوخت فسیلی و هسته‌ای حدود ۳۵ درصد است؛ یعنی این نیروگاه‌ها از هر ۱۰۰ واحد انرژی ای که دریافت می‌کنند، تنها ۳۵ واحد آن را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند. با توجه به ضرورت استفاده بهینه از منابع انرژی به ویژه انرژی الکتریکی، راهکارهایی عملی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی الکتریکی در محلی که زندگی می‌کنید، پیشنهاد کنید.

۱- کاهش اتلاف انرژی از طریق سیم‌های انتقال نیرو با استفاده از علم روز
۲- استفاده از لامپ‌های پربازده (فلورسنت)
۳- فاصله مناسب بین وسایل گرمایی و سرمایشی
۴- کاهش مصرف برق و خاموش کردن چراغ‌های اضافی

پاسخ فعالیت صفحه ۷۷ فصل ۹ علوم هفتم

نمودار زیر میزان سرمایه گذاری های انجام شده را در طی یک دهه در زمینه توسعه و به کارگیری انرژی های تجدید پذیر در کل جهان نشان می دهد.

پاسخ فعالیت صفحه ۷۷ فصل ۹ علوم هفتم

با توجه به نمودار به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:
الف) بین سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ سرمایه گذاری های انجام شده در زمینه انرژی چند برابر شده است؟ بیشترین رشد سرمایه گذاری مربوط به چه سالی بوده است؟
سال ۸۹ (۱۱ میلیارد دلار) و سال ۸۳ (۳۳ میلیارد دلار)

ب) چرا در سال های اخیر سرمایه گذاری‌های زیادی برای پژوهش، توسعه و بهره‌برداری از انرژی‌های تجدید پذیر شده است؟

جنبه های زیست محیطی، هزینه سوخت های فسیلی، ارزان بودن فناوری های جدید، استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر و در دسترس بودن برخی از آنها باعث رونق سرمایه گذاری در صنعت انرژی های تجدیدپذیر و بهره برداری از این انرژی شده است.

پ) تحقیق کنید در سال‌های اخیر، ایران چقدر در زمینه بهره‌مندی از انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه گذاری کرده است؟

برآوردها نشان می دهد که حدود ۸۵ هزار مگاوات ظرفیت کل نیروگاه های کشور است که بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید حدود ۴ هزار مگاوات نیروگاه به نیروگاه های تجدیدپذیر تبدیل شود اما اکنون بیش از ۸۰۰ مگاوات نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد.

جواب فکر کنید صفحه ۷۸ درس نهم علوم هفتم

در محلی که زندگی می‌کنید به طور میانگین در طول روز چند ساعت هوا آفتابی است؟ آیا سرمایه گذاری برای استفاده از انرژی خورشیدی می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب در محل زندگی شما باشد؟

در مناطق بیابانی خورشید در تابستان بیشتر در آسمان و در زمستان کمتر است، بنابراین استفاده از انرژی خورشیدی و سرمایه گذاری در این زمینه در طولانی ترین روزهای سال حدود ۱۴ ساعت و در آذر و دی حدود ۱۰ ساعت به بعد مقرون به صرفه است. به طور متوسط، خورشید ۱۲ ساعت در سال در آسمان است، اما در مناطقی که هوا عمدتا ابری است، مقرون به صرفه نیست.

پاسخ فکر کنید صفحه ۷۹ فصل ۹ علوم هفتم

دانش آموزی، نظر خود را درباره توربین‌های بادی به شکل زیر بیان کرده است:
«در توربین‌های بادی از انرژی خورشیدی به طور غیر مستقیم بهره‌برداری می‌شود؛ زیرا باد، انرژی خود را از انرژی خورشیدی که سطح زمین جذب می‌کند به دست می‌آورد».

آیا شما با این نظر موافقید؟ دلایل خود را با دیگر اعضای گروه به بحث بگذارید و نتیجه را به کلاس ارائه کنید.
همیشه مقداری نور خورشید به انرژی باد تبدیل می شود. باد هوای متحرکی است که در اثر گرم شدن سطح ناهموار زمین توسط نور خورشید ایجاد می شود زیرا مناطق زمینی انواع متنوعی از خشکی و آب را دارند. بنابراین، آنها انرژی خورشیدی را به روشی بسیار متفاوت جذب می کنند. هوای گرم شده منبسط می شود و به سمت بالا حرکت می کند و هوای سردتر که سنگین تر است جایگزین هوای گرم می شود و در نتیجه باد می آید.

همچنین مشاهده کنید
جواب فعالیت های فصل ۵ علوم هفتم
و
جواب فعالیت های فصل ۴ علوم هفتم

✅ در این بخش جواب فکر کنید، فعالیت، آزمایش کنید و … فصل ۹ نهم علوم هفتم درس منابع انرژی را مرور کردیم، جهت مشاهده گام به گام سایر درس های کتاب کافیست شماره آن را به همراه عبارت ماگرتا در گوگل جست و جو کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =