اخبارعلمی

جواب باهم بیندیشیم صفحه ۱۴ و ۱۵ شیمی دوازدهم

توضیح و حل سوال های با هم بیندیشیم صفحه ی 14 و 15 فصل اول کتاب شیمی دوازدهم رشته تجربی و ریاضی فیزیک

جواب باهم بیندیشیم صفحه ۱۴ و ۱۵ شیمی دوازدهم تجربی و ریاضی ؛ در این مقاله به پاسخ و جواب سوالات تمرین با هم بیندیشیم صفحه ی 14 و 15 فصل اول مولکول ها در خدمت تندرستی کتاب شیمی دوازدهم تجربی و ریاضی فیزیک متوسطه دوم پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب باهم بیندیشیم صفحه ۱۲ و ۱۳ شیمی دوازدهم

جواب باهم بیندیشیم صفحه ۱۴ و ۱۵ شیمی دوازدهم
جواب باهم بیندیشیم صفحه ۱۴ و ۱۵ شیمی دوازدهم

پاسخ و حل با هم بیندیشیم صفحه ۱۴ و ۱۵ شیمی دوازدهم تجربی و ریاضی

۱- با حل شدن اسیدها یا بازها در آب، مقدار یون‌های موجود در آب افزایش می‌یابد. شکل‌های زیر نمای ذره‌ای از محلول چند ماده در آب را نشان می‌دهند. با توجه به شکل و تغییر تغییر رنگ کاغذ PH به پرسش‌ها پاسخ دهید.

جواب باهم بیندیشیم صفحه ۱۴ و ۱۵ شیمی دوازدهم
پاسخ و حل با هم بیندیشیم صفحه ۱۴ و ۱۵ شیمی دوازدهم تجربی و ریاضی

آ) کدام محلول‌ها خاصیت اسیدی و کدام‌ها خاصیت بازی دارند؟

پاسخ: محلول‌های ۲ و ۳ خاصیت اسیدی و محلول‌ها ۱ و ۴ خاصیت بازی دارند.

ب) خاصیت اسیدی محلول‌های 2 و 3 را به کدام یون نسبت می‌دهید؟ چرا؟

پاسخ: خاصیت اسیدی محلول‌های ۲ و ۳ به یون هیدرونیوم (+H3O) مربوط است، زیرا مطابق نظریهٔ آرنیوس، اسیدها پس از انحلال در آب غلظت یون هیدرونیوم (+H3O) را در آب افزایش می‌دهند.

پ) خاصیت بازی محلول‌های 1 و 4 را به کدام یون نسبت می‌دهید؟ چرا؟

پاسخ: خاصیت بازی محلول‌های ۱ و ۴ به یون هیدروکسید (OH) مربوط است، زیرا مطابق نظریهٔ آرنیوس، بازها پس از انحلال در آب غلظت یون هیدروکسید را در آب افزایش می‌دهند.

۲- یافته‌هایی از این دست به آرنیوس کمک کرد تا مدلی برای اسید و باز ارائه کند. اگر اساس مدل آرنیوس افزایش غلظت یون‌های H+(aq) یا OH باشد، اسید و باز آرنیوس را تعریف کنید.

پاسخ: اسید آرنیوس، ماده‌ای است که در هنگام حل شدن در آب، بتواند غلظت یون هیدروژن H+(aq) یا غلظت یون هیدرونیوم OH(aq) را افزایش دهد.
باز آرنیوس، ماده‌ای است که در هنگام حل شدن در آب، بتواند غلظت یون هیدروکسید OH(aq) را افزایش دهد.

۳- در هر مورد با خط زدن واژه نادرست، عبارت داده شده را کامل کنید.

پاسخ: در زیر واژه درست را با رنگ آبی مشخص کرده ایم و واژه نادرست را خط زده ایم:

آ) گاز هیدروژن کلریدیک (اسید / باز) آرنیوس به شمار می‌رود، زیرا در آب سبب افزایش غلظت یون (هیدرونیوم / هیدروکسید) می‌شود.

ب) سدیم هیدروکسید جامد یک (اسید / باز) آرنیوس به شمار می‌رود، زیرا در آب سبب افزایش غلظت یون (هیدرونیوم / هیدروکسید) می‌شود.

همچنین بخوانید: جواب خود را بیازمایید صفحه ۱۱ شیمی دوازدهم
و
جواب خود را بیازمایید صفحه ۹ و ۱۰ شیمی دوازدهم

توجه: شما دانش آموز پایه دوازدهم رشته های نظری ریاضی فیزیک و تجربی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و سوالات فصل های اول تا چهارم کتاب شیمی دوازدهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله توضیح و جواب سوال های باهم بیندیشیم صفحه ۱۴ و ۱۵ فصل اول شیمی دوازدهم تجربی و ریاضی ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.