اخبارعلمی

تحقیق درباره پلنگ ها ⚡️ + نحوه زندگی و تغذیه

مقاله دانش آموزی درباره زیستگاه و ساختار بدن پلنگ ها با توضیح کامل

تحقیق درباره پلنگ ها و انواع گونه های آن ها ؛ پلنگ کوچک ترین حیوان از میان سه گربه بزرگ در سرده پلنگ مانندها است که در این نوشته از بخش تحقیق ماگرتا می خواهیم مطالب مفیدی را درباره آن بازگو کنیم.

مطلب پیشنهادی: تحقیق در مورد زندگی گربه ها

تحقیق درباره پلنگ ها

اطلاعاتی درباره نحوه زندگی و ساختار بدن پلنگ ها

پلنگ حیوانی است از خانواده گربه سانان که گوشتخوار است، طول بدن پلنگ ما بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ سانتی متر است و طول دم آن حدود ۱۱۰ سانتی متر است و بلندی ناحیه شانه حدود ۷۵ سانتی متر است. بدن پلنگ دراز و باریک و دست‌ها و پاهای بسیار قوی است پنجه‌های ان ناخن بزرگ دارند دم پلنگ دراز و بسیار باریک است. رنگ بدن پلنگ خالدار و در رنگ سفید زردی یا زرد و قرمز یا زرد خاکستری وجود دارد.

فصل جفت‌گیری پلنگ‌ها اواخر زمستان و اوایل بهار است از دوران بارداری آن‌ها حدود ۳ ماه طول می‌کشد و تعداد بچه‌ها ی آن‌ها ۳ تا ۵ بچه می‌باشد. پلنگ در ایران در استان‌های مازندران، گرگان، آذربایجان، گیلان، خراسان، کردستان، همدان، اصفهان، لرستان دیده شده است. همچنین پلنگ‌ها در کشورهای مصر، عربستان، ترکیه، هندوستان، چین، پاکستان، ایران، سودان، سومالی لند، مراکش و… یافت شده است.

انواع گونه‌های پلنگ

در سر تا سر جهان ۹ گونه پلنگ وجود دارد که عبارتند از:

  • پلنگ عربی
  • پلنگ جاوه
  • پلنگ ایرانی
  • پلنگ آمور
  • پلنگ آفریقا
  • پلنگ هندی
  • پلنگ شمال چین
  • پلنگ هندوچین
  • پلنگ سریلانکا

دو گونه پلنگ به نام پلنگ‌های بلوچستان و پلنگ آناتولی وجود دارد که اطلاعات کمی درباره آن‌ها وجود دارد و حتی شاید امروزه این دو گونه وجود نداشته باشد، پلنگ بلوچستان در بلوچستان ایران و در قسمت‌های از پاکستان زیست کرده است اما امروزه در ایران وجود ندارد.

پلنگ آناتولی در شبه جزیره آناتولی زندگی می‌کرده که هنوز هم در کوه‌های جنوب و جنوب غرب ترکیه دیده شده است.

نحوه زندگی پلنگ ها

در گذشته زیستگاه پلنگ در گذشته از آفریقای جنوبی تا کره بوده است و این جانور در سراسر آفریقا و جنوب آسیا زندگی کرده است اما به دلیل تخریب زیستگاه و شکار، قلمرو این حیوان کاهش داده و بیشترین تراکم پلنگ‌ها در آفریقا جنوب صحرا است.

حتی اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست به دلیل کاهش جمعیت و محدوده زندگی این حیوان آن را در فهرست گونه‌های در مرز تهدید به انقراض قرار داده است اما به طور کلی جمعیت پلنگ‌ها از دیگر گونه‌های خویشاوند خود بیشتر است و وضعیت حفاظتی بهتری دارد.

پلنگ در نقاط جنگلی، کوهستان‌ها در ارتفاعات زیاد تا ۳۵۰۰ متر زندگی می‌کند پلنگ‌ها معمولا نواحی درختی و صخره‌ای که به رودخانه نزدیک باشد را ترجیح می‌دهد آن‌ها به ندرت در دشت‌ها دیده می‌شود جالب است که بدانید پلنگ‌ها بیشتر در شب‌ها زندگی می‌کنند و کمتر در روز دیده می‌شوند.

خوراک اصلی پلنگ‌ها گوسفندان، بز کوهی و خوک‌های وحشی هستند در صورت کمبود شکار از پرندگان و حیوانات کوچک دیگر تغذیه می‌کنند پلنگ‌ها از صخره‌ها بالا می‌روند و لاشه شکار خود را بالای درخت نگهداری می‌کند.

تغذیه پلنگ ها

پلنگ‌ها معمولا هر حیوانی که بتوانند را شکار می‌کنند از حشرات گرفته تا بزرگترین پستانداران وسیله طعمه آن‌ها هستند و در صورت پیدا نکردن شکار لاشه خوری هم می‌کنند بزرگترین شکاری که توسط یک پلنگ نر افریقایی صورت گرفته است که گاه کوهی معمولی ۹۰۰ کیلویی بوده است.

مقالات پیشنهادی:
تحقیق در مورد کانگورو چگونگی نگهداری از بچه ها
و
تحقیق درباره زندگی زرافه ها و طول عمر آن ها

⭕️ به پایان تحقیق درباره پلنگ ها رسیدیم، اگر شما نیز اطلاعات جالبی درمورد زندگی پلنگ ها دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.