اخبارعلمی

جواب خود را بیازمایید صفحه ۱۳ شیمی دهم تجربی و ریاضی

توضیح و حل سوال های خود را بیازمایید صفحه 13 فصل اول کتاب شیمی دهم رشته تجربی و ریاضی فیزیک

جواب خود را بیازمایید صفحه ۱۳ شیمی دهم تجربی و ریاضی ؛ در این مقاله به پاسخ و جواب سوالات تمرین خودرابیازمایید صفحه 13 فصل اول کیهان زادگاه الفبای هستی کتاب شیمی دهم تجربی و ریاضی فیزیک متوسطه دوم پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب باهم بیندیشیم صفحه ۹ شیمی دهم

جواب خود را بیازمایید صفحه ۱۳ شیمی دهم تجربی و ریاضی
جواب خود را بیازمایید صفحه ۱۳ شیمی دهم تجربی و ریاضی

پاسخ و حل خود را بیازمایید صفحه ۱۳ شیمی دهم ریاضی و تجربی

۱) با استفاده از جدول دوره‌ای، موقعیت (دوره و گروه) عنصرهای آلومینیم (13Al) ، کلسیم (20Ca) ، منگنز (25Mn) و سلنیم (34Se) را تعیین کنید.

پاسخ: در جدول زیر پاسخ این سوال را مشاهده کنید:

گروهدورهعنصر
‍۱۳۳۱۳Al
۲۴۲۰Ca
۷۴۲۵Mn
۱۶۴۳۴Se

۲) هلیم (2He)، عنصری است که تمایل به انجام واکنش شیمیایی ندارد. پیش‌بینی کنید کدام یک از عنصرهای زیر رفتاری مشابه با آن دارد؟ چرا؟

آ) 15Ar ب) 6C پ) 16S

پاسخ: گزینه آ) 15Ar ، چون در جدول دوره‌ای هم گروه هلیم است.

۳) امت فلوئور (9F)، در ترکیب با فلزها به یون فلوئورید (F) تبدیل می شود. امت کدام یک از عنصرهای زیر می‌تواند آنیونی با بار الکتریکی همانند یون فلوئورید تشکیل دهد؟ چرا؟

آ) 37Rb ب) 35Br پ) 15P

پاسخ: گزینه ب) 35Br ، چون این عنصر هم گروه فلوئور است.

۴) از اتم آلومینیم (13Al)، یون پایدار Al3 شناخته شده است. پیش‌بینی کنید امت کدام یک از عنصرهای زیر می‌تواند به کاتیونی مشابه Al3 در ترکیب‌ها تبدیل شود؟

آ) 19K ب) 31Ga پ) 7N

پاسخ: گزینه ب) 31Ga ، چون هر دو دارای الکترون ظرفیتی بوده و در یک گروه قرار دارند.

همچنین بخوانید: جواب با هم بیندیشیم صفحه ۶ شیمی دهم
و
جواب خودرابیازمایید صفحه ۵ شیمی دهم

توجه: شما دانش آموز پایه دهم رشته های نظری ریاضی فیزیک و تجربی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و سوالات فصل های اول و دوم و سوم کتاب شیمی دهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله پاسخ و جواب سوال های خود را بیازمایید صفحه ۱۳ فصل اول شیمی دهم تجربی و ریاضی ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.