فناوری

مروری کوتاه بر مهمترین اخبار فناوری ایران در هفته گذشته

از خبر تغییر مدیریت سرآوا تا هشدار جدید کافه بازار مبنی بر حذف برنامه CamScanner

مروری بر مهمترین اخبار فناوری ایران : به گزارش بخش فناوری ماگرتا و به نقل از کلیک ، طبق جدیدترین اخبار فناوری ؛ هفته گذشته ، هفته پر تب و تابی برای فناوری ایران بود و اخبار بسیاری از مواضع مختلف منتشر شد. در ادامه برای مطلع شدن از آخرین اخبار مهم و روز فناوری ایران با ماگرتا همراه باشید.

سامانه فرادید افتتاح شد
مهمترین اخبار فناوری ایران

سامانه فرادید صبح شنبه با حضور وزیر ارتباطات، معاونان وزیر، نمایندگان اپراتورها و با حضور خبرنگاران افتتاح شد. اکنون بیش از شش هزار سنسور در سراسر کشور، اندازه‌گیری کیفیت پارامترهای شبکه را برعهده دارند.

وظیفه این سنسورها جمع‌آوری اطلاعات لحظه‌ای و انتشار آن‌هاست. محمدجواد آذری جهرمی در جمع خبرنگاران از میزان آمادگی وزارتخانه و اپراتورها در خصوص سامانه «فرادید» گفت: «یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در ارائه خدمات به مردم در بحث سرویس‌های اینترنتی و سرویس‌های مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات، بحث کیفیت است که نگاه ما در وزارت ارتباطات به این مقوله به عنوان حق‌الناس است. شفاف‌سازی آمار شبکه به ما کمک می‌کند که رقابت مثبتی بین شرکت‌های ارائه‌دهنده شرکت‌های مختلف به وجود بیایند و مشکلات موجود در شبکه را به صورت ریشه‌ای حل کنند.»


مهلت 45 روزه برای ارائه آمار عملکرد اپراتورها

وزیر ارتباطات درباره حقی که ممکن است از تولیدکنندگان محتوا ضایع شود، گفت: «زمانی که مجموعه‌ای محتوا تولید می‌کند و در رساندن آن به دست مصرف‌کننده نهایی با مشکل روبه‌رو می‌شود، بازار مشتریانش را از دست می‌دهد و اکنون بر اساس تمام این دلایلی که گفتم، این تصمیم مهم را گرفتیم که این سامانه را عمومی کنیم.

البته سازمان تنظیم مقررات یک فرصت سه ماهه خواست تا اپراتورها بتوانند در این مدت آماده‌تر وارد میدان رقابت شوند که با ۴۵ روز آن موافقت کردم، شرکت‌ها از امروز تا ۴۵ روز دیگر هر چقدر که می‌توانند باید برای بهبود شرایط‌شان تلاش کنند تا بازار رقابتی‌شان به هم نریزد و به قول خودشان بدنام نشوند.»


هفدهمین اجلاس سالانه و جشنواره برترین های پارک فناوری پردیس

هفدهمین اجلاس سالانه و جشنواره برترین های پارک فناوری پردیس
مهمترین اخبار فناوری ایران

روز شنبه مراسم هفدهمین اجلاس سالانه و جشنوارده برترین‌های پارک فناوری پردیس با حضور معاون علمی ریاست جمهوری و غلامرضا انصاری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه برگزار شد.

سورنا ستاری روز شنبه در مراسم هفدهمین اجلاس سالانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس گفت: «درست است که امسال هفدهمین اجلاس سالانه پارک فناوری را جشن می‌گیرید، اما عملا کار پارک ۱۰ سال پیش شروع شده است. در حال حاضر شاهد توسعه فاز سه پارک فناوری پردیس هستیم، بیش از ۵۰ درصد این فاز پیش از کلنگ زنی متقاضی دارد، باید سعی شود تا پایان سال این فاز راه اندازی شود.»


دژفا خبر از شناسایی 39 میلیون حمله اینترنتی داد

دژفا خبر از شناسایی 39 میلیون حمله اینترنتی داد

سپر امنیتی فضای سایبری کشور (دژفا) از شناسایی ۳۹ میلیون حمله اینترنتی و برخورد مشکوک و غیرمجاز در شبکه سایبری کشور خبر داد و اعلام کرد: ۱۰ میلیون حمله اینترنتی از مبدا ایران شناسایی شده است.

«سامانه دژفا» که به عنوان سد نفوذ ناپذیر ایران در برابر حملات سایبری فعالیت رسمی خود را از اردیبهشت ماه امسال آغاز کرده است، عملکرد ۴ سامانه مرتبط با خود را منتشر کرد.


بازتاب طرح الزام استفاده از کارت سوخت در شبکه‌های اجتماعی

بازتاب طرح الزام استفاده از کارت سوخت در شبکه‌های اجتماعی
مهمترین اخبار فناوری ایران

چند ماهی است که خبر طرح الزام استفاده از کارت سوخت شخصی اعلام شده و از همان ابتدا با شایعان متفاوتی دست و پنجه نرم کرده است، اما اجرایی شدن این طرح در شبکه‌های اجتماعی چه بازتابی به همراه داشته است؟

وایل خرداد ماه بود که خبر طرح الزام استفاده از کارت سوخت شخصی منتشر شد و آن‌طور که شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی اعلام کرد، قرار بر این بود که ابتدا این طرح در بیستم مرداد ماه ابتدا در چهار کلان‌شهر و سپس در کل کشور اجرایی شود.


مافیای فیلترشکن‌ ها چه کسانی هستند؟

مافیای فیلترشکن‌ ها چه کسانی هستند؟
مهمترین اخبار فناوری ایران

محمدجواد آذری جهرمی ظهر روز دوشنبه در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرد. وزیر ارتباطات در این جلسه به مافیای فیلترشکن‌ ها اشاره کرد.

پس از خواندن سوالات نصرالله پژمانفر، نماینده مشهد و کلات مبنی بر عدم انجام وظایف قانونی وزارت ارتباطات در حوزه ساماندهی فیلترشکن‌ ها و قطع سیم‌کارت‌های مجهول، آذری جهرمی در جایگاه حاضر شد و به این سوالات پاسخ داد. 

جهرمی در پاسخ نصرالله پژمانفر نماینده مشهد و کلات درباره فیلترشکن‌ ها و سیم‌کارت‌های مجعول، این سوال را مطرح کرد که مافیای فیلترشکن‌ ها چه کسانی هستند؟


افزایش بیست درصدی تعرفه گمرکی گوشی به نفع رانت‌خواران است نه مردم!

در ادامه تولید اندروید داخلی و گوشی های ایرانی؛ طی روزهای گذشته خبری مبنی بر افزایش بیست درصدی تعرفه گمرکی گوشی های وارداتی منتشر شد.

افزایش بیست درصدی تعرفه‌ گمرکی گوشی معادل افزایش بیست درصدی قیمت های گوشی در بازار است. اما این سیاست چقدر می تواند در این حوزه مثمرثمر واقع شود؟

محسن براتی، یکی از برنامه نویسان و کارشناس حوزه فناوری اطلاعات در رابطه با این موضوع تحلیل دقیقی دارد.


حکایت بچه‌های آسمان در الکامپ

تیم‌های برتر الکام پیچ در حالی معرفی شدند که حدس زدن برترین‌های آن سخت بود. رسانه کلیک در مراسم معرفی برترین‌ها وعده هدیه‌ای به برترین ها را داد که امروز به آن وعده عمل کردیم و با معرفی ششمین تیم برتر، فربود انگاره استارتش را زدیم.

فربود انگاره؛ تیمی است پنج نفره. تیمی که در زمینه طراحی و تولید بازی در حوزه‌های مختلف بازی مشغول فعالیت است و از سال 94 فعالیتش را استارت زده است.


دونالد ترامپ تقلید از تانوس را متوقف کن!

دونالد ترامپ تقلید از تانوس را متوقف کن!
مهمترین اخبار فناوری ایران

محمدجواد آذری جهرمی پس از اعلام فهرست جدید وزارت خزانه داری آمریکا، مبنی بر تحریم سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه هوافضا و مرکز تحقیقات فضایی ایران در توئیتی به زبان انگلیسی با انتشار تصویری از فضا نوشت: «نمی‌توانم آمریکا را حتی در این تصویر بیابم چه برسد به اینکه فضا را تحریم کند. جهان و آینده روشن متعلق به همه است و نه یک عده محدود.»


تجلیل ابرآروان از مدال‌آوران ایرانی Worldskill 2019

تجلیل ابرآروان از مدال‌آوران ایرانی Worldskill 2019
مهمترین اخبار فناوری ایران

سه جوان ایرانی در چهل و پنجمین دوره مسابقات مهارت تحت‌عنوان Worldskills کازان روسیه بین ۶۳ کشور حاضر در این رقابت‌ها، یک مدال نقره، دو برنز و دو دیپلم افتخار کسب کردند.

پارسا یوسفی چهار پروژه که ۳ برند مطرح دنیا در حوزه شبکه آن را طراحی کرده‌اند، به مرحله نهایی رساند و توانست مدال نقره رشته مدیریت سیستم‌های تحت شبکه را به دست آورد.  مهیار جباری دارنده مدال برنز رشته راهکارهای نرم‌افزاری برای تجارت است. حسین مکتوبیان دارنده دو دیپلم افتخار رشته فناوری‌های وب در این دوره همگی از تیم ابرآروان هستند. تیمی که این روزها زیاد از آنها می‌شنویم.


درهای جدیدی در الکامپ به روی دنگی‌پال باز شد

 الکامپ 98 در حالی به پایان رسید که ده تیم برتر معرفی شدند. این روزها همه کنجکاوند با تیم‌های منتخب و نحوه کارشان بیشتر آشنا شوند و دنگی‌پال یکی از تیم‌های منتخب است.

دنگی‌پال دهمین تیم منتخب الکامپ است که در زمینه پرداخت اشتراکی مشغول فعالیت است. تیمی کوچک با آرزوها و آرمان‌های بزرگ دور هم جمع شده، ایده‌هایشان را روی هم گذاشته و در تلاشند فرهنگ جدیدی را پایه گذاری و تقویت کنند.


با مدیر عامل جدید سرآوا آشنا شوید

به گزارش ماگرتا به نقل از آی تی ایران، علی سمساریلر در گفت و گو با آی تی ایران انتخاب خود را به عنوان مدیرعامل جدید سرآوا تایید کرد. سمساریلر گفت: «پس از برگزاری مجمع عمومی سالیانه و انتخاب هیئت مدیره این شرکت توسط سهامداران، به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت انتخاب شده است.»


هشدار همتا در رابطه با سوء استفاده از گذرنامه مسافران

هشدار همتا در رابطه با سوء استفاده از گذرنامه مسافران
مهمترین اخبار فناوری ایران

سامانه اطلاع رسانی ثبت و رجیستری تلفن همراه (همتا)، نسبت به سوءاستفاده از گذرنامه مسافران برای ثبت گوشی های مسافری هشدار داد و از مردم خواست مراقب اطلاعات هویتی خود باشند.

با اتصال سامانه ثبت تلفن همراه مسافری گمرک به سرویس گذرنامه ناجا و ضابطه‌مند شدن واردات مسافری، نوع جدیدی از تخلف در حال گسترش است که در آن فرد متخلف از طرق مختلف همچون خرید اطلاعات از آژانس‌های مسافرتی و کاروان‌های زیارتی پس از دستیابی به اطلاعات هویتی شخص مسافر که به تازگی به کشور ورود داشته است، ابتدا اقدام به صدور سیم‌کارت بنام وی کرده و سپس با استفاده از سیم‌کارت صادر شده، کد ملی و شماره گذرنامه مسافر، اقدام به ثبت تلفن همراه مسافری می‌کند


هشدار کافه بازار به کاربران درباره حذف برنامه CamScanner

هشدار کافه بازار به کاربران درباره حذف برنامه CamScanner
مهمترین اخبار فناوری ایران

 کافه بازار به کاربران خود هشدار داده در صورتی که برنامه CamScanner را روی گوشی خود نصب کرده‌اند، آن را از روی گوشی‌های خود پاک کنند.

این برنامه که بیش از 100 میلیون نصب در جهان داشته، در بروزرسانی جدید خود حاوی ماژول بدافزاری بوده است که به گفته کارشناسان، به صورت پنهانی می‌توانسته روی گوشی کاربران، اطلاعاتی را دانلود و اجرا کند.


تمام این موارد مهمترین اخبار فناوری ایران در هفته ای که گذشت بودند و مروری کوتاه بر تمام آنها داشتیم. نظر شما در رابطه با این خبرها چیسـت؟

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =