خودروفناوری
موضوعات داغ

چه نکاتی را باید هنگام خرید خودرو دست دوم رعایت کنیم ؟

راهنمای کامل خرید خودرو دست دوم و ماشین کارکرده ایرانی و خارجی

راهنمای خرید خودرو دست دوم و ماشین کارکرده نیازمند دقت و توجه بسیاری است. آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید ترسناک نیست.

راستش را بخواهید اگر کمی منطقی باشید و حواس‌تان را جمع کنید،‌ حتی یک ریسک اقتصادی هم محسوب نمی‌شود.  

با توجه به اینکه این روزها افزایش چشم‌گیر قیمت خودرو مواجه هستیم، باید به نکات زیادی در انتخاب خودروی مورد نظر خود دقت کنیم.


خودرو های کارکرده به‌دلیل افت قیمتی که دارند اغلب باب میل بسیاری از خانواده‌ها و البته جوان‌ترها هستند.

اما در این میان بسیاری از افراد متمول نیز دیده می‌شوند که با توجیهات اقتصادی سراغ این‌گونه وسایل نقلیه می‌روند.

بهتر است پیش از آنکه راهی مراکز خرید و فروش شوید یا اینکه با فروشنده تماس بگیرید، راهنمای جامع خرید خودروی دست دوم را بخوانید . با دانش خودرویی ماگرتا همراه باشید :

۱۳ نکته طلایی راهنمای جامع خرید خودرو دست دوم

۱- بررسی کارکرد خودرو

کارکرد یک خودرو معمولی هر سال ۱۲ تا ۱۵ هزار کیلومتر است و کارکرد اتومبیلی که در اختیار شرکت باشد تقریبا ۴۰ هزار کیلومتر است.

توجه کنید اگر عمر خودروی مورد نظر شما در محدوده خرید پر ریسک  قرار دارد به احتمال زیاد باید خرج زیادی بابت تعمیرات خودرو بپردازید و اگر عمر خودرو در خرید سیاه قرار دارد بهتر است به سراغ آن نروید.

عمر مفید یک خودرو نیز به نوع آن خیلی بستگی دارد، جدول زیر عمر خودروها را در دسته‌بندی‌های متفاوت از نظر فنی نشان می‌دهد:

عمر و کارکرد خودرو
عمر و کارکرد خودرو

۲- حساسیت زیاد به رنگ ماشین نداشته باشید

ایرانی‌ها حساسیت ویژه‌ای روی رنگ‌شدگیِ خودرو دارند. یعنی مالک قبلی به‌دلیل تصادف، مجبور به ترمیم بخش یا بخش‌هایی از بدنه‌ی خودرو‌اش شده است.

درصورتی‌که خودروی مورد نظر آنها در قسمت یا قسمت‌هایی از بدنه دارای رنگ‌شدگی باشد، به‌شدت از سوی خریدار با اکراه روبه‌رو می‌شود.

اما پیشنهاد ما این است که درصورتی‌که خودروی موردنظر در قسمت کوچکی از بدنه مانند درب یا گلگیر رنگ داشت، این ابزار برای شما فراهم است که روی قیمت نهایی چانه‌زنی کنید.

اگر نگران مباحث مربوط به مشکلات فروش خودرو در آینده هستید، این را در نظر بگیرید که شما خود نیز خودرو را ارزان‌تر از آنچه بوده است، خریداری‌ کرد‌ه‌اید.

رنگ خودرو
رنگ خودرو

۳- بررسی پوسیدگی بدنه خودرو

خرید خودرو دست دوم

مانند بررسی رنگ شدگی،‌ بدنه خودرو را هم در هوای روشن و آفتابی نگاه کنید. در روز، پوسیدگی‌های موجود در زیر سپرها و رکاب‌ها به خوبی قابل مشاهده هستند.

اگر دیدید که بخش‌هایی از بدنه زنگ زده است، به آرامی با انگشت روی آن فشار دهید تا ببینید صدا می‌دهد یا خیر. اگر صدایی شنیدید، مطمئن باشید که در آن بخش پوسیدگی وجود دارد.

معمولاً زیر گل گیرها، اگزوز، و گوشه درب‌ها زنگ زدگی‌های متعددی به چشم می‌خورد. در صورتی که در این قسمت‌ها زنگ زدگی دیدید، بهتر است از یک متخصص بخواهید تا قطعیت یا عدم قطعیت پوسیدگی در این بخش ها را بررسی کند.

گاهی هم روی لوله های ترمز نیز زنگ زدگی وجود دارد که در این مورد باید آن‌ها را تعویض کرد.


پوسیدگی رنگ خودرو
پوسیدگی رنگ خودرو

۴- هیچ جای بررسی نشده در خودرو باقی نزارید

یادتان باشد شما به‌عنوان خریدار قرار است که پول نقد پرداخت کنید. بنابر این نسبت به کالای موردنظرتان حساس باشید. تعارف نکنید و تک‌تک قسمت‌های خودرو را بازرسی کنید.

تمام درب‌ها را باز و بسته و تمام قسمت‌های برقی را چک کنید. این دقت حتی باید روی ریزه‌کاری‌هایی مانند بوق و مشاهده‌ی کف خودرو زیر موکت اتاق نیز باشد. سیستم صوتی را کاملا بررسی و از سلامت اسپیکرها اطمینان حاصل کنید.

از فروشنده بخواهید تا یک دور کوتاه با ماشین بزنید. سر و صداهای مربوط به چفت و بست می‌تواند در درازمدت برای شما آزاردهنده باشد. روکش‌ صندلی به‌ظاهر نو روی خودرویی که چند سالی از عمر آن می‌گذرد، کمی ابهام‌برانگیز است.

بنابراین سعی کنید یکی از صندلی‌ها به‌صورت تصادفی بدون روکش مشاهده شود. به تَرک‌های ریز آینه‌ها و شیشه‌ها دقت کنید. لاستیک‌های دو درب و لولاها را نگاهی بیندازید. برای یک بار هم که شده تمام چراغ‌ها و راهنماها را چک کنید.


بررسی همه جای خودرو
بررسی همه جای خودرو

۵- بررسی خودرو از نظر تصادف را جدی بگیرید

بدنه خودرو باید از نظر رنگ‌شدگی و تصادف بررسی شود. رنگ شدگی کاپوت و سقف باعث افت قیمت می‌شود.

با اینکه به شما پیشنهاد دادیم نسبت به رنگ‌دار بودن خودرویتان زیادی وسواس به‌خرج ندهید ولی این را نیز در نظر بگیرید، شاید رنگ داشتن یک خودرو به دلیل آسیب شدیدی بوده که به شاسی و کل ساختار آن وارد شده است.

هستند صافکارها و نقاش‌هایی که با چیره‌دستی هرچه تمام‌تر خودرو را طوری رنگ‌آمیزی می‌کنند که حتی آهن‌ربای تشخیصی هم از فهمیدن آن بازمی‌ماند. در این‌باره سعی کنید از کارشناسان زبده بهره بگیرید. خودروی تصادفی و زنگ‌زده بعدها می‌تواند مشکلات جدی برای شما فراهم کند.

نکات رنگ شدگی خودرو :

متاسفانه برخی از کلاهبرداران حرفه‌ای حتی سطح کار را فراتر می‌برند و بخش‌هایی از بدنه را کاملا با یک مدل اسقاطی دیگر تعویض و جوشکاری می‌کنند.

در بررسی اولیه برای تشخیص رنگ خودرو، حتما در نور روز و ترجیحا نور آفتاب باید خودرو را دید. قسمت رنگ شده کمی اختلاف رنگ با سایر قسمت‌ها دارد و در نور آفتاب کمی زردتر از سایر قسمت‌های بی‌رنگ است.

نگران نباشید یک قطعه رنگ شده توسط یک صافکار یا مکانیک قابل تشخیص است. درها و حاشیه درها را هم حتما چک کنید. اگر درها به راحتی باز و بسته نمی‌شوند و اگر حاشیه درها یکسان نیستند، نشانه تصادف خودرو است.

حتما دقت کنید که پیچ‌های اتصال گلگیر و کاپوت آچار نخورده باشد و شوره‌های رنگ بر روی آن‌ها نباشد. در غیر این صورت باید بدانید که گلگیر یا کاپوت باز شده و یا حتی تعویض شده است!

ایرادات اساسی که نباید از آنها چشم پوشی کرد :

چپی بودن خودرو، ضربه خوردن ستون‌ها و شاسی خودروها و وجود تعداد زیاد قطعات تعویضی و … در بدنه ایرادات اساسی محسوب می‌شوند.

همچنین ایراداتی از قبیل دود کردن خودرو، سوختن واشر سرسیلندر، خراب بودن سیستم تعلیق (جلوبندی)، وجود ایراد در سیستم ترمز، نداشتن ایربگ و … از ایرادات فنی خودرو هستند که نسبت به آنها باید بسیار حساس بود.

هر تصادفی بسته به نوع آن می‌تواند به قسمت خاصی از خودرو آسیب وارد کند و به صورت مستقیم روی قیمت خودرو تاثیر گذارد. بنابراین شما به عنوان خریدار  یک خودرو دست دوم باید از افت قیمت واقعی خودرو بعد از تصادف آگاه باشید.

بررسی خودرو از نظر تصادف
بررسی خودرو از نظر تصادف

۶- به تمیز بودن موتور ماشین شک کنید

خرید خودرو دست دوم

برخلاف تصور، پس‌زدگی روغن، ترشح مایعات جاری در اتصالات و تغییر رنگ برخی از آلیاژها در محفظه‌ی موتور طبیعی است. آنچه که می‌بایست توجه شما را جلب کند، تمیز بودن غیرعادی بلوک موتور است.

این احتمال وجود دارد که موتور خودروی فوق زیادی روغن پس بزند یا اینکه از یکی از اتصالات نشتی وجود داشته باشد. در این زمینه زیادی سخت‌گیر نباشید. شاید فروشنده روی تمیزی خودرو‌اش حساس بوده باشد. اما این را می‌توان از روی نظافت صندوق عقب نیز متوجه شد.

چرا باید شک کنیم ؟

معمولاً اطراف گِیج روغن و دریچه‌ی روی موتور کمی روغن‌ریزی پیدا می‌کند؛ به آن خاطر که دمای روغن بالا می‌رود و کمی از منافذ فوق بیرون می‌ریزد.

این پدیده روی خودروهای فرانسوی مانند پژو ۴۰۵، پرشیا، ۲۰۶ و خانواده‌ی سمند بیشتر مشاهده می‌شود. البته تندر ۹۰ کمی از این داستان مستثناست. درباره‌ی خودروهای گران‌قیمت و اروپایی، اساسا موتورشویی ممنوع است و در صورت انجام این اقدام از سوی فروشنده،‌ حتما دلیل آن را پرس‌وجو کنید.

تمیزی موتور خودرو
تمیزی موتور خودرو

۷- بررسی کامل داخل خودرو

آثار ساییدگی شدید بر روی دنده، فرمان و پدال ها نشان دهنده این است که ماشین کارکرد بالایی داشته و تحت فشار بوده است.

توجه داشته باشید مالک هرچه به داخل کابین رسیدگی کرده باشد، وضعیت فنی هم احتمالا درهمان حول‌وحوش می‌چرخد.

بررسی باتری کار دیگری است که باید انجام دهید. ماشین باید با اولین استارت روشن شود، سپس کولر، چراغ‌ها، سیستم صوتی و فندک را امتحان کنید. با یک جا روشن کردن همه اینها، نباید فشاری به ماشین وارد شود.

شاید مورد علاقه باشد :‌ سرگذشت دیرین ابر خودروساز جهان ، بوگاتی – Bugatti

پیشنهاد سردبیر

۸- به مسائل فنی خودرو توجه کنید

اگر از مسائل فنی سر در می‌آورید،‌ پس می‌توانید با یک نیم‌نگاه به زیر خودرو اوضاع زیربندی، جلوبندی، سیستم تعلیق و پلوس‌ها را بفهمید. در غیر این‌صورت، با توافق طرف مقابل سراغ یک مکانیک معتمد بروید. سعی کنید زیر بار مکانیک پیشنهادی فروشنده نروید.

البته این حق را نیز برای او نیز در نظر بگیرید که فروشنده نیز با مکانیک مدنظر شما مخالفت کند. در اغلب محل‌های مجاز خرید و فروش خودرو، کارشناسان رسمی با دریافت مبلغی، نظر خود را اعلام می‌کنند.


بررسی فنی خودرو
بررسی فنی خودرو

۹- تست سرعت ، شتاب و فرمان

شتاب و سرعت خودرو را در سربالایی چک کنید. خودرو نباید گاز هرز بخورد و شتاب نگیرد. در غیر اینصورت صفحه کلاچ خودرو ضعیف است و باید تعویض گردد.

یکی از راه‌های تست صفحه کلاچ آن است که خودرو را در دنده ۳ قرار داده و پا را از کلاچ آرام بردارید. اگر خودرو به لرزش افتاد و سریعا خاموش شد نشان از سالم بودن صفحه کلاچ است ولی اگر گاز هرز خورد و خودرو حرکت کرد ، صفحه کلاچ خراب است.

فرمان:

در یک مسیر مستقیم به سرعت پنجاه کیلومتر که رسیدید دست خود را از روی فرمان بردارید اگر ماشین بلرزد و به این طرف و آن طرف کشیده شود یا از خط مستقیم خارج شود، فرمان ماشین نیاز به تنظیم و تعمیر دارد.

دنده‌ها:

دنده‌های خودرو باید به راحتی جا برود و صدا نکند در غیر اینصورت جعبه دنده ایراد دارد. به دنده یک بروید و حرکت کنید. اگر هنگام تعویض دنده ها صدای عجیبی شنیدید و این وضعیت چندین بار تکرار شد، نشان دهنده مشکلی در سیستم گیربکس ماشین است.

تست شتاب، سرعت و فرمان
تست شتاب، سرعت و فرمان

۱۰- بررسی تایر ها و آج های آن

شاید عجیب باشد ولی شک نکنید اهمیت سلامت تایرها، کمتر از موتور نیست. یادتان باشد که لاستیک‌های یک‌دست صاف‌شده و قدیمی به مراتب بهتر از لاستیک‌های تقریبا سالمی هستند که قسمتی از آنها ساییده شده است. پدیده لاستیک‌سایی به‌شدت نگران‌کننده است.

شاید جلوبندی خودرو دچار مشکل باشد و شاید اکسل‌ها به دلایلی از محور مرکزی خود منحرف شده باشند. لاستیک‌سایی علاوه بر خطراتی که می‌تواند موجب ترکیدن ناگهانی تایرها شود، بحث مربوط به هزینه‌های تعویض مدام را نیز به میان می‌کشد.

یکی از رایج‌ترین عبارات در فرهنگ خرید و فروش خودروهای دست‌دوم آن است که فروشنده یا خریدار مدعی می‌شود که تایر خودروی فوق N درصد است.

مثالی از تایر ها

به‌عنوان مثال فروشنده برای اینکه نشان دهد لاستیک خودرو اش سالم است می‌گوید: هنوز ۷۰درصد دارد. این یعنی تا این لحظه تنها ۳۰درصد از کیفیت لاستیک کاسته شده است.

باید بدانید که حتی شرکت‌های سازنده‌ی لاستیک نیز نمی‌توانند درصد مصرف یا سلامت لاستیک را تعیین کنند.

همین که لاستیک به‌اصطلاح عامیانه گوشت‌دار باشد، برای شما کفایت می‌کند. آج لاستیک‌ها را دست بزنید. مخصوص در گوشه‌های بیرونی و داخلی. لاستیک‌های سالم آن‌قدر آج دارند که بخشی از انگشت شما بین آنها گیر کند. حرفه‌‌ای‌ها این کار را با یک سکه انجام می‌دهند.

بررسی آج لاستیک خودرو
بررسی آج لاستیک خودرو

۱۱- پشت فرمان بنشینید و یک دوری بزنید

با فروشنده توافق کنید که نیاز دارید پشت فرمان خودرو قرار بگیرید و با آن یک دور بزنید. این کار را طوری انجام بدهید که باعث رنجش خاطر فروشنده نشود.

از کیفیت صندلی‌ها اطمینان حاصل کنید. ترمزهای خودرو را چک کنید، کمک فنرها نباید در پستی و بلندی‌ها سر و صدا کنند. همه‌ی دنده‌ها را چک کنید. حتی دنده عقب. ترمز دستی نباید زیادی خلاصی داشته باشد. این‌ها چیزهایی نیستند که در یک نگاه بتوان آنها را فهمید.

حتما قبل از اینکه خودرو را خریداری نمایید حدود ۵ دقیقه با آن رانندگی کنید. به همه چیز دقت کنید شاید دید ناکافی به اطراف خودرو موجب آن شود که تمام محاسن و آپشنهای آن از چشم شما بیافتد.

شاید شما فرد قد بلندی باشید و ارتفاع کم اتاق خودرو در حین رانندگی برای شما خسته کننده باشد و… لذا همیشه قبل از خرید خودرو حتما چند دقیقه با آن رانندگی کنید و ببینید آیا از رانندگی با آن احساس لذت می‌کنید یا نه؟

بررسی راحتی و نشستن در پشت خودرو
بررسی راحتی و نشستن در پشت خودرو

۱۲- بررسی مدارک و خود شخصیت صاحب خودرو

تمامی مدارک شناسایی فروشنده به عنوان مالک، کارت شناسایی خودرو و سند برای قولنامه باید حاضر باشد. شماره شاسی و شماره موتور را با کارت ماشین و سند مقایسه کنید.

مدارک شناسایی مالک خودرو مانند کارت ملی و گواهی نامه را با مشخصات مندرج روی سند و کارت ماشین مطابقت دهید.

 سندهای قبلی خودرو را که باید توسط فروشنده به شما تحویل گردد به دقت مشاهده و از اصالت آن اطمینان حاصل نمایید. بیمه نامه خودرو نیز از موارد مهم در خرید خودرو است.

اگر بیمه نامه خودرو رو به اتمام است یا زمان کمی از آن باقی مانده، می‌توانید از فروشنده تخفیف بگیرید.

۱۳- آگاهانه خرید کنید و هزینه را پرداخت کنید

چانه بزنید اما چهارچوب را رعایت کنید. شاید با چانه‌زنی بیش‌ازحد، یک ماشین خوب را از دست بدهید. درباره‌ی انتقال سند و هزینه‌های دفترخانه یادتان باشد که اغلب هزینه با فروشنده است که برخی این هزینه را نصف می‌کنند.

اگر از بیمه خودرو زمان اندکی باقی‌ مانده، سعی کنید آن را روی مبلغ نهایی اعمال کنید. در نظر داشته باشید، گاهی اوقات قیمت خودروی دست‌دومی که قصد خریدش را دارید با یک نمونه صفرکیلومتر برابری می‌کند.

این اتفاق می‌تواند به‌دلیل علاقه برخی از افراد به برندها یا مدل‌های خاص باشد. قطعاً این را می‌دانید که خودروی صفر شامل خدماتی مانند گارانتی و پشتیبانی است ولی محصول دست‌دوم شما عملاً فاقد هرگونه سرویس رایگان است.

آگاهانه پول بدهید
آگاهانه پول بدهید

۱۱ نکته طلایی راهنمای خرید خودرو دست دوم و ماشین کارکرده

خرید خودرو دست دوم و ماشین کارکرده

۱. اصالت خودرو : در بررسی هر خودرویی اولین نکته ی را که مد نظر قرار می دهید ، اصالت خودرو است .

۲. نسبت به کارکرد خودرو حساس باشید !

۳. به خودروی تمیز با قیمت پایین تر از بازار شک کنید.

۴. از دادن بیعانه با مبالغ عجیب و پیشنهادی فروشنده خودداری کنید.

۵. دقت کنید خودرو حتما به نام طرف مقابل باشد؛ از خرید خودروهایی با پلاک شهرستان‌های دیگر و وکالتی و … حتی المقدور بپرهیزید. برخی دلالان، خودروها را با سند باز و پلاک نفر قبلی می‌فروشند! بعضی خودرو را جای طلب از کسی گرفته‌اند و … خرید این مدل خودروها اول داستان است.

۶. دقت کنید به هیچ وجه گول سیستم صوتی و روکش چرم و یا این چنین مواردی را نخورید! گاه این آپشن‌های ساده تنها برای رد گم کردن هستند!

۷. حتما حتما تست رانندگی انجام دهید

۸. در هنگام بازدید خودرو، خجالت به خرج ندهید.

۹. محو تبلیغات یا شلوغ‌کاری فروشنده نشوید

۱۰. تا حد امکان از واسطه ها خرید نکنید.

۱۱. زمان و نحوه تعویض پلاک خودرو را حتما مشخص کنید.

نکته پایانی

در هنگام تنظیم قولنامه تمام مبلغ را یکجا پرداخت نکنید. پرداخت باقی مبلغ خودرو را به بعد از دریافت برگه عدم خلافی و حضور فروشنده در دفتر اسناد رسمی برای انتقال سند، موکول کنید.

آیا شما هم نکته یا تجربه ای درباره خرید خودرو دست دوم دارید ؟ با ما و بقیه در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید 🙂

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 20 =