بررسیفناوری
موضوعات داغ

لینوکس یا ویندوز – کدام سیستم عامل بهتر است؟

تفاوت‌ها و ویژگی‌های دو سیستم عامل ویندوز و لینکوس

لینوکس در مقابل ویندوز، نبرد قدیمی سیستم عامل، باعث ایجاد بسیاری از جنگ های شعله ور، اختلاف نظر و رفتار تقریبا متعصبانه در انجمن ها و وبلاگ ها برای آنچه که برای همیشه به نظر می رسد، شد. من فکر می کنم به نظر من مهم است استنباط کنیم که این مقاله به بحث “بهترین” نمی پردازد؛ چرا که این نتیجه گیری غیرممکن است. در این مقاله سعی کردیم ویژگی‌های مختلف دو ویندوز را مقایسه و یک طرفه عمل نکنیم. با ماگرتا همراه باشید.

ویندوز یا لینوکس
ویندوز یا لینوکس


سیستم عامل ویندوز چیست؟

ویندوز 10
ویندوز 10

ویندوز یک سری از سیستم عامل‌های رایانه ای است که توسط مایکروسافت برای رایانه های شخصی / انواع دستگاه‌ها، ساخته شده است. هر سیستم عامل دارای یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) با دسکتاپ است که به کاربر اجازه می دهد تمام فایل ها، فیلم ها و غیره را مشاهده کند. اولین نسخه سیستم عامل ویندوز در سال 1985 منتشر شد که یک رابط گرافیکی ساده است، گسترش سیستم عامل دیسک موجود (MS-DOS) و انتشار عمده ای که به نظر من نسخه آزمایشی سال 1995 بود.

همچنین این مقاله را بخوانید : به حداقل رساندن مصرف ترافیک در ویندوز ۱۰

در حال حاضر اکثر رایانه‌ها بر روی سیستم عامل ویندوز در حال اجرا هستند. طوری طراحی شده است که بر روی سخت افزار x86 مانند AMD، پردازنده های اینتل اجرا شود. بنابراین سیستم عامل ویندوز تقریبا با تمام شرکت هایی که رایانه های شخصی یا لپتاپ را تولید می‌کندد، همراه است. آخرین ویندوز نسخه ویندوز 10 است که در حال حاضر در بازار حاکم است.


سیستم عامل لینوکس چیست؟

لینوکس
لینوکس

 یک سیستم‌عامل شبه یونیکس است که بخش عمدهٔ آن سازگار با استاندارد پازیکس است. از دید فنی لینوکس تنها نامی است برای هستهٔ سیستم‌عامل و نه کل آن. هسته‌ای که نخستین بار در سال ۱۹۹۱ میلادی توسط لینوس توروالدز منتشر شد. اما به‌طور معمول این نام به سیستم‌عامل‌هایی که از ترکیب‌بندی لینوکس (به عنوان هسته سیستم‌عامل) با نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز بدست می‌آیند اطلاق می‌شود. درحالی که بنیاد نرم‌افزار آزاد سیستم‌عامل حاصل از این ترکیب‌بندی را «گنو/لینوکس» می‌نامد اما عموماً آن را لینوکس می‌خوانند. این دوگانگی در نام نهادن منجر به بحث نامگذاری گنو/لینوکس شده‌است.

لینوکس از سخت‌افزارهای مختلفی پشتیبانی می‌کند از جمله انواع مختلف تلفن همراه، تبلت، مسیریاب، و کنسول بازی تا رایانه‌های رومیزی، رایانه‌های بزرگ و ابررایانه‌ها..


تفاوت‌های کلیدی بین لینوکس و ویندوز

ویندوز یا لینوکس
ویندوز یا لینوکس

تفاوت‌های لینوکس و ویندوز :

  • لینوکس سیستم عامل منبع باز است در حالی که سیستم عامل ویندوز تجاری است.
  • لینوکس دسترسی به کد منبع و تغییر کد را به کاربر دسترسی می‌دهد، در حالی که کاربر در ویندوز دسترسی به کد منبع ندارد.
  • لینوکس با استفاده از محیط دسکتاپ مدرن و ویژگی های سیستم عامل، سریعتر از نسخه‌های ویندوز جدید اجرا می شود، در حالی که ویندوزها در سخت افزار قدیمی تر آهسته و کند اجرا می‌شوند.
  • لینوکس اطلاعات کاربر را جمع آوری نمی‌کند در حالی که ویندوز تمام اطلاعات کاربر را جمع آوری می‌کند که منجر به نگرانی‌های امنیتی می‌شود.
  • لینوکس قابل اطمینان‌تر از ویندوز است، همانطور که در لینوکس می‌توانیم برنامه را از طریق x kill اجرا کنیم، در حالی که در ویندوز، ما باید چند بار تلاش کنیم تا آن را اجرا کنیم.
  • لینوکس از طیف گسترده‌ای از نرم افزارهای رایگان از ویندوز پشتیبانی می‌کند اما ویندوز دارای مجموعه‌ای بزرگ از نرم افزار بازی‌های ویدئویی است.
  • در لینوکس هزینه‌های نرم افزاری تقریبا رایگان است، زیرا تمام برنامه‌ها، ابزا‌های نرم افزاری، برنامه‌های کاربردی پیچیده مانند دفتر باز رایگان هستند اما ویندوز نیز دارای بسیاری از برنامه‌ها و سرویس‌های رایگان است اما اکثر برنامه‌ها تجاری هستند.
  • لینوکس بسیار امن است زیرا شناسایی اشکالات و رفع آن آسان است در حالی که ویندوز یک پایگاه کاربری بزرگ دارد و مورد هدف توسعه دهندگان ویروس‌ها و بدافزارها می شود.
  • لینوکس توسط سازمان های شرکتی به عنوان سرور و سیستم عامل برای اهداف امنیتی در گوگل، فیس بوک، توییتر و غیره استفاده می شود. در حالی که اکثر ویندوزها توسط گیمرها و کاربران تجاری استفاده می شود.


مقایسه ویندوز و لینوکس در 9 بخش

ویندوز یا لینوکس
ویندوز یا لینوکس

مبنای مقایسه Windows – ویندوزLinux – لینوکس
Access – دسترسی‌ها در ویندوز هر کاربری به کد منبع دسترسی نخواهد داشت، فقط اعضای گروه انتخاب شده(برنامه نویسان ویندوز) به آن دسترسی خواهند داشت.در لینوکس کاربر به کد منبع هسته دسترسی دارد و کد را با توجه به نیازش تغییر می دهد.
Flavors or Variety – شخصی سازیدر ویندوز گزینه‌های محدودی برای سفارشی سازی در دسترس است.لینوکس دارای بخش‌های مختلفی است که قابل تنظیم بر اساس نیاز کاربر است.
Licensing – مجوزدر ویندوز، با مجوز مایکروسافت، کاربران به کد منبع دسترسی پیدا نمی کنند (نمی توانند نرم افزار را اصلاح کنند) و بر اساس تعدادی مجوز – ما می توانیم فقط بر روی تعدادی از رایانه ها، نرم افزار را نصب کنیم.در لینوکس با سیستم عامل مجاز GPL، کاربران می توانند نرم افزارها را تغییر دهند، می توانند در هر تعداد از سیستم ها مجددا استفاده کنند و حتی می توانند نسخه اصلاح شده را نیز به فروش برسانند.
Command line – خط فرماندر ویندوز ما خط فرمان داریم اما نمی توانیم به عنوان خط فرمان لینوکس استفاده کنیم. ما باید اجرا و cmd را وارد کنیم، سپس خط فرمان باز خواهد شد.در لینوکس خط فرمان یک ابزار بسیار مفید برای مدیریت وظایف روزانه است، اما برای کاربران نهایی، تفاوت زیادی ندارد.
Run level – سطح اجرادر ویندوز، اگر ما با هر مشکلی مواجه شویم، برای برطرف کردن آن باید راه احتیاج به راه‌اندازی مجدد باشد باید 3 مرحله، ادمین اصلی / پیدا کردن رشه مشکل و رفع مشکل را انجام دهیم.لینوکس توانایی درونی در سطوح مختلف را متوقف می کند با این کار می توانیم با استفاده از یک خط فرمان و رابط کاربر گرافیکی کار کنیم.
Usability – نحوه استفادهویندوز به کاربران یک سیستم ساده برای کار می دهد، اما نصب آن آسان است.نصب لینوکس سخت و زمان ، اما توانایی انجام وظایف پیچیده را آسانتر می کند.
Support – پشتیبانیویندوز دارای پشتیبانی است که به راحتی قابل دسترسی است، انجمن‌های آنلاین / وب سایت‌ها و همچنین خودش به پشتیبانی می‌پردازد.لینوکس از طریق یک اجتماع عظیم از انجمن ها / وب سایت ها و جستجوی آنلاین پشتیبانی می کند.
Updates – بروزرسانی‌هادر ویندوز، به روز رسانی در زمان های ناراحت کننده مانند چاپ چاپگر به چاپگر می آید، اما به طور ناگهانی ظاهر می شود که کاربران را نا امید می کند و زمان بیشتری برای نصب گرفته می شود.در لینوکس کاربران کنترل کامل بر به روز رسانی دارند، ما می توانیم هر زمان که نیاز داریم بدون هیچ گونه مصرف وقت زیاد و راه‌اندازی مجدد، نصب کنیم.
Security – امنیتویندوز مهمترین هدف برای توسعه دهندگان ویروس ها و بدافزارها است و بدون نرم افزار ضد ویروس آسیب پذیر است.لینوکس امن تر از ویندوزهایی است که هکرها و توسعه دهندگان ویروس ها را به سختی می‌توانند وارد لینوکس کنند.


نتیجه گیری

در نهایت، این یک مقاله کلی درباره لینوکس نسبت به ویندوز است و من امیدوارم که پس از خواندن این تفاوت‌ها بین لینوکس و ویندوز، علاقه مند شوید بیشتر درباره این سیستم عامل‌ها بدانید.

کاربرانی که به دنبال تغییر سیستم عامل از ویندوز به لینوکس یا بالعکس هستند، تفکر خوبی از مزایا و معایب هر دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز و تصمیم گیری بر اساس نیاز آنها و مزایای بیشتری دارند. به نظر من این تفاوت ها بین سیستم عامل های لینوکس و ویندوز بود؛ و من احساس می کنم که لینوکس مزایای بیشتری نسبت به سیستم عامل ویندوز دارد.


به نظر شما کدام سیستم عامل بهتر است؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه بیان کنید.

منبع
EDUCBA

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =