بررسیفناوری

مقایسه وردپرس و جوملا و دروپال ؛ کدام CMS را انتخاب کنیم؟

بررسی تفاوت ها و شباهت های سه سیستم مدیریت محتوا و ساخت وب سایت - وردپرس یا جوملا یا دروپال ؟

مقایسه بهترین سیستم های مدیریت محتوا وردپرس و جوملا و دروپال ؛ وردپرس بیش از 35٪ از کل وب سایت های اینترنتی را در اختیار دارد، و تنها سیستم مدیریت محتوای منبع باز (CMS) در بازار نیست. گزینه های نرم افزاری محبوب دیگری مانند جوملا و دروپال نیز موجود است. هر سه مورد تفاوت های زیادی با هم دارند. هر یک از آنها یک وب سایت سازنده منحصر به فرد با جوانب مثبت و منفی است.

در این مقاله از بخش بررسی و مقایسه ماگرتا، وردپرس را با جوملا و دروپال مقایسه خواهیم کرد تا دریابیم که کدام یک بهترین انتخاب برای شماست. در ادامه با ما همراه باشید.


تفاوت ها و شباهت های وردپرس ، جوملا و دروپال
تفاوت ها و شباهت های وردپرس ، جوملا و دروپال

شباهت ها و تفاوت های وردپرس و جوملا و دروپال

  • چیزی که در وردپرس، جوملا و دروپال مشترک است، این که هر سه محبوب ترین CMS وب از نظر فناوری، فلسفه و جامعه هستند و مشترکات زیادی دارند.
  • وردپرس، جوملا و دروپال همه نرم افزارهای آزاد و منبع باز تحت مجوز GPL هستند.
  • هر سه مورد آنها در اصل با PHP نوشته شده اند.
  • هر سه از MySQL به عنوان سیستم مدیریت پایگاه داده خود پشتیبانی می کنند.  وردپرس منحصراً از MySQL پشتیبانی می کند، در حالی که جوملا و دروپال از دیگر سیستم های مدیریت پایگاه داده نیز پشتیبانی می کنند.
  • هر سه آنها برای نمایش بصری سایت ها از افزونه ها، ماژول ها استفاده می کنند.
  • به عنوان نرم افزار منبع باز، هر سه آنها پروژه محور هستند.

در حالی که شباهت های زیادی میان این سه وجود دارد، اما از جنبه های مختلف با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال، آنها سیاست های متفاوتی در مورد آنچه در نرم افزارهای اصلی وجود دارد، نحوه اداره ماژول ها و قالب ها، نحوه برخورد با امنیت سایت و…دارند. این تفاوتها تأثیر زیادی بر کاربران و نحوه ایجاد وب سایتهای آنها می گذارد.

با این صحبت، بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه وردپرس، جوملا و دروپال با یکدیگر مقایسه می شوند، بنابراین می توانید بهترین پلتفرم سازنده وب سایت را برای بیزینس خود انتخاب کنید.

مقایسه وردپرس و جوملا و دروپال از نظر سهولت استفاده

 اکثر افرادی که وب سایت های خود را راه اندازی می کنند، توسعه دهنده وب، طراحان یا برنامه نویسان وب نیستند. آنها کاربران متوسطی هستند که فقط می خواهند یک وب سایت راه اندازی کنند. سهولت استفاده مهمترین عامل برای اکثر کاربران است.

مقایسه وردپرس و جوملا و دروپال از نظر سهولت استفاده
مقایسه وردپرس و جوملا و دروپال از نظر سهولت استفاده

وردپرس از نظر سهولت استفاده

 وردپرس با نصب معروف پنج دقیقه ای همراه است. اکثر ارائه دهندگان میزبانی وردپرس، نصب یک کلیک وردپرس را نیز ارائه می دهند. این کار باعث می شود تا کاربر جدید یک وبلاگ یا وب سایت وردپرس را در عرض یک ساعت و نه ساعت ها شروع کند.

وردپرس از نظر سهولت استفاده
وردپرس از نظر سهولت استفاده

تجربه کاربر پس از نصب وردپرس از جوملا یا دروپال بهتر و راحت تر است. کاربر برای ایجاد پست جدید، صفحات یا شروع به سفارشی کردن ظاهر و مضامین، یک رابط کاربری ساده و تمیز با منوها را می بیند.

جوملا از نظر سهولت استفاده

 نصب جوملا ممکن است به همان اندازه سریع تر از وردپرس به نظر نرسد، اما مراحل بسیار مشابهی دارد.  گذشته از این، بسیاری از ارائه دهندگان میزبانی مشترک، بسته های نصب یک کلیک را برای جوملا نیز ارائه می دهند.

جوملا از نظر سهولت استفاده
جوملا از نظر سهولت استفاده

بعد از نصب، کاربر بر روی صفحه کنترل می شود که به اندازه وردپرس کامل نیست. فقط تعداد زیادی منو وجود دارد که می توانید روی آن کلیک کنید و سایت خود را شخصی سازی کنید. طرفداران جوملا می گویند که دلیل این امر این است که جوملا بسیار قدرتمندتر از وردپرس است، اما ما معتقد نیستیم که این درست باشد.

دروپال از نظر سهولت استفاده

 نصب دروپال مشابه جوملا و وردپرس است. به سادگی بسته را بارگیری و بارگذاری کنید و اسکریپت نصب را اجرا کنید. دروپال توزیع هایی را نیز ارائه می دهد. بسته های دروپال از پیش بسته بندی شده با ماژول ها و پیکربندی ها برای ایجاد انواع خاص وب سایت هستند.

دروپال از نظر سهولت استفاده
دروپال از نظر سهولت استفاده

تجربه بعد از نصب برای مبتدیان کمی پیچیده است.  کاربران می توانند یاد بگیرند که چطور بعضی چیزها را در سایت خود تغییر دهند. دروپال نحوه افزودن مطالب را بسیار واضح و روشن می کند، اما تغییر ظاهر و اضافه کردن عناصر غیر محتوا کاملاً مشهود نیست.

مقایسه WordPress و Joomla و Drupal از نظر مضامین و افزونه ها

هر سه این CMS، محبوب با مضامین و افزونه ها / ماژول ها به عنوان راهی برای گسترش ویژگی ها و ظاهر نرم افزار ارائه می شوند. تم ها ظاهر وب سایت شما و نحوه نگاه کاربران را کنترل می کنند.  افزونه ها یا ماژول ها مانند برنامه هایی برای CMS شما هستند.

بیایید ببینیم که این سه نرم افزار مهم CMS چگونه در این دسته فعالیت می کنند.

وردپرس از نظر مضامین و افزونه ها

 وردپرس به کاربران اجازه می دهد با استفاده از تم ها ظاهر سایت خود را تغییر دهند.  وردپرس با چند موضوع پیش فرض از پیش نصب شده همراه است. در هر زمان، می توانید بر روی دکمه افزودن جدید از صفحه ظاهر خود کلیک کرده و مضامین رایگان وردپرس را از فهرست رسمی تم WordPress.org نصب کنید.

به غیر از مضامین رایگان، شما تم های وردپرس دیگری با هزینه کردن، مقدار بیشتری پیدا خواهید کرد که توسط فروشگاه های تم شخص ثالث مانند استودیوپرس، تم آسترا، تم های زیبا و موارد دیگر ایجاد شده است. این مضامین پرداخت شده و دارای گزینه های پشتیبانی هستند.

 قدرت واقعی WordPress در افزونه ها نهفته است.  بیش از 55،000 افزونه وردپرس به طور رایگان در دایرکتوری رسمی افزونه های وردپرس موجود است. همچنین می توانید افزونه های ممتازی را خریداری کنید که همراه با پشتیبانی پرداخت شده توسط توسعه دهندگان افزونه می باشد.  لیست پلاگین های وردپرس مورد نیاز خود را بررسی کنید تا ببینید چگونه افزونه ها وردپرس را بسیار جذاب می کنند.

جوملا از نظر مضامین و افزونه ها

درست مانند WordPress، جوملا نیز دارای قالب ها و پسوند ها است. برنامه های افزودنی فوق العاده ای وجود دارد که می توانید از ایجاد فروشگاه اینترنتی تجارت الکترونیک گرفته تا مدیریت ایمیل استفاده کنید.

جوملا از نظر مضامین و افزونه ها
جوملا از نظر مضامین و افزونه ها

با این حال، مقدار این قالب ها و افزونه ها به اندازه وردپرس نیست. می تواند پیدا کردن الگوی مناسب و پسوندهای عالی را کمی دشوار کند.

به طور پیش فرض، جوملا از ویژگی هایی برخوردار نیست که به کاربران امکان جستجو و نصب الحاقات یا قالب ها از ناحیه مدیریت را می دهد. افزونه ای وجود دارد که به شما امکان می دهد ویژگی “نصب از وب” را برای برنامه های افزودنی اضافه کنید. اما برای قالب ها، کاربران هنوز مجبورند قالب ها را به صورت دستی جستجو کرده و سپس با اضافه کردن آدرس اینترنتی آنها را نصب کنند.

دروپال جوملا از نظر مضامین و افزونه ها

 دروپال با در دسترس بودن مضامین و ماژول ها، همین مسئله را دارد. کاربران مجبورند سایت خود را ترک کنند، ماژول و مضمونی را که می خواهند اضافه کنند جستجو کنند، سپس URL فایل پستی پروژه را بیابند. سرانجام، آنها می توانند URL را در صفحه ماژول ها یا مضامین برای نصب آنها وارد کنند.

دروپال جوملا از نظر مضامین و افزونه ها
دروپال جوملا از نظر مضامین و افزونه ها

ماژول هایی برای انجام هر کاری وجود دارند و موارد جدید به طور مرتب اضافه می شوند. با این حال، مقدار کلی ماژول ها در مقایسه با وردپرس کم نیستند.

تفاوت های WordPress و Joomla و Drupal از نظر گزینه های پشتیبانی

در دسترس بودن گزینه های کمک و پشتیبانی برای کاربران مبتدی بسیار مهم است. هنگامی که می خواهید نرم افزار جدید را امتحان کنید، مطمئناً برخی از موانع وجود خواهد داشت.

وردپرس از نظر گزینه های پشتیبانی

 وردپرس جامعه قدرتمندی از کاربران دارد. می توانید در انجمن های رسمی پشتیبانی، اسناد، کتابچه های راهنما، codex، کانال های Slack  Stack Exchange، گروه facebook WPBeginner Engage و تقریباً هر تالار گفتگوی اینترنتی درباره طراحی و توسعه وب، به کمک وردپرس بیابید.

وردپرس ز نظر گزینه های پشتیبانی
وردپرس از نظر گزینه های پشتیبانی

سایت هایی مانند WPBeginner وجود دارد که شامل صدها آموزش، آموزش ویدیویی و مقالات تهیه شده برای کاربران مبتدی WordPress است. روش های زیادی برای درخواست پشتیبانی رایگان وردپرس و دریافت آن وجود دارد. جدای از گزینه های پشتیبانی رایگان، روش هایی برای پشتیبانی وردپرس نیز وجود دارد.

سیستم عامل های آنلاین مانند Codeable ، UpWork، Fiverr و… فقط برخی از مکان هایی هستند که می توانید برای کمک به متخصصان وردپرس استفاده کنید. به دلیل محبوبیت زیاد وردپرس، پیدا کردن توسعه دهندگان وردپرس برای مشاغل کوچک و افراد، آسان و مقرون به صرفه است.

جوملا از نظر گزینه های پشتیبانی

 جوملا، دقیقاً مانند WordPress دارای یک جامعه بزرگ و بسیار مفید است. مستندات گسترده ای در وب سایت جوملا وجود دارد که منبع ارزشمندی برای مبتدیان است. برای پشتیبانی تعاملی بیشتر، کاربران می توانند به انجمن ها، لیست های پستی، گروه های کاربر و غیره بپیوندند.

جوملا ز نظر گزینه های پشتیبانی
جوملا از نظر گزینه های پشتیبانی

جدا از پشتیبانی جامعه، منابع شخص ثالث، آموزش های پرداخت شده و آژانس های توسعه نیز وجود دارند که می توانند کمک کنند. برخلاف وردپرس، یافتن کمک متخصص مقرون به صرفه برای جوملا بسیار دشوار است. استخدام یک توسعه دهنده یا متخصص برای توسعه جوملا، عیب یابی و یا کمک می تواند هزینه ای بیش از وردپرس داشته باشد.

دروپال از نظر گزینه های پشتیبانی

 دروپال بین کاربران بسیار طرفدار دارد. همه گزینه های پشتیبانی انجمن را برای دروپال درست مانند WordPress و Joomla پیدا خواهید کرد. مستندات گسترده، پشتیبانی، لیست های پستی، گروه های کاربر، اتاق های گفتگوی چت (irc) وجود دارد.

دروپال تلاش می کند تا کاربران را به توسعه دهندگان و شرکت هایی که خدمات حرفه ای دروپال ارائه می دهند متصل کند.  ممکن است آنها را در بازار دروپال پیدا کنید. با این حال توسعه دهنده دروپال مشابه جوملا نسبت به وردپرس بسیار گران است.

تفاوت های وردپرس و جوملا و دروپال از نظر محلی سازی و پشتیبانی چند زبانه

درصد زیادی از وب سایت که هر روز ایجاد می شوند، سایتهای غیر انگلیسی یا چند زبانه هستند. که بسیاری از مبتدیان احتمالاً به دنبال CMS باشند که بتواند چندین زبان را اداره کند یا از محلی و زبان های مختلفی پشتیبانی کند.

 وردپرس از نظر محلی سازی و پشتیبانی چند زبانه

 WordPress یک پشتیبانی عالی برای ارائه یک بستر خوب برای ساخت سایت چند زبانه انجام می دهد.  از چند زبان خارج از کادر پشتیبانی نمی کند، اما پلاگین های بسیار خوبی وجود دارد که به شما امکان می دهد به راحتی یک سایت چند زبانه وردپرس ایجاد کنید.

 وردپرس از نظر محلی سازی و پشتیبانی چند زبانه
وردپرس از نظر محلی سازی و پشتیبانی چند زبانه

وردپرس در بیش از 57 زبان موجود است. فقط با یک کلیک از قسمت مدیریت وردپرس می توانید زبان های جدید نصب کنید. بیشتر تم ها و افزونه های محبوب به چندین زبان نیز موجود است. توسعه دهندگان قالب و افزونه به طور فعال به دنبال کمک برای ترجمه بسته های خود به زبان های دیگر هستند. همه این تلاش ها باعث می شود وردپرس یک بستر عالی برای ساخت یک وب سایت غیر انگلیسی یا چند زبانه باشد.

جوملا از نظر محلی سازی و پشتیبانی چند زبانه

جوملا های بسیار دیگر هم دارد تا بتواند یک وب سایت چند زبانه را به تنهایی نصب کند. به سادگی به مدیر زبان بروید، یک زبان محتوا اضافه کنید و شروع به ایجاد محتوای چند زبانه در وب سایت خود کنید. ترجمه ها در بسیاری از زبان ها برای رابط سرور نیز موجود است و به راحتی می توانید از قسمت سرپرست نصب کنید.

دروپال از نظر محلی سازی و پشتیبانی چند زبانه

دروپال با پشتیبانی داخلی برای اداره سایت های غیر انگلیسی یا چند زبانه ارائه می شود. شما باید ماژول های ترجمه محلی را فعال کنید. پس از آن، می توانید زبان رابط سایت را از بخش پیکربندی دروپال اضافه کنید.

مقایسه WordPress و Joomla و Drupal از نظر امنیت

امنیت عامل مهمی هنگام انتخاب CMS برای وب سایت شماست.  تقریباً هر وب سایتی در اینترنت در معرض تهدیدات امنیتی قرار دارد.

وردپرس از نظر امنیت

وب سایت های مبتنی بر وردپرس که محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا در جهان هستند، اغلب مورد هدف هکرها قرار می گیرند. با این حال وردپرس بر روی یک کد بسیار ایمن ساخته شده است و خیلی سریع به آسیب پذیری امنیتی پاسخ می دهد. وردپرس دارای مکانیزم بروزرسانی خودکار است که به وب سایت ها اجازه می دهد تا در هنگام وجود مورد امنیتی جدید، به صورت خودکار بروزرسانی شوند.

با داشتن پشتیبان گیری خودکار، تأیید هویت دو عاملی بهترین روش های امنیتی وردپرس می توان سایتهای وردپرسی را ایمن تر کرد. همچنین یک مکانیزم داخلی برای نمایش به روزرسانی برای مضامین و افزونه های وردپرس وجود دارد. این به تم ها و توسعه دهندگان افزونه ها اجازه می دهد تا به سرعت در برابر هرگونه آسیب پذیری امنیتی پاسخ دهند.

جوملا از نظر امنیت

جوملا از نظر امنیتی بسیار شبیه به وردپرس است. آنها به طور جدی به هرگونه آسیب پذیری امنیتی پاسخ می دهند و خیلی سریع می توانند آن را برطرف کنند. با این وجود، حفظ وب سایت و نصب به روزرسانی ها هنوز هم در اختیار کاربر است.  برنامه های افزودنی برای تهیه نسخه پشتیبان از سایت جوملا وجود دارد. همچنین می توانید با رعایت همان روش های وردپرس، امنیت سایت جوملا را بالاتر ببرید.

دروپال از نظر امنیت

 دروپال رویکرد بسیار جدی نسبت به امنیت دارد. آنها آسیب پذیری های امنیتی را در هنگام کشف و ضبط در سایت خود منتشر می کنند. این تصور وجود دارد که دروپال از امنیت بیشتری برخوردار است، زیرا شما در مورد هک شدن سایت های دروپال چیزی نمی شنوید، اما شاید می تواند به این دلیل باشد که دروپال به اندازه جوملا یا وردپرس محبوب نیست.

چگونه با CMS مورد علاقه خود شروع به کار کنید

 چه وردپرس، جوملا یا دروپال را انتخاب کنید، برای ایجاد یک وب سایت به یک نام دامنه و میزبانی وب سایت نیاز دارید. خوشبختانه، هر سه نرم افزار برتر CMS دارای الزامات کاملاً مشابه هستند و این بدان معنی است که همه شرکت های برتر میزبانی وب از آنها پشتیبانی می کنند.

 توصیه می کنیم از Bluehost یا SiteGround استفاده کنید. آنها هر دو جزء بزرگترین شرکت های میزبان در جهان هستند و در میزبانی وب سایت های وردپرس، جوملا و دروپال تخصص دارند.

جمع بندی و نتیجه گیری نهایی مقایسه وردپرس و جوملا و دروپال

 دروپال، جوملا و وردپرس همه سیستم های مدیریت محتوای فوق العاده ای هستند. دروپال و جوملا ویژگی های داخلی بیشتری نسبت به وردپرس دارند. با این حال، وردپرس با سهولت در استفاده، جامعه عظیم جهانی، افزونه ها و مضامین، آنها را مورد بررسی قرار می دهد. ما احساس می کنیم که بیشتر کاربران غیر توسعه دهنده راحت تر با وردپرس، نسبت به جوملا یا دروپال پیدا می کنند.

با بیش از 55000 افزونه وردپرس، می توانید تقریباً به هر ویژگی اضافه شده یا هر نوع وب سایتی را که دوست دارید بسازید (بدون نوشتن کد).

امیدواریم این مقاله به شما در مقایسه WordPress vs Joomla vs Drupal کمک کند تا بهترین CMS را برای سایت خود پیدا کنید. اگر این مقاله را دوست دارید، لطفاً ما را دنبال کنید و  مقالات دیگر ما را هم مطالعه کنید و از آن ها برداشت های خود را بنویسید و برایمان ارسال کنید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *