فناوری

استخراج ارز دیجیتال در ایران قانونی شد ! [فقط با مجوز]

قانونی بودن فعالیت تولیدکنندگان ارزهای دیجیتال در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد.

استخراج ارز دیجیتال در ایران به صورت قانونی : بعد از کش و قوس‌های فراوان و تایید قانونی بودن فعالیت تولیدکنندگان ارزهای دیجیتال در کمیسیون اقتصادی دولت، هیئت وزیران در جلسه روز گذشته خود به صورت رسمی استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده یا همان ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین را قانونی اعلام کرده و به عنوان یک فعالیت صنعتی که با اخذ مجوز از وزارت صمت اداره می‌شود موافقت کرد. در ادامه با ماگرتا همراه باشید تا درباره آن گپ بزنیم.

حتما مقاله ارز دیجیتال چیست؟ همه چیز درباره کریپتوکارنسی [Cryptocurrency] را بخوانید تا با ارز های دیجیتال آشنا شوید.

قانونی شدن استخراج رمز ارزها در ایران

جلسه روز گذشته را باید یکی از مهم‌ترین جلسات برای اقتصاد دیجیتال در کشور دانست؛ چرا که پس از مدت‌ها و اظهار نظرهای مختلفی که در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال و فرآیند آن صورت گرفته بود، هیئت وزیران دولت جمهوری اسلامی ایران با تصویب مصوبه‌ای، انجام کلیه فعالیت‌های استخراج ارز دیجیتال را قانونی اعلام کرد و حالا واحدهای تولیدکننده این ارز می‌توانند با کسب مجوزهای لازم در مکان‌های از پیش تعیین شده برای این گروه، به فعالیت خود ادامه دهند.

به موجب این تصمیم، استفاده از رمزهای دیجیتال صرفاً با قبول مسئولیت ریسک از سوی متعاملان بوده و مشمول حمایت و ضمانت دولت و سیستم بانکی نخواهد بود و مهمترین نکته این است که بهره‌گیری از آنها در مبادلات داخل کشور نیز مجاز نمی‌باشد.

لازم به ذکر است در کنفرانس خبری ظهر روز گذشته علی ربیعی سخنگوی دولت نیز اعلام شده بود که فعالیت تولیدکنندگان ارز دیجیتال با رعایت قواعد و قوانین مصوب می‌تواند بدون مشکل ادامه پیدا کند. ربیعی در این راستا به خبرنگاران حاضر در جلسه گفت:

در جلسه هیات دولت تصمیم بر آن شده که نقاط غیرقانونی جمع‌آوری شود و شهرک‌هایی پیش‌بینی می‌شود که در آن افراد با استفاده از گاز نیروگاه‌هایی ایجاد می‌کنند و با استفاده از آنها خودشان ارز تولید می‌کنند. اما نرخ گاز برای این افراد یارانه‌ای نخواهد بود.

جدای از این مورد، فعالیت این تولیدکنندگان همچون فعالیت سایر صنایع، مشمول مالیات خواهد بود و برای مشمول شدن در قانون معافیت از پرداخت مالیات، تولیدکنندگان رمز ارزها باید پس از تولید رمز ارز، آن را به ارز واقعی تبدیل و وارد چرخه اقتصاد کشور کنند.

استخراج بیت کوین
استخراج بیت کوین

وضعیت تولیدکنندگان ارز دیجیتال به صورت محدود و خانگی مشخص نیست

اما نکته‌ای که در تصمیم جدید دولت مشخص نشده وضعیت تولیدکنندگان ارز دیجیتال به صورت محدود و خانگی است. در این حالت به نظر این دسته از تولیدکنندگان بیت کوین و امثال آن باید فکری به حال کسب و کار خود بکنند چرا که چند روز پیش نیز مجوزهای لازم برای ورود به مراکزی که ارز دیجیتال را به صورت غیرقانونی و بدون مجوز استخراج می‌کنند نیز صادر شده و حالا مشخص نیست که این افراد چطور می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

به هر حال بزرگترین مشکل این افراد انرژی برقی خواهد بود که نیاز دارند و به نظر با شناسایی آنها توسط نهادهای امنیتی و قضایی، امکان ادامه فعالیت به صورت فعلی وجود نخواهد داشت اما باید باز هم منتظر تصمیمات بعدی دولت در این زمینه بمانیم.

شما به استخراج رمز ارزها فکر می کنید؟

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =