ترفندفناوری

آموزش آسان کالیبره کردن باتری گوشی ، جلوگیری از زود تموم شدن شارژ موبایل

کالیبره کردن باتری چیست؟ چگونه باتری گوشی و تبلت را کالیبره کنیم؟

اگر می خواهید بعد از گرفتن یک رام جدید در دستگاه اندرویدی خود، بیشتر از باتری خود استفاده کنید، باید همیشه آن را کالیبراسیون کنید. در اصل زمانی باید اقدام به کالیبره کردن باتری گوشی نماییم که باتری خراب شده باشد. در صورتی که باتری ما به درستی کار کند و نیاز چندانی به کالیبره کردن آن نباشد، این امر موجب آسیب به باتری و در نتیجه خراب شدن زودتر آن خواهد شد.

چگونه متوجه خرابی باتری گوشی شویم؟

قبل از هر چیز باید فهمید که چرا عملکرد باتری گوشی مویایل کاهش یافته است. اگر وضعیت باتری سالم به نظر میرسد یعنی برامدگی یا شکل حالت خرابی در آن دیده نمی شود تعویض باتری را به مرحله آخر موکول کنید و قبل از آن بهتر است که باتری گوشی را کالیبره کنید. قبل از هر چیز اگر باتری گوشی موبایل یا تبلت شما قابل جدا کردن است آن را جدا کرده و بیرون آورید و با دقت وضعیت ظاهری آن را بررسی کنید. مواردی اعم از برامدگی و تورم یا سوراخ شدن و نشتی نشان از خرابی باتری هستند. 

 خرابی باتری گوشی
خرابی باتری گوشی

گاهی می تواند دلیل خالش شدن زودهنگام باتری گوشی، نصب برنامه هایی باشد که با بالا بردن بار محاسباتی پردازشگر، باعث خالی شدن باتری می شوند. پس بهتر است قبل از اقدام به کالیبره کردن، با نصب برنامه های مدیریت مصرف باتری ، و یا یکبار رفتن به تنظیمات کارخانه، ابتدا از خرابی باتری، اطمینان حاصل کنیم. ما تنها زمانی اقدام به کالیبره کردن باتری گوشی می کنیم که باتری، 90 درصد شارژ داشته اما ظرف مدت دو ساعت به زیر 10 درصد می رسد. تنها در این صورت است که ممکن است با کالیبره کردن باتری ، بتوانیم مدت زمان عمر آن را کمی بیشتر نماییم.

در برخی از مدل های گوشی و تبلت ها باتری قابل جدا شدن نیستند و اما با کمی دقت می توان فهمید که باتری خراب شده یا سالم است. بطور مثال اگر باتری باد کرده یا متورم شده باشد ممکن است به صفحه نمایش و یا به درب پشت دستگاه فشار آورده باشد و بر اثر این فشار صفحه جلو وپشت دستگاه از هم جدا شده باشه. بر روی یک سطح صاف مثل شیشه می توان برامدگی را با چرخاندن دستگاه یا تراز بودن صفحه و پشت گوشی تغییرات ظاهری را که بر اثر خرابی باتری رخ می دهد، مشاهده کنید. در صورتی که آثار خرابی باتری روی دستگاه و باتری دیده نمی شود و حدث می زنید باتری سالم است بهتر از از کالیبره کردن کمک بگیرید یا اینکه اگر به تازگی گوشی خود را بروز رسانی کرده اید، و باتری شما سریع خالی می شود، بهتر است حافظه Cache گوشی خود را خالی کنید. چنانچه آثار خرابی باتری کاملا مشهود است می توانید باتری موبایل خود را تعویض کنید.

آموزش کالیبره کردن باتری

اندروید و تبلت بدون نیاز به روت

آموزش کالیبره کردن باتری
آموزش کالیبره کردن باتری
 • شارژ باتری گوشی خود را کاملا خالی کنید تا گوشی خودش خاموش شود سپس دوباره گوشی را روشن و خاموش کنید. بدون اینکه گوشی خود را روشن کنید، گوشی خود را به شارژر وصل کنید. چون در این حالت حرارت کمتری تولید می شود و گوشی سریعتر شارژ می شود. گوشی را تا زمانی که روی صفحه ۱۰۰ درصد شارژ نشان داده شود شارژ کنید. شارژ را جدا کنید.
 • گوشی را روشن کنید. این احتمال وجود دارد که نشانگر باتری ۱۰۰ درصد نباشد. پس تلفن را خاموش کنید و شارژر را دوباره وصل کنید. این کار را ادامه دهید تا روی صفحه ۱۰۰ درصد نمایش داده شود.
 • اگر گوشی راروشن کردید و باز ۱۰۰ درصد شارژ نشده بود مراحل بالا را تکرار کنید. وقتی که باتری ۱۰۰ درصد شارژ شد بدون وقفه با گوشی کار کنید تا شارژ تخلیه و ۰ درصد شود. گوشی خود را دوباره خاموش کنید.
 • یکبار دیگر مراحل بالا را انجام دهید.
 • هنگامی که باتری را کالیبره کردید آنرا تا ۰ درصد تخلیه کنید و دوباره گوشی خود را خاموش کنید.
 • بدون وقفه با گوشی کار کنید تا باتری تمام شود و گوشی خاموش شود.
 • در حالی که گوشی خاموش است باتری را کامل شارژ کنید. حالا گوشی را از شارژ جدا کنید.

به یاد داشته باشید که  توصیه نمی شود این فرایند را به طور منظم انجام دهید. هر سه ماه یکبار می توانید از این روش استفاده کنید.

کالیبره کردن باتری گوشی‌های روت شده

کالیبره کردن باتری گوشی‌های روت شده
کالیبره کردن باتری گوشی‌های روت شده

اما اگر یک گوشی اندرویدی روت شده دارید از روشی که در ادامه شرح می‌دهیم به منظور کالیبره کردن باتری دستگاه استفاده کنید:

 • اپلیکیشن Battery Calibration را در گوشی خود نصب کنید.
 دانلود برنامه از گوگل پلی
 • شارژ گوشی را به هر شکل ممکن کاملا خالی کنید تا به صورت خودکار خاموش شود.چند دقیقه صبر کنید و دوباره گوشی را روشن کنید تا دوباره به صورت خود به خود خاموش شود.
 • گوشی را در حالت خاموش به شارژ بزنید و اجازه دهید تا 100 درصد شارژ شود.
 • گوشی را از شارژ خارج کنید.
 • گوشی را روشن کنید و درصد شارژی که توسط آن نمایش داده می‌شود را بررسی نمایید. اگر درصد شارژ نمایش داده شده کمتر از 100 درصد است، در همان حالت (روشن بودن گوشی) دستگاه را به شارژ بزنید و اجازه دهید تا باتری گوشی 100 درصد شارژ شود.
 • گوشی را از شارژ خارج کرده و آن را ریستارت نمایید.
 • بعد از اینکه گوشی روشن شد بار دیگر درصد شارژی که نمایش داده می‌شود را بررسی کنید، اگر مقدار نمایش داده شده برابر با 100 درصد نبود سه مرحله آخر را تکرار نمایید. این کار را تا جایی ادامه دهید که بعد از ریستارت گوشی، شارژ باتری 100 درصد نشان داده شود.
 • حالا اپلیکیشن Battery Calibration را اجرا کنید و گزینه کالیبره کردن باتری را در این اپ انتخاب نمایید.
 • پس از اینکه کالیبره کردن باتری توسط اپلیکیشن مذکور با موفقیت انجام شد، شارژ گوشی خود را خالی کنید تا دوباره به صورت خودکار خاموش شود.
 • گوشی را در حالت خاموش به شارژ وصل کنید و اجازه دهید تا 100 درصد شارژ شود.

به این صورت کالیبره کردن باتری گوشی روت شده شما با دقت بسیار بالایی انجام می‌شود.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *