بررسیفناوری

مقایسه جز به جز تفاوت های هارد SSD و HDD ، کدام یک برای شما مناسبت تر است ؟

چرا باید از هارد ssd استفاده کنیم ؟

هنگامی که شما به دنبال خرید یک رایانه یا لپ تاپ جدید هستید یا اگر به دنبال راه هایی برای ارتقاء دستگاه خود هستید، تعداد زیادی ارجاع به هر دو هارد HDD و SSD را مشاهده خواهید کرد، اما کدام یک برای شما بهتر است؟در ادامه به بررسی تفاوت های هارد SSD و HDD تا شما بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

در ساده ترین شکل، SSD مشابه یک حافظه فلش است و هیچ بخش متحرکی ندارد. در نتیجه، کوچکتر بوده و فضای کمتری را در یک کامپیوتر می گیرد ، در برخی موارد حتی مستقیما به مادربورد وصل می شوند. ذخیره سازی SSD بسیار سریع تر از معادل HDD آن است. ذخیره سازی HDD از نوار مغناطیسی ساخته شده است و قطعات مکانیکی در داخل دارد و بزرگتر از SSD هستند و بسیار کندتر در خواندن و نوشتن هستند.

درایو هارد دیسک سخت (HDD) چیست؟

هارد HDD
درایوهای حالت جامد (SSD) راه های سریع تری نسبت به HDDبرای ذخیره داده ها را ارائه می دهند

اگر شما یک رایانه رومیزی دارید، احتمالا دارای هارد دیسک معمولی است که در آن سیستم عامل، همراه با هر برنامه ای که نصب می کنید، و فایل ها و پوشه های شما ذخیره می شود. دیسک سخت سنتی شامل یک دیسک دایره ای است که به عنوان یک دی وی دی شناخته می شود و اطلاعات شما را ذخیره می کند.

هارد دیسک چرخش سنتی (HDD) که ذخیره ساز های اولیه و غیر فرار کامپیوتر ها بودند. یعنی داده های که روی آنها ذخیره می شد حتی زمانی که سیستم خاموش هم باشد داده ها از بین نمی رفت که این به خاطر پوششش مغناطیسی در بالی پلاتراست که روی آن کشیده شده و وقتی شما می خواهید از اطلاعات ذخیره شده خود استفاده کنید یک بازوی مکانیکی روی دیسک در حال چرخش قرار می گیرد و اطلاعات شما برای شما به نمایش در می آید. هارد دیسک های قدیمی تر از یک پورت IDE برای اتصال به مادربرد یک کامپیوتر استفاده می کنند، اما اکثر سخت افزار های مدرن از یک اتصال SATA استفاده می کنند. جدیدترین نسخه SATA، SATA III، بر روی مادربردهای مدرن پیدا شده است و سریعترین امکان انتقال اطلاعات برای یک هارد دیسک را فراهم می کند.

درایو حالت جامد (SSD) چیست؟

درایو حالت جامد (SSD)
درایو حالت جامد (SSD)

یک حافظه SSD – بر خلاف هارد دیسک سنتی – دارای قطعات متحرک نیست. در عوض، از حافظه فلش NAND استفاده می کند. حافظه (NAND (Negative-AND دارای تراشه های SSD است که ظرفیت ذخیره سازی بیشتری دارد و می توانند ظرفیت های مشابه هارددیسک ها داشته باشند. NVMe (غیر فرار حافظه اکسپرس) جدیدترین فناوری SSD است و سرعت انتقال اطلاعات فوق العاده سریع را ارائه می دهد.

بسیاری از SSD ها با پورت SATA III کار می کنند ، بدین معنا که آنها می توانند به راحتی به جای هارددیسک نصب شوند. اما حداکثر توان داده های SATA III برابر 600MB/s است در حالی که SDD ها قادر به ارائه سرعت بسیار سریع تری هستند و این نوع اتصال هارد SSD را محدود می کند. اگر شما از خطوط و اسلت PCIe سیستم خود جهت اصال کارت گرافیک یا کارت صدا استفاده نکرده باشید و یا اینکه مادربرد شما دو خط دریافت دارد بهترین راه برای جلوگیری از این تنگنا تهیه SSD هایی است که دارای اتصال PCIe هستند که باعث ارائه سرعت بسیار بیشتری می شود. 

یکی دیگر از اتصال های رایج برای SSD ها M.2 است. اگر لپ تاپ شما از یک SSD استفاده می کند، احتمالا از یک اتصال M.2 استفاده می کند و بیشتر کامپیوترهای دسکتاپ مدرن دارای مادربردهای با پورت M.2 هستند. SSD های M.2 به طور معمول کوچکتر از سایر SSD ها هستند، به این معنی که آنها می توانند به راحتی بدون تأثیر قطعات دیگر شما نصب شوند.

چرا باید از SSD استفاده کنیم ؟

علت استفاده از ssd
علت استفاده از ssd

طول عمر یک SSD تا زمانی که از هارد دیسک نیست، اما مطمئنا از یک SSD به عنوان تنها درایو در یک کامپیوتر استفاده کنید. بسیاری از لپ تاپ ها فقط برای ذخیره سازی SSD استفاده می کنند. شما به یک زندگی کوتاه مدت نگاه نمی کنید، اما در مقایسه با ذخیره سازی HDD آن کاهش می یابد. SSD ها نیز در طول زمان به درستی نوشته نمی شوند، اما درایو بوت این کار را انجام نمی دهد. در حافظه‌های SSD، اطلاعات بر روی میکروتراشه‌ها ذخیره می‌شود. اما در هارددیسک‌ها (HDD)، که بیشتر لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها از آن بهره می‌برند، یک هد بر یک دیسک مغناطیسی قرار دارد و از این طریق فرایند نوشتن و خواندن اطلاعات صورت می‌گیرد. نه‌تنها حافظه‌های SSD قدرتمندتر و بی‌سروصداتر هستند، بلکه سرعت بیشتری هم دارند. این افزایش سرعت بستگی به کیفیت حافظه SSD مورد استفاده دارد ولی به‌طور میانگین می‌توان گفت که کامپیوترهای مجهز به این حافظه‌ها، تا ۵ برابر از سرعت بوت بیشتری بهره می‌برند و سرعت انتقال فایل‌ها هم معمولا ۳ تا ۴ برابر هاردهای معمولی است. سرعت بیشتر این حافظه‌ها به عدم استفاده از قطعات مکانیکی متحرک برمی‌گردد.

علاوه بر موارد ذکرشده، باید بگوییم که فناوری حافظه‌های SSD همواره روبه‌پیشرفت است و سرعت حافظه‌های SSD امروزی، حدود ۲ برابر حافظه‌های SSD چهار سال پیش است. طول عمر یک SSD تا زمانی که از هارد دیسک نیست، اما مطمئنا از یک SSD به عنوان تنها درایو در یک کامپیوتر استفاده کنید. بسیاری از لپ تاپ ها فقط برای ذخیره سازی SSD استفاده می کنند. شما به یک زندگی کوتاه مدت نگاه نمی کنید، اما در مقایسه با ذخیره سازی HDD آن کاهش می یابد. SSD ها نیز در طول زمان به درستی نوشته نمی شوند، اما درایو بوت این کار را انجام نمی دهد.

چرا باید از HDD استفاده کنیم ؟

بهترین مورد ذخیره سازی انبوه است. این نوع درایو ارزان تر از SSD است و در اندازه های بسیار گسترده موجود است که بدون مشکل، شما می توانید یک یا چند درایو بیش از 1TB را داشته باشید.

تفاوت های هارد SSD و HDD

هارد SSD در برابر HDD : قیمت

 SSD ها معمولا در هر گیگابایت گرانتر از دیسک های سخت سنتی هستند. با این حال، قابل توجه است که برخی از SSD ها گران تر از دیگری است. SSD های قدیمیتر SATA III ارزانتر از SSD های M2 و PCIe هستند و به همین دلیل است که این تکنولوژی برای مدت کوتاهی مورد استفاده قرار گرفته است، برخی از SSD های SATA III نه همه گران تر از هارد دیسک معمولی هستند. اگر بخواهید بیشترین ظرفیت را برای حداقل مقدار پول داشته باشید، هارددیسکها بهترین انتخاب هستند.

هارد SSD در برابر HDD: ظرفیت

SSD هایی با ظرفیت ۴ ترابایت هم در بازار یافت می شوند که رقم بالایی به حساب می آید , اما پس از مقایسه ی رقم ۴ ترابایت با ظرفیت ۱۰ ترابایتی HDD ها می توان متوجه برتری دیسک های سخت در اراعه ظرفیت های بالاتر شد . اما همانطور که در قسمت قبل گفته شد , ظرفیت های بالای ۱ ترابایت SSD ها قیمت های گذافی دارند .

هارد SSD در برابر HDD: سرعت

مقایسه سرعت بین SSD و هارد دیسک
مقایسه سرعت بین SSD و هارد دیسک

در مقایسه بین SSD و هارد دیسک، سرعت جایی است که ما واقعا شاهد تفاوت هستیم. درایوهای حالت جامد همیشه سریع تر از هارد درایوهای سنتی هستند.حتی پرسرعت ترین HDD ها که سرعت چرخش ۱۵۰۰۰ دور بر دقیقه را دارند توانایی رقابت با SSD های عادی موجود در بازار را ندارند.

درایو حالت جامد با اتصال SATA III باید سرعت خواندن 550 مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن 520 مگابایت بر ثانیه را داشته باشد، اما برخی از آنها سریعتر خواهند بود اما حداکثر 600 مگابایت بر ثانیه را خواهند داشت. بنابراین، حتی با اتصال SATA III، که سرعت SSD را محدود می کند، شما تقریبا 4 برابر سرعت هارد دیسک های سنتی را می گیرید. با این حال، اگر از یکی از اتصالات بهینه شده برای SSD استفاده کنید، تفاوت سرعت واقعا باز می شود.سرعت متوسط ​​برای SSD های PCIe / M.2 از حدود 1.2 گیگابایت / ثانیه تا حدود 1.4 گیگابایت بر ثانیه – و اگر شما بودجه داشته باشید، حتی برخی از آنها می توانند به 2.2GB / s برسند.

SSD vs. HDD: ملاحظات دیگر

طول عمر

HDD ها با توجه به داشتن قطعات مکانیکی و متحرک , بیشتر در معرض آسیب پذیری قرار دارند . در زمان فعال بودن این هارد ها سطح هد فاصله ی بسیار کم در اندازه ی نانومتری با سطح پلاتر دارد که همین امر موجب می شود ضربه خوردن این هاردها خطرات جدی ای برای آن ها در پی داشته باشد .
SSD ها نیز با توجه به نداشتن قطعات متحرک و استفاده از میکروتراشه ها مقاومت بیشتری در برابر شوک های الکتریکی و شرایط نامساعد نشان می دهند .
SSD ها اغلب بیش از ۷۰ ترابایت یا ۲ میلیون ساعت عمر دارند , به این معنی که می توانید بر روی آنها عملیات نوشتن اطلاعات را تا ۷۰ ترابایت ادامه دهید . HDD ها نیز حدودا عمری ۱.۵ میلیون ساعته دارند , بر اساس تحقیقات این نوع هارد ها در سال اول ۵ درصد و در سال سوم ۱۱ درصد احتمال بروز ایراد دارند که نشان می دهد به نسبت SSD ها آسیب پذیرتر هستند .

برق مصرفی

چرخش پلاترها و حرکت بازوی مکانیکی موجود در HDD سبب می شود برق زیادی صرف حرکات فیزیکی این قطعات شود . در مقابل SSD که هیچ قطعه ی متحرکی ندارد , تنها ۵ درصد نسبت به HDD برق مصرف می کند که تفاوت بسیار زیادی را رقم میزند . این موضوع زمانی به چشم می آید که در یک سازمان تعداد زیادی هارد دیسک سخت مورد استفاده قرار بگیرد .

موارد اصلی مقایسه ی درایو SSD و هارد HDD در بالا گفته شد ولی موارد دیگری همچون گرمای تولید شده و صدای کمتر SSD نیز خبر از برتری درایوهای جامد می دهد . به صورت خلاصه اگر سرعت باز شدن و اجرای برنامه ها و راه اندازی سیستم برای شما مهم است می توانید از SSD ها استفاده کنید و اگر نیاز به نگهداری فایل های حجیمتان دارید با توجه به هزینه ی بالای SSD ها خرید آن توجیه منطقی نداشته و به راحتی می توانید با خرید یک هارد HDD نسبت به رفع نیازتان اقدام نمایید .

جدول کلی مقایسه هارد ssd با hdd

اکنون وقت آن رسیده است تا به بررسی تفاوت های هارد SSD و HDD پرداخته و تعیین کنیم که چه بهتر برای نیازهای فردی شما – SSD یا HDD؟ بهترین روش برای مقایسه موارد یک جدول با مقایسه در کنار مواردی است که جعبه سبز مزیت آن را نشان می دهد:

 جدول کلی مقایسه هارد ssd با hdd
جدول کلی مقایسه هارد ssd با hdd
 • مصرف انرژی :  2 تا 3 وات برای هارد ssd و 6 الی 7 وات برای هارد hdd
 • قیمت : 0.20 دلار به ازای هر گیگابایت برای ssd و 0.03 دلار برای hdd
 • زمان بوت سیستم عامل : 10 الی 13 ثانیه برای ssd و 30 الی 40 ثانیه برای hdd
 • نویز : برای هارد ssd صدای نویزی وجود ندارد ولی برای هارد hdd صداهای محسوسی قابل شنیدن است.
 • لرزش : برای ssd لرزشی وجود ندارد ولی به دلیل کارکرد پلاترها در hdd لرزش محسوس است.
 • گرمای تولیدی : هارد ssd به دلیل عدم استفاده از قطعات مکانیکی و مصرف توان کمتر در مقایسه با hdd حرارت کمتری تولید می‌کند.
 • نرخ خطا : برای هارد ssd نرخ خطا هر 2 میلیون ساعت شاید یک‌بار ولی برای hdd هر 1.5 میلیون ساعت خواهد بود.
 • باز کردن فایل : در هارد ssd سرعت چیزی در حدود 30% بیشتر از هارد hdd است.

یک هارد ممکن است انتخاب مناسب باشد اگر:

 • شما نیاز به مقدار زیادی از ظرفیت ذخیره سازی داشته باشید.
 • نمی خواهم پول زیادی بپردازم
 • سخت نگرفتن در مورد چگونگی بوت شدن یا باز کردن برنامه های کامپیوتری.

یک SSD ممکن است انتخاب مناسب باشد اگر:

 • شما مایل به پرداخت هزینه برای عملکرد سریعتر هستید.
 • ظرفیت ذخیره سازی محدود را نادیده نگیرید یا می توانید اطراف آن کار کنید .

توصیه ما

توصیه نهایی ما این است که یک سیستم مخلوط با ذخیره سازی انبوه هارد و یک درایو بوت SSD برای نصب ویندوز 10 خود انتخاب کنید. به این ترتیب شما تعادل قیمت، عملکرد و فضا را دریافت خواهید کرد.

منبع
windowscentraltechradarstoragereview

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 17 =