ترفندفناوری

چرا تلویزیون شبکه های اچ دی رو نمیخونه؟

چرا تلویزیون شبکه های اچ دی رو نمیخونه؟ یکی از سوالات رایج می باشد که از طرف بسیاری از کاربران پرسیده می شود. برای بررسی علت و رفع آن به موارد بسیار مهمی اشاره خواهیم کرد که از مهمترین آن ها می توان به چرا تلویزیون شبکه های اچ دی رو نمیگیره؟، علت پرش شبکه های اچ دی و نحوه دریافت شبکه HD در تلویزیون اشاره کرد.

چرا تلویزیون شبکه های اچ دی رو نمیخونه

خدمات ویژه با 50% تخفیف: تعمیر تلویزیون پاناسونیک

تفاوت کیفیت های SD و HD چیست؟

نحوه دریافت شبکه HD در تلویزیون

تفاوت های عظیمی بین کیفیت های SD و HD وجود دارد که در صورتی که قصد داشته باشیم به صورت کلی برای شما شرح دهیم، می توان به موارد ذکر شده زیر اشاره کرد:

  • اگر دو تلویزیون را تماشا کنید که یک تصویر را پخش می کنند، یکی با کیفیت HD و دیگری با کیفیت SD، می توانید تفاوت را تشخیص دهید و کیفیت را با هم بررسی کنید.
  • HD مخفف High Definition است که به سطح وضوح یا به عبارتی تعداد پیکسل های تصویر اشاره دارد.
  • پیکسل کوچکترین عنصر نمایشگر است که این عناصر را برای تشکیل یک تصویر ترکیب می کند.
  • به طور کلی می توان گفت که تفاوت کیفیت های SD و HD در کیفیت است و کیفیت تلویزیون های HD بالاتر از SD است.

خدمات ویژه آی پی امداد: تعمیر تلویزیون دوو

چرا تلویزیون شبکه های اچ دی رو نمیگیره؟

دلایل مشکل عدم دریافت کانال های HD در برخی تلویزیون ها را می توان به عوامل مختلفی مرتبط دانست. اول اینکه شاید کانال های HD مشکل فنی دارند و به همین دلیل نمایش داده نمی شوند. با این حال، اکنون اکثر مشکلات فنی شبکه برطرف شده است. مورد بعدی این است که شاید گیرنده دیجیتال در تلویزیون هوشمند مورد نظر یا ستاپ باکس مورد استفاده فرمت این شبکه ها را پشتیبانی نمی کند.

در این صورت نه صدا و نه تصویر در این شبکه ها موجود نیست. البته گاهی اوقات تصاویر تنها در دسترس نیستند. مشکل بعدی که می تواند از دریافت کانال های HD در برخی تلویزیون ها جلوگیری کند، استفاده از آنتن نامناسب است. آنتن های مورد استفاده برای دریافت این کانال ها باید دارای ارتفاع مناسب باشند. از طرفی پوشش شبکه و ازدحام در یک منطقه خاص تاثیری در دریافت یا عدم وجود کانال های HD در برخی تلویزیون ها ندارد.

خدمات وی آی پی: تعمیرکار تلویزیون آی پی امداد

علت پرش شبکه های اچ دی

برای رفع آن بهتر است از سیگنال ورودی آنتن مطمئن شوید. اگر مشکل از کابل آنتن یا خود آنتن نیست، در 99 درصد مواقع می توانید کانال تلویزیونی که مشکل قطع شبکه دارد را با اسکن مجدد رفع کنید و راه حل آن اسکن دستی کانال است. برای رفع این مشکل توصیه می شود آنتن دستگاه را مستقیماً به آنتن مرکزی منزل متصل کنید. این باعث ضعیف شدن آنتن می شود.

اگر خانه مجهز به آنتن مرکزی در پشت بام نیست، آنتن قوی را از فروشگاه های اینترنتی یا بازارها خریداری کنید. با تنظیم صحیح آنتن، گیرنده دیجیتال فرکانس صحیح نمایش تصویر را دریافت می کند. لازم به ذکر است که استفاده از آنتن یا تقویت کننده مخصوص در حل مشکل پرش تصویر در گیرنده های دیجیتال بسیار کمک کننده است. این دستگاه آنتن دریافتی را تقویت کرده و کیفیت مورد نظر را بر روی تلویزیون نمایش می دهد. توصیه می شود پس از خرید آنتن یا تقویت کننده، شبکه گیرنده دیجیتال خود را راه اندازی کنید. این فرکانس دریافت را بازنشانی می کند و به تلویزیون امکان می دهد کیفیت تصویر مناسب را بازتولید کند. همچنین از کابل HDMI استاندارد برای دریافت کانال های دیجیتال استفاده کنید.

نحوه دریافت شبکه HD در تلویزیون

اگر تلویزیون مورد استفاده از قابلیت های HEVC، DVBS2 و MPEG4 پشتیبانی نمی کند، قطعا امکان دریافت کانال های HD وجود ندارد. از طرف دیگر، اگر تلویزیون هوشمند یا گیرنده دیجیتال مورد استفاده نمی تواند فرمت کانال را پشتیبانی کند، تنها راه حل تعویض ست تاپ باکس است. اما در موارد دیگر، اگر تلویزیون بتواند فرمت کانال را دریافت و پشتیبانی کند، برای دریافت این کانال نیاز به آپدیت آنلاین تلویزیون است.

ابتدا تلویزیون خود را برای یافتن کانال اسکن کنید، سپس اگر کانال های HD همچنان نمایش داده نشدند، با آپدیت آنلاین تلویزیون خود مشکل عدم دریافت کانال های HD را در تلویزیون های مورد نظر خود برطرف کنید. وقتی صحبت از تلویزیون های هوشمند می شود، سیستم عامل آن نیاز به به روز رسانی دارد و در مورد ست تاپ باکس ها باید به فکر به روز رسانی آن ها باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *