فناوری

چگونه برنامه نویسی یاد بگیریم؟ Zero to Hero به آسانی 🤓

چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟ چگونگی شروع برنامه نویسی و ترفند هایی برای استارات کد نویسی

یادگیری برنامه نویسی به راحتی و تکنیک های مهم فراگیری Programming : اخیرا، یادگیری کدنویسی (از طریق برنامه نویسی برای بوت کپس، مدرک علوم کامپیوتر یا دوره های برنامه نویسی آنلاین) به یک روش مرسوم تبدیل شده است.

این که آیا شما قبلاً زبان برنامه نویسی (حداقل یک) زبان رایانه ای را یاد گرفته اید یا به دنبال انتخاب مهارت های اساسی برنامه نویسی هستید، نشان می دهد اکنون زمان آن است که یک قدم فراتر بگذارید و برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای آموزش خود را شروع کنید.

 اگر این مورد برای شما جذاب باشد، احتمالاً تمام گزینه های موجود برای یادگیری را در نظر گرفته اید. پس شروع کنید! در ادامه با فناوری ماگرتا همراه باشید که به شما کمک کنیم که بتوانید شروع کنید.

نکات مهم برای یادگیری سریع تر برنامه نویسی

باهم نکات چگونه برنامه نویسی یاد بگیریم را مرور می‌کنیم:

به اطراف خود نگاه کنید

در حال حاضر زبان های برنامه نویسی بسیار گسترده است. بنابراین خوب است که به اطراف بگردید و ببینید که در چه مسیرهایی می توانید حرکت کنید. زیرا اگر آنها را بشناسید، می توانید بهترین را برای خود انتخاب کنید.

برای مبتدیان می توانیم درباره برنامه نویسان وب سایت بگوییم. آن ها افرادی هستند که به عنوان مثال از وردپرس یا سایر سیستم مدیریت محتوا (CMS) استفاده می کنند و به کمک مهارت های خود وب سایتی را راه اندازی می کنند، برای انجام این کار، چنین افرادی باید بیشتر از JavaScript ، HTML و CSS بدانند. طراح و توسعه دهنده وب سایت محبوب ترین تفسیر یک “برنامه نویس” در جهان است.

 اما برنامه نویسی فقط مربوط به وب سایت های وردپرس نیست. در واقع برنامه نویسی به چندین قسمت تقسیم می شود. اول، ما به شما سه نمونه از قلمروهای frontend را خواهیم داد. برنامه نویسی Frontend چیزی است که کاربر می بیند.

چطور و از کجا باید برنامه‌نویسی را شروع کنیم؟
چطور و از کجا باید برنامه‌نویسی را شروع کنیم؟

با یک زبان برنامه نویسی آشنا شوید

 راحت بودن با یک زبان برنامه نویسی اولین قدم برای یادگیری برنامه نویسی است. بعضی از افراد غالباً از C ، C ++ ، Java یا Python نوشتن را شروع می کنند. ما شخصاً C++ را در ابتدای کار خود به شما پیشنهاد می دهیم، زیرا نه خیلی ساده است (مثل پایتون)، و نه از نظر کتابخانه کند است.

C ++ بسیار سریع است و از کتابخانه خوبی نیز برخوردار است، همچنین C ++ برای برنامه نویسی رقابتی گزینه مناسبی است زیرا بسیار سریع است و از کتابخانه استاندارد الگوی استاندارد (STL) پشتیبانی می کند.  انتخاب زبان اول بر اساس علایق و اهداف شما بسیار به قدرت ذهنی شما بستگی دارد.

ممکن است شما علاقه مند به برنامه های پشتیبانی، نوشتن و توسعه برنامه های تلفن همراه، توسعه بازی ها، علوم داده و…باشید. اگر هدف اصلی شما اشتغالزایی است مقاله ما را بررسی کنید که زبان برنامه نویسی برای گرفتن شغل بهترین است! می توانید با یادگیری اصول اولیه شروع کنید. انواع داده ها، متغیرها، حلقه ها، آرایه ها و… . سعی کنید سؤالات ساده مبتنی بر اجرای برنامه نویسی را حل کنید تا با این مفاهیم اساسی آشنا شوید.

بهترین روش یادگیری برنامه نویسی
بهترین روش یادگیری برنامه نویسی

ساختار داده ها و الگوریتم ها را بیاموزید

هنگامی که با هر یک از زبان های ذکر شده آشنا شدید و تصمیم به یادگیری آن گرفتید، قدم بعدی که باید انجام دهید یادگیری ساختار داده ها و الگوریتم ها است.  ساختار داده ها و الگوریتم ها در ایجاد توانایی مناسب مورد نیاز برای برنامه نویسی کمک می کنند.

دانش در مورد ساختار داده به شما در انتخاب صحیح برای مشكلی كه شما حل می کنید كمك می كند. از همه ساختارهای داده نمی توان در همه جا استفاده كرد. هنگامی که در مورد الگوریتم ها می آموزید، می توانید مکانیسم کار بسیاری از کارکردهای کتابخانه را بفهمید، که به عنوان جعبه های سیاه در می آیند.

بسیاری از دوره های آنلاین خوب وجود دارد که می توانید از طریق آن به یادگیری بپردازید. الگوریتم های قسمت 1 و قسمت 2 دوره های خوبی برای شروع هستند. مهم است که وقت خود را صرف فکر کردن در مورد اجرای این ساختارها و الگوریتم های داده کنید تا از این طریق راحت تر شوید.

ممکن است فکر کنید که یادگیری اجرای آنها مهم نیست زیرا در نهایت از توابع کتابخانه استفاده می شود. این یکی از رایج ترین تصورات غلطی است که مردم درباره برنامه نویسی دارند. درک اجرا به شما در ارزیابی پیچیدگی زمانی کمک می کند که در بهینه سازی بیشتر کد خود موفق تر عمل کنید. یک وب سایت شگفت انگیز Visualgo وجود دارد که می توانید در واقع کار ساختارهای مختلف داده و الگوریتم ها را تجسم کنید.

آموزش برنامه نویسی از صفر
آموزش برنامه نویسی از صفر

برنامه نویسی رقابت انجام دهید و خود را به چالش بکشید

 پس از یادگیری ساختار داده ها و الگوریتم ها ، باید شروع به حل مشکلات در وب سایت هایی مانند SPOJ ، Codechef Codeforces ، Topcoder ، Hackerrank ، Geeksforgeeks و…کنید. هرچه مشکلات بیشتری حل کنید، عملکرد شما بهتر خواهید بود.

هرچند بهتر است مشکلات را در جهت افزایش دشواری حل کنید. می توانید مشکلات را به ترتیب نزولی تعداد راه حلهای ارائه شده مرتب کنید و شروع به حل آن کنید.  پس از حل حدود 100 مشکل مختلف در مورد مهارت های برنامه نویسی خود اطمینان خواهید یافت.

 بعد از اینکه در حل سؤالات و کد نویسی راه حل ها مطمئن شدید، می توانید در مسابقات مختلف برنامه نویسی آنلاین شرکت کنید. انجام این کار مهارت های برنامه نویسی شما را بسیار بالا می برد.

یک پروژه برنامه نویسی درست کنید

اکنون که مهارت های حل مسئله و برنامه نویسی خود را ارتقا داده اید، زمان آن رسیده که برنامه های کاربردی مفیدی تولید کنید. می توانید چند چارچوب محبوب توسعه وب (Django ، Flask ، Ruby on Rails و… ) را انتخاب کنید و با استفاده از آن یک پروژه درست کنید. ساختن یک برنامه کاربردی به شما امکان توسعه واقعی نرم افزار را می دهد، این همان کاری است که بیشتر برنامه نویسان انجام می دهند.

 پس از انجام برخی پروژه های توسعه وب، ممکن است دوست داشته باشید در توسعه اندروید یا iOS کار کنید. خود را محدود نکنید، هر آنچه را می خواهید بیاموزید!

کاوش و جستجو در زبان های برنامه نویسی

 پس از اینکه در مورد مهارت های برنامه نویسی خود و انجام برخی پروژه ها اطمینان کافی پیدا کردید و توانایی کار در دنیای واقعی را داشتید، اکنون باید به بررسی حوزه های مختلف علوم کامپیوتر بپردازید و ببینید چه چیزی شما را بیشتر جذب می کند. علوم کامپیوتر یک زمینه گسترده و غنی است که دارای زیرمجموعه های جالب بسیاری است.

برخی از حوزه های محبوب علوم رایانه عبارتند از: هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، رمزنگاری، Cloud Computing ، برنامه نویسی سیستم ها، چشم انداز رایانه، پردازش زبان طبیعی، Blockchain، واقعیت مجازی ، توسعه وب ، توسعه برنامه های تلفن همراه و موارد دیگر! شما باید سعی کنید تا آنجا که می توانید زمینه های زیادی را کشف کنید تا بدانید علاقه شما در کجا قرار دارد.

پیش نیاز برنامه نویسی
پیش نیاز برنامه نویسی

برنامه نویسی را از چه منابعی شروع کنیم؟

امروزه منابع آنلاین زیادی برای مطالعه هر یک از زمینه های فوق الذکر وجود دارد. اما با وجود منابع فراوان، پیدا کردن یک آموزش عالی از بین بسیاری از گزینه ها برای فردی مبتدی دشوار است. هرچه علاقه شما باشد، می توانید بهترین آموزش های پیشنهادی انجمن برنامه نویسی را برای آن زبان برنامه نویسی در سایت Hackr.io پیدا کنید. به غیر از آموزش ها و دوره های برنامه نویسی شما می توانید بهترین کتاب ها و تمرین ها / پروژه ها را در این سایت پیدا کنید.

هنگامی که زبان برنامه نویسی جدیدی را شروع کردید، سعی کنید یک پروژه مرتبط با آن انجام دهید. پروژه ها در تقویت مفاهیم آموخته شده به شما کمک می کنند و از نظر ساخت یک رزومه، برای شما خوب هستند.

این رویکردهای پیشنهادی برای یادگیری برنامه نویسی به شما گفته شد. و از آنجا که شما این مقاله را می خوانید، تصور می کنیم شما در مورد یادگیری برنامه نویسی جدی هستید، که قطعا این یک تصمیم عالی و آینده داری است!  امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد بهترین چیزها برای شروع یادگیری شما اتفاق بیفتد.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 18 =