فرهنگ و هنر

روز عرفه ۹۹ چه روزی است + اعمال و متن دعا

روز عرفه چه روزی است؟ چه اعمالی دارد؟

تاریخ روز عرفه ۹۹ : این روز یکی از مهم ترین مناسبت های مسلمانان سراسر دنیا می باشد، به گونه ای که مسلمانان پس از شب قدر پر فضیلت ترین زمان ممکن برای درخواست آمرزش و مغفرت را روز عرفه می دانند.  در ادامه با بخش تقویم مناسبت های ماگرتا همراه باشید.

روز عرفه 99
روز عرفه

حضرت امام زین العابدین (ع) در این روز صدای سائلی را که از مردم کمک می نمود شنید، و فرمود:

«وای بر تو آیا از غیر خدا سوال می کنی در این روز و حال آن که امید می رود در این روز برای بچه های در شکم که فضل خدا شامل آنها شود و سعید گردند»

روز عرفه سال ۹۹ چند شنبه است

تاریخ و روز دقیق عرفه سال 1399 مصادف با روز پنجشنبه 9 مرداد ماه که این تاریخ به تقویم هجری برابر با [ ٩ ذوالحجه ] 1441 می باشد. (1399/05/09)

بر اساس روایتی از امام صادق عليه ‏السلام (التهذيب الأحكام ، ج 5 ، ص 182):

«هر چه می‏خواهى براى خود دعا بخوان و در دعا كردن بكوش كه آن روز [روز عرفه] روز دعا و درخواست است»

همچنین برای مشاهده سایر مناسبت های آینده مانند عید قربان و غدیر می توانید به مقاله «تقویم سال ۹۹ خورشیدی 📅+ مناسبت ها و تعطیلی های ۱۳۹۹» مراجعه کنید.

معنی واقعی عرفه

عرفات، نام منطقه بزرگی در میان راه طائف و مکه می باشد که این مکان در شرق مکه، اندکی متمایل به جنوب، در میان راه طائف و مکه واقع شده است.

نقل است که حاجیان در روز عرفه که برابر با نهم ذی الحجه می باشد در این مکان توقف کرده و شروع به عبادت می کنند و پس از نماز ظهر و عصر به مکه باز میگردند.

وجه تسمیه آن را چنین گفته اند که جبرئیل علیه السلام هنگامی که مناسک را به ابراهیم می آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت «عرفت» و او پاسخ داد آری، لذا به این نام خوانده شد.

دلیل آن است که مردم از این جایگاه به گناه خود اعتراف میکنند و بعضی آن را جهت تحمل صبر و رنجی می دانند که برای رسیدن به آن باید متحمل شد.

✅ چرا که یکی از معانی «عرف» صبر و شکیبایی و تحمل است.

اعمال شب و روز عرفه ۹۹

💡 نقل از مفاتیح الجنان : یکی از پر اهمیت ترین اعمال روز عرفه ۹۹ زیارت امام سوم شیعیان می باشد.

زیارت حضرت سید الشّهداء علیه السّلام که برابر هزار حج و هزار عمره و هزار جهاد و بلکه افضل از این است، و روایات‏ در کثرت فضیلت زیارت آن حضرت در این روز متواتر است و اگر کسی در این روز توفیق یابد، که زیر قبّه مقدّسه آن حضرت باشد، ثوابش کمتر از کسی‏که در عرفات باشد نیست، بلکه بیشتر و بیشتر است.

‌اعمال روز عرفه

پس از نماز عصر، قبل از آنکه مشغول به خواندن دعاهای عرفه شود دو رکعت نماز بجا آورد در زیر آسمان و اعتراف و اقرار کند نزد حق تعالی به گناهان خود تا فایز شود به ثواب عرفات و گناهانش آمرزیده شود پس مشغول شود به اعمال و ادعیه عرفه که از حُجَج طاهره ـ صلوات اللّه علیهم ـ روایت شده و آنها زیاده از آن است که در این مختصر ذکر شود.

  • یکی دیگر از اعمال این روز غسل گرفتن می باشد.
  • روزه گرفتن در روز عرفه نیز بسیار سفارش شده است.

زیارت امام حسین ـ علیه‌السلام ـ که مقابل هزار حجّ و هزار عمره و هزار جهاد بلکه بالاتر است.

اعمال شب عرفه ۹۹

از لیالی متبرک و شب مناجات با خداوند است و #وبه در آن شب مقبول و دعا در آن مستجاب است و کسی که آن شب را به عبادت به سر آورد اجر ۱۷۰سال عبادت داشته باشد و از برای آن چند عمل است:

1- دعاهای وارد شده که در مفاتیح الجنان بخش اعمال ماه ذی الحجه قسمت شب عرفه آمده است.

2- زیارت امام حسین

احادیث و سخنان بزرگان دین در مورد روز عرفه

💢 حضرت خضـر و امام زمان(علیه السلام)

✅خداوند متعال خضر را حجّتی قرار داد تا هر که دربارة طول عمر امام زمان(علیه السلام) دچار شکّ و تردید شود، به ایشان بنگرد و ببیند خداوند بندگانی از طایفة انسان‌ها دارد که چند هزار سال عمرشان از امام عصر(علیه السلام) بیشتر است. علاوه بر این، او در دورة غیبت و پس از ظهور به سان انیسی مهربان و همراهی دل‌سوز در خدمت امام عصر(علیه السلام) خواهد بود

✍️امام رضـا علیه السلام :
«خضر (علیه السلام) از آب حیات نوشید و بنابراین تا روز قیامت زنده خواهد بود، او به نزد ما می‏آید و بر ما سلام می‏کند و ما صدای او را می‏شنویم، گرچه او را نمی‏بینیم و او در هر جا که یاد شود، حضور می‏یابد.

پس هر کس از شما که او را یاد نمود به او سلام کند. او در هنگام حج در مکّه حضور می‏یابد و جمیع عبادات و مناسک را به جا می‏آورد و در عرفه، وقوف می‏کند و برای مومنان دعا می‏نماید و به زودی خداوند در هنگام ظهور قائم ما وحشت و تنهایی او را، به انس مبدّل می‏سازد و او در کنار حضرت مهدی(علیه السلام) حضور می‏یابد.»

📚 کمال‌الدّین و تمام‌النّعمه ، ج‏۲ ، ص ۳۹۰

متن دعا عرفه به همراه ترجمه فارسی

برای مشاهده متن کامل دعای عرفه و به همراه ترجمه آسان و روان فارسی آن بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاهده دعا عرفه

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.