فناوری

UI و UX چیست،چه تفاوت هایی دارند؟

نکات برگزیده مطلب
  • UX Design چیست؟
  • UI Design چیست؟
  • تفاوت بین UI و UX درچیست؟
  • جمع بندی

در دنیای طراحی وبسایت از اصطلاحات خاصی استفاده می شود که از جمله این اصطلاحات طراحی UI و طراحی UX است که هر یک دارای معنای متفاوتی هستند و هر یک خود یه عنوان شغلی به حساب می آید. بسیاری این دو اصطلاح را مترادف می‌دانند، در حالی که این دو در عین مرتبط بودن تفاوت‌های عمده‌ای با هم دارند.
UX کوتاه شده عبارت User Experience design می باشد و در مفهوم تجربه و احساس کاربران از رویت صفحات وب سایت استفاده می شود. اصطلاح UI نیز مخفف عبارت User Interface design می باشد و به معنای بخشی از طراحی سایت می باشد که زمان رویت سایت توسط کاربر قابل مشاهده است. برای درک هر چه بهتره این دو اصطلاح به توضیح بیشتری نیاز است که در ماگرتا به آن می پردازیم.

the-difference-between-ux-and-ui-design
the difference between ux and ui design

UX مخفف عبارت User Experience design است که به رفتارها، احساسات و حالت های کاربران گفته می شود .UX به مشتری آن چیزی را که واقعا لازم دارد، ارائه می دهد، نه آن چیزی که زیباتر یا جذاب‌تر باشد.
بنابراین یکی از وظایف مهم طراحان سایت در زمانی طراحی، فراهم کردن محیطی زیبا و کارا برای کاربران می باشد. به طوری که به احساسات و هیجانات کاربران توجه ویژه شود. سایت باید به گونه ای طراحی شود که احساسات کاربر را درگیر خود کند و به آن اهمیت ویژه ای بدهد.

مارک زاکربرگ خالق فیس بوک میز طراحان وب سایت خود را نزدیک میز خود قرار داده بود تا هم کار طراحان را مدام تحت نظر داشته باشد و هم بتواند خط‌مشی و دیدگاه‌های خود را دائما به ایشان منتقل کند تا طراح با درک بهتر فعالیت وب‌سایت طراحی‌های مفهومی‌تری ارائه بدهد.


UI Design چیست؟

UI مخفف User Interface design  به معنی بخشی از طراحی سایت است که کاربر هنگام مراجعه به سایت مشاهده می‌کند در واقع فضایی است که اثر متقابل بین انسان و ماشین را به وجود می آورد . هدف این اثر متقابل اجازه برای عمکلکرد موثر و کنترل ماشین از سمت انسان می باشد، در حالیکه ماشین اطلاعاتی را باز می گرداند که کمک به تصمیم گیری های کاربران می نماید.

طراحی رابط کاربری سه بخش از محصول را تشکیل می دهد :

sems شامل کنش و واکنش محصول در رابطه با ورودی کاربر و یا محیط های نمایش متفاوت است .
Skin شامل نمایش بصری و گرافیکی محصول است .
Makeup شامل دستورالعمل ها و نکات و راهنماهایی است که کمک می کند کاربر تجربه بهتری داشته باشد .


تفاوت بین UI و UX درچیست؟

UI زیرمجموعه‌ای از UX است در واقع UI تنها با بخش کوچکی از UX کار دارد. در حقیقت می توان گفت یک محصول UX می باشد و و هر بخش از آن UI می باشد . UI سیستمی است که انسان از طریق آن با ماشین در ارتباط می باشد و شامل کامپوننت های فیزیکی و نرم افزاری می باشد.
برای داشتن طراحی تاثیر گذار یا UX، استفاده از UI ضرورت دارد. بدون وجود طراحی UX سایت ظاهری زیبا و خیرکننده دارد. اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود. برای داشتن طراحی UX باید به مفاهیم روانشناسی دقت کرد. به همین دلیل این نوع طراحی انتزاعی است. در حالی که در طراحی UI از ابزارهای عینی و قابل مشاهده ای همچون تصاویر، ویدئو، دیاگرام و … استفاده می شود.

Example For UI and UX
UI and UX

جمع بندی :
UI و UX مکمل یکدیگر هستند.
شما می‌توانید وب‌سایتی با ظاهری خاص و جذاب داشته باشید که عملکرد ضعیفی دارد (UX بد – UI خوب)
هم‌چنین می‌توان وب‌سایتی با ظاهری نه چندان خوب داشت که بسیار موردپسند کاربرها قرار گرفته است (UX خوب – UI بد)
بنابراین هردوی این‌ها باید در راستای هم حرکت کنند تا شما وب‌سایت خوب و متعادلی داشته باشید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

یک دیدگاه

  1. خیلی خوبه که مقدمه های طولانی و الکی نمی نویسین مثل خیلی از سایتا… مطالبتون کاملا مفید هستن. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − چهارده =