بهبود فردی و انگیزشیکسب و کار

چگونه بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنیم؟ 🤯 ۱۴ روش عملی

روش های برقراری تعادل بین زندگی و کار خود و راه های ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی

تعادل میان کار و زندگی اصطلاحی است که نشان می‌دهد شما به زمانی هم برای کار کردن و پول درآوردن و هم طرف دوم زندگی خود یعنی ارتباط با خانواده یا تمایل های شخصی و حتی تفریح نیاز دارید . برای یادگیری و آموزش برقراری این تعادل با کسب و کار ماگرتا همراه باشید …

تعادل کار و زندگی
تعادل کار و زندگی

اهمیت ایجاد تعادل بین کار و زندگی

برای بسیاری از انسان‌ها برقراری تعادل بین کار و زندگی هدفی دست‌نیافتنی است. بیشتر ما کارمندان، همه روزه برای ایجاد هماهنگی بین کار، مدیریت روابط با دیگران، مسئولیت‌های خانوادگی و دغدغه‌های شخصی تحت فشار هستیم.

به همین خاطر زمانی که شخصی برای توصیف خودش از عبارت “مضطرب” استفاده می‌کند، چندان تعجب نمی‌کنیم زیرا هیچ یک از ما توانایی برقراری تعادل بین کار و زندگی شخصی‌مان را نداریم.

درست است که همه ما برای پیشرفت کردن به مقدار کمی اضطراب نیاز داریم، با این حال برقراری تعادل و برنامه‌ریزی اصلی‌ترین نکات برای مدیریت اضطراب هستند. برقراری تعادل بین کار و زندگی نه تنها امری ممکن است، بلکه نتایج آن به سود شرکت‌ها و خود کارمندان است.

زمانی که کارمندان بتوانند بین کار و زندگی خود تعادل ایجاد کنند، مطمئناً خوشحال خواهند بود. همین خوشحالی باعث می‌شود تا میزان خلاقیت و بهره‌وری‌شان افزایش پیدا کند، روزهای کمتری را مرخصی بگیرند و مهم‌تر از همه اینکه رضایت شغلی داشته باشند.

هرم نیاز های مازلو

آبراهام مزلو می‌گوید مردم نیازهایی دارند که باید تأمین شوند. قبل از اینکه هر چیز دیگری را درنظر گرفت، نیازهای فیزیولوژیکی مانند غذا، آب و سرپناه باید تامین شوند. پس از آن افراد باید احساس امنیت و دوست داشته شدن و تعلق به یک گروه کنند.

آبراهام مزلو و سلسله مراتب نیازهای انسان (هرم مازلو)
آبراهام مزلو و سلسله مراتب نیازهای انسان (هرم مازلو)

در رأس هرم نیازهایی قرار دارند که تأمین آنها تنها با کار کردن ممکن نیست و در اینجا انتخاب سبک زندگی و صرف وقت برای تفریح مهم می‌شود.

در مرحلهٔ بعدی مسائل عزت نفس، نیازهای شناختی و نیازهای زیباشناسی و در نهایت در رأس همهٔ آنها خودباوری یا رسیدن به پتانسیل کامل به عنوان یک انسان مطرح می‌شود.

بر اساس این هرم مشخص است که چرا تعادل میان کار و زندگی مفهومی نسبتاً مدرن است زیرا نیازهای اصلی شما باید قبل از اینکه نگران زیباشناسی یا خوباوری باشید، تأمین شوند.

در واقع این بدان معنی است که کار نیازهای اصلی را برآورده می‌کند: پول تأمین کنندهٔ غذا و سرپناه و در نهایت امنیت است. کار همچنین به افراد این امکان را می‌دهد تا متعلق به یک گروه شوند و با یکدیگر کار کنند تا عزت نفسشان افزایش یابد.

هم‌چنین بخوانید : ترس از صحبت کردن در جمع ،چگونه بر آن غلبه کنیم ؟

راهکار های ایجاد تعادل بین زندگی و کار

در ادامه این مقاله چند راهکار ساده را معرفی خواهیم کرد که با استفاده از آن‌ها قادر خواهید بود علاوه بر غلبه بر استرس خود، بین کار و زندگی شخصی‌تان تعادل ایجاد کنید.

زمان خود را مدیریت کنید

زمانی که کارهای خود را به تعویق می‌اندازیم، پس از مدتی این وظایف در ذهنمان، غیر قابل اجرا خواهند بود. زمانی که درگیر پروژه‌ای بزرگ هستید، در ابتدا پروژه را به وظایف کوچکتر تقسیم کنید.

به این ترتیب، پس از انجام اولین کار به سراغ دیگر وظایفتان بروید. پس از انجام هر یک از وظایف به خودتان جایزه‌ای کوچک دهید. این جایزه می‌تواند تنفسی ۵ دقیقه‌ای یا نوشیدن یک لیوان چای باشد.

اگر از کارهای روتین و  غیرضروری خود خسته شدید، این موضوع را با رئیستان در میان بگذارید. هر چه زمان به تعویق انداختن کارها کمتر شود، می‌توانید زمان مفید بیشتری را صرف کار، دوستان یا خانواده خود کنید.

هنر «نه» گفتن داشته باشید

آره! به گفته روانشناسان ، گفتن نه و رد درخواست های دیگران یک هنر است. اگر بخواهیم همه را راضی نگه داریم ، وقت زیادی را تلف خواهیم کرد و از اولویت هایی که تعیین کرده ایم فاصله خواهیم گرفت.

به جای اینکه روی ترس و اضطراب خود بمانید ، روی اولویت های خود تمرکز کنید. اگرچه در ابتدا گفتن نه بسیار دشوار است ، وقتی می بینید که تأثیر خود را بر بهره وری می گذارید و از تعادل ایجاد شده در کار و زندگی خود لذت می برید ، گفتن دیگر مشکل نخواهد بود.

برای هر روز اهداف کوچک تعیین کنید

توانایی رسیدگی به اولویت‌ها، حس کنترل و مدیریت را در ما تقویت می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد هر چه کارمندان اختیار بیشتری در کارشان داشته باشند، اضطراب کم‌تری خواهند داشت. بنابراین بهتر است نسبت به حجم کاری خود و ضرب‌العجل‌هایشان واقع‌بین باشید. برای رهایی از اضطراب بهتر است فهرستی از وظایف خود تهیه کنید و ابتدا مهم‌ترین وظایفتان را انجام دهید. اگر قادر به تشخیص اولویت کارهایتان نیستید، از مدیر یا سرپرست خود کمک بگیرید.

به خودتان پنج دقیقه استراحت دهید

استراحت کوتاه مدت در حین کار نه تنها قابل قبول است، بلکه کارفرمایان باهوش کارمندان خود را به آن تشویق می‌کنند. تنفس پنج دقیقه‌ای در حین انجام کار به شما کمک می‌کند تا ذهن آشفته خود را منظم کرده و توانایی خود برای مدیریت استرس را بهبود بخشید. این کار باعث می‌شود با ذهنی باز به کارتان ادامه دهید.

تقاضای ساعات کاری منعطف داشته باشید

در دنیای دیجیتال امروزی، ساعات کاری انعطاف پذیر و ارتباط از راه دور به نیازهای اصلی یک کسب و کار تبدیل شده‌اند و بسیاری از شرکت‌ها مقرراتی را جهت برقراری تعادل بین کار و زندگی وضع کرده‌اند. اگر از مدیر یا سرپرست خود بخواهید که بخشی از وظایفتان را در منزل انجام دهید، به احتمال زیاد با درخواست‌تان موافقت خواهد کرد. تحقیقات نشان می‌دهد کارمندانی که از ساعات کاری منعطف بهره‌مندند نسبت به کار خود وفادارتر هستند و در قبال آن، احساس مسئولیت بیشتری دارند.

تعادل کار و زندگی با این روش ها
تعادل کار و زندگی با این روش ها

به درستی با همکارانتان ارتباط برقرار کنید

زمانی که تحت فشار هستید این موضوع را صادقانه با مدیر یا همکاران خود در میان بگذارید. به احتمال زیاد شما تنها کسی نیستید که تحت فشار است. با این حال، بهتر است علاوه بر اطلاع دادن از شرایط سخت کار، راه‌حل جایگزین آن را نیز ارائه دهید.

همچنین، بررسی ماجرا از زاویه دید شخص ثالث به کاهش اضطراب شما کمک می‌کند. در شرایط بحرانی یا باید در استراتژی خود بازنگری کنید یا باید به شکلی منطقی و آرام از مواضع خود دفاع کنید.

در زمان بروز بحران، سعی کنید پیش از آنکه کنترل موقعیت را از دست دهید، کمی صبر کنید تا عصبانیت همکارانتان فروکش کند. بعداً خواهید توانست موقعیت را بهتر مدیریت کنید.

خب، نکاتی که در بالا به آن اشاره کردیم، مواردی هستند که در محیط کار باید رعایت کنیم. هرچند رعایت این موارد مفید هستند، اما کافی نیستند. برای برقراری این تعادل باید سبک زندگی خود را نیز تغییر دهیم. در ادامه به مواردی که در خانه باید رعایت کرد اشاره خواهیم کرد :

از وسایل ارتباطی، کمتر استفاده کنید

همان ابزارهای ارتباط جمعی امروزی که ارتباط ما با همکارانمان را تسهیل کرده‌اند، اگر به درستی استفاده نشوند روند زندگی‌مان را به کلی مختل خواهند کرد. درست است که باید همیشه در دسترس همکارانتان باشید، به خصوص زمانیکه ساعات کاریتان شناور است، اما نباید اجازه دهید امور مربوط به شرکت در زندگی شخصیتان اختلال ایجاد کند.

بیش از حد مسئولیت پذیر نباشید

آیا زمانی که به تقویمتان نگاه می‌کنید، اضطراب سراپای وجودتان را به لرزه در می‌آورد؟ اگر به قدری مشغله دارید که حتی در خانه هم باید به کارهای دفترتان رسیدگی کنید، زمان آن رسیده است که “نه گفتن” را بیاموزید. این نقاب قهرمانانه به ضرر شماست.

فعال باشید

ورزش کردن علاوه بر فواید جسمانی، باعث کاهش استرس و افسردگی خواهد شد. محققان معتقدند افسردگی باعث می‌شود انسان‌ها شرایط سخت و دشوار را بهتر مدیریت کنند.

همچنین، ورزش کردن سیستم ایمنی بدنتان را تقویت و شما را از پزشک بی نیاز می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم در برنامه زمانی خود، اوقاتی را به ورزش کردن اختصاص دهید.

مسائل کاری را پشت در خانه بگذارید

به جای گذراندن ساعات کار با خانواده و چک کردن نامه الکترونیکی هر 15 دقیقه یا برخورد با مسائل مربوط به کار همزمان ، بهتر است دو ساعت مفید را به دور از هرگونه نگرانی در کار با خانواده سپری کنید.

سعی کنید مسائل مربوط به کار را در خانه رها کنید ، اگرچه این همیشه ممکن نیست ، اما با این وجود ، وقتی تصمیم دارید کارآفرین شوید ، باید تمام مشکلات آن را کاملاً بپذیرید. اما وقتی احساس می کنید می توانید از نگرانی های شغلی خود دور شوید ، از فرصت استفاده کنید.

کیفیت زمان ، نه مقدار ، نقش زیادی در تعادل کار و زندگی شما دارد. شما می توانید از راهکارهای ذکر شده در بالا برای افزایش بهره وری خود در یک دوره زمانی خاص استفاده کنید و در نتیجه از افزایش تعادل ایجاد شده در زندگی و کار خود لذت ببرید.

کار و زندگی
راهکار های عملی تعادل بین کار و زندگی

در صورت نیاز از دیگران کمک بخواهید

اجازه ندهید که اضطرابِ کار سلامتی و خوشحالیتان را به خطر بیاندازد. اگر همیشه نگران کارتان هستید، شاید بهتر باشد تا از یک روانشناس مشاوره بگیرید. کمک خواستن نشانه ضعف نیست. بلکه برعکس؛ اهمیت دادن به سلامت خود نشان دهنده قدرت شماست.

با نزدیکان خود صحبت کنید

صحبت کردن با دوستان یا خانواده تاثیر زیادی بر موفقیت‌تان خواهد داشت. به علاوه، این کار برای سلامت روانتان نیز مفید است. انسان‌هایی که احساس امنیت و دلگرمی می‌کنند، سیستم ایمنی قوی‌تری در برابر بیماری دارند.

از خدمات شرکت‌تان استفاده کنید

شرکت‌های حرفه‌ای، در قبال رفاه کارمندان خود احساس مسئولیت می‌کنند زیرا می‌دانند که آسایش فکری آن‌ها منجر به سوددهی خواهد شد. بسیاری از این شرکت‌ها خدمات درمانی ، مهد کودک و وسایل ایاب و ذهاب را به رایگان در اختیار کارکنانشان قرار می‌دهند. اگر شرکت شما نیز این نوع خدمات را ارائه می‌کند بهتر است از آن‌ها استفاده کنید.

استرس شغلی نداشته باشید

شاید جالب باشد بدانید که بسیاری از خانمها حتی قبل از 30 سالگی احساس خستگی می کنند. دیوید بالارد ، روانشناس برجسته آمریکایی ، خستگی ذهنی ناشی از کار را به عنوان دورانی تعریف می کند که در آن افراد احساس انزجار یا تمایلی به انجام کار خود نمی کنند و این احساس باعث افزایش کارایی آنها می شود. . همچنین می شود.

برخی از این خستگی ها می توانند منجر به استرس مداوم شوند. در چنین شرایطی تمام تلاش شما در راستای مقابله و حل مسائل استرس زا خواهد بود. علاوه بر این ، استرس ناشی از کار می تواند سلامت ، شادی ، روابط و حتی عملکرد شما در شغل شما را تحت تأثیر قرار داده و از بین ببرد.

بخاطر داشته باشید :

رسیدن به تعادل میان کار و زندگی ممکن است اگر خودتان واقعاً خواستارش باشید.

می‌توانید زندگی‌تان را کنترل کنید و برای چیزهایی که برایتان اهمیت دارند، وقت صرف کنید. اگر می‌خواهید زمان بیشتری خارج از کار باشید، لازم است که یک روز زودتر از کار کنار بکشید.

ممکن است نیاز باشد که کمی جدی‌تر با همکارانتان رفتار کنید و به راحتی به آنها نه بگویید. اما وقتی که تغییر را شروع کنید به تدریج متوجه خواهید شد که رسیدن به تعادل بهتر میان کار و زندگی آسان‌تر می‌شود.

فراموش نکنید که کسب مهارت در مدیریت زمان، انرژی و تمرکز و تبدیل آموزه‌های آن به عادت، یک گام اساسی در برقرار کردن تعادل میان کار و زندگی می‌باشد. همچنین برقراری تعادل بین کار و زندگی یکی از پارامترهای اصلی در ارزیابی موفقیت شما در بهبود فردی و توسعه فردی است.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *