کسب و کار

راه های افزایش تمرکز و قدرت متمرکز بودن بر روی انجام یک کار

چرا من نمیتونم تمرکز کنم ؟ راه های افزایش تمرکز

راه های افزایش تمرکز : بهبود تمرکز شما می تواند شما را به یک انسان مفید ، کارمند بهتر و همچنین فردی شادتر و سازمان یافته تر تبدیل کند. اگر می خواهید تمرکز خود را بهبود ببخشید ، باید یاد بگیرید که از حواس پرتی جلوگیری کنید و قبل از انجام یک کار با یک برنامه بازی پر از تمرکز آماده شوید. اگر می خواهید بدانید که چگونه مانند یک لیزر برنده تمرکز کنید ، فقط کافیست مراحلی که در ادامه در بخش بهبود و رشد شخصی ماگرتا می گوییم را دنبال کنید!

تمرکز گاهی ساده است و گاهی مشکل. تمرکز در موضوعاتی که نیاز به تفکر و تجزیه و تحلیل دارند مشکل و تمرکز در موضوع هایی که جنبه ی تفریحی و سرگرمی دارند، بسیار آسان است. همچنین توجه داشته باشید که تمرکز بر جنبه‌های منفی زندگی خود و دیگران سبب کاهش تمرکز شما می‌شود. سعی کنید احساس مثبت داشته باشید و بیشتر بر نکات مثبت تمرکز کنید.

راه های افزایش تمرکز ، سازماندهی

ساخت چک لیست انجام کارها
ساخت چک لیست انجام کارها

ساخت چک لیست انجام کارها

یکی از راحت ترین راه های افزایش تمرکز فراهم کردن لیستی از کارهایی که باید انجام دهید می باشد. اگر می خواهید تمرکز بهتری داشته باشید ، باید هر روز فهرست کارهایی باید انجام دهید را تهیه کنید تا لیستی از مواردی داشته باشید که در هنگام اتمام کار خود را بررسی کنید و جهت تحقق اهداف خود جهت گیری بیشتری احساس کنید.

حداقل سه کار ضروری را برای انجام در آن روز را در لیست بنویسید ، این سه کار شما باید تا پایان روز انجام شود. سپس اگر در شرایط خوبی و توانایی کارهای دیگر را داشتید به آن بپردازید.

با استراحت کردن به خود پاداش دهید. هر بار که یکی از موارد موجود را لیست به طور کامل انجام دادید ، به خودتان یک استراحت کوچک بدهید.

سعی کنید که کارهای کوچک را هرچه سریعتر انجام دهید زیرا این کار باعث کاهش لیست شما می شود و اطمینان حاصل می کنید که تعدادی کار را انجام دهید و حس خوبی به شما دست می دهد.

اگر تنبلی نکنید و انجام کارها را به تعویق بیندازید مطمئن باشید که خودتان هر روز ناخودآگاه به تنظیم چنین لیستی می پردازید.

اولویت بندی کنید

یکی از راه های افزایش تمرکز اولویت بندی کارهای می باشد. برای مثال دشوارترین کارها و آن هایی که نیاز به خلاقیت دارند را در صبح انجام دهید زیرا انرژی و انگیزه بیشتری دارید سپس بعد از ظهر به انجام کارهای ساده تر مانند برنامه ریزی جلسات ، تشکیل پرونده ها یا تمیز کردن فضای کار خود بپردازید. هیچ وقت سخت ترین کارهایتان را به ساعات آخرین روز موکول نکنید!

البته این نکته را فراموش نکنید که ممکن ساعت بدن شما فرق داشته باشد یعنی بعضی از افراد وقتی از خواب بیدار می شوند بیشترین بازده را دارند در حالی که دیگران قبل از اینکه واقعاً احساس هوشیاری کنند ، به زمان بیشتری نیاز دارند.

یک فضای سازمان یافته را برای خود فراهم کنید

فضای سازمان یافته
فضای سازمان یافته

داشتن یک فضای سازمان یافته ، کلید اصلی توانایی تمرکز است ! بعضی از افراد در خانه بهتر کار می کنند ، در حالی که برخی دیگر وقتی در کافی شاپ یا کتابخانه ای قرار دارند بیشتر احساس انگیزه می کنند.

متمرکز بودن بسیار ساده تر است اگر دقیقاً بدانید که همه چیز در دفتر ، میز کتابخانه ، کوله پشتی یا فضای کار عمومی شما در کجا قرار دارد.

داشتن یک فضای با نظم و مرتب باعث می شود که زمان زیادی از وقت شما صرفه جویی شود و شما انگیزه بیشتری برای انجام کار ها داشته باشید. هر چیزی که مربوط به کار نیست را از فضای اطراف خود حذف کنید. به جز موارد خاص مانند چند عکس همه چیزها باید مربوط به کار باشد.

یکی از بزرگترین راه های افزایش تمرکز دل کندن از موبایل و فضای مجازی می باشد. لطفا تلفن همراه خود را کنار بگذارید مگر اینکه واقعاً برای کار کردن به آن احتیاج دارید. حداکثر هر ساعت یا دو ساعت آن را چک کنید ، اما آن را روی میز خود نگه ندارید زیرا وسوسه می شوید که همیشه به آن نگاه کنید.

وقت خود را به درستی مدیریت کنید

مدیریت وقت از بخش های مهم کسب تمرکز است. هنگامی که یک روز کاری جدید را شروع کرده و لیست کارهای خود را می نویسید ، در آن ذکر کنید که فکر می کنید انجام هر کار چقدر طول می کشد ، تا این حس را داشته باشید که روز شما چه شکلی خواهد بود. همیشه سعی کنید ابتدا اول کارهای وقت گیر را انجام دهید.

زمان های معقولی را برای هر کار تعیین کنید. به عنوان مثال شما نباید از خودتان انتظار داشته باشید که کاری که انجام آن یک ساعت زمان می برد را در بیست دقیقه انجام دهید. داشتن چنین انتظاری علاوه بر اینکه نمی گذارد کارها به موقع انجام دهید باعث یاس و نا امیدی نیز می شود.

اگر کاری را زودتر از زمان تخمین شده تمام کردید تایم باقی مانده را صرف استراحت کردن کنید. این کار به شما انگیزه می دهد تا فعالیت های بیشتری در طول روز انجام دهید.

استراحت و تغذیه صحیح را فراموش نکنید !

استراحت و تغذیه صحیح
استراحت و تغذیه صحیح

همه ی راه های افزایش تمرکز مربوط به انجام کارهای ذهنی نیست. استراحت کردن دقیقا به اندازه انجام یک کار مهم می باشد. اگر شما به درستی پس از انجام فعالیت هایی زمانی را به استراحت و ریکاوری کردن اختصاص دهید علاوه بر اینکه تمرکز بیشتری خواهید داشته بازده کارتان نیز بهتر خواهد بود تا اینکه کل روز را بدون وقفه مشغول کار کردن باشید.

حداقل 10 تا 20 دقیقه به خودتان فرصت دهید تا ذهن و بدنتان نفسی بکشند. می توانید از این زمان برای برقراری تماس سریع تلفنی ، پاسخ دادن به ایمیل یک دوست یا نوشیدن یک فنجان چای نیز استفاده کنید.

همانطور که در موارد قبل گفته شد با استراحت به خود پاداش دهید. از استراحت به عنوان انگیزه ای برای انجام کار استفاده کنید.

اگر نمی توانید به خوبی از این زمان استفاده کنید بهتر است کمی ورزش سبک انجام دهید. یک پیاده روی سریع 15 دقیقه ای باعث گردش خون شما می شود و باعث می شود احساس هوشیاری و انرژی بیشتری داشته باشید.

به اندازه کافی بخوابید. سعی کنید هر روز در ساعتی مشخص بیدار شوید و بخوابید به طوری که بدنتان هنگام بلند شدن احساس هوشیاری و طراوت کند. خستگی و کم خوابی می تواند بر تمرکز شما موثر باشد. مطالعات نشان می دهد خواب بیش از حد یا کم تر می تواند تمرکز و حافظه کوتاه مدت شما را تحت تاثیر قرار دهد

یک صبحانه سالم بخورید. صبحانه واقعاً مهمترین وعده غذایی روز است ، بنابراین شما باید به اندازه کافی غذا بخورید تا انرژی لازم برای شروع کار را داشته باشید. کربوهیدرات سالم مانند جو دوسر یا غلات گندم ، پروتئین هایی مانند تخم مرغ یا بوقلمون بدون چربی و برخی میوه یا سبزیجات می توانند انتخاب خوبی باشند. میزان مصرف کافئین را کاهش دهید. اگرچه قهوه می تواند شما را از خواب بیدار کند اما سعی کنید بیشتر از یک فنجان در روز مصرف نکنید.

راه های افزایش تمرکز ، بهبود تمرکز

تقویت قدرت تمرکز

طبیعی است که در آغاز راه نتوانید به اندازه کافی متمرکز باشید اما مطمئن باشید با گذشت زمان بهبودهایی زیادی را خواهید دید فقط کافیست به خود زمان بدهید. اگر این روند را تکرار کنید ، خواهید دید که فقط بیشتر از آنچه فکر می کنید می توانید روی یک کار تمرکز کنید.

قدرت مدیتیشن

مدیتیشن
مدیتیشن

مدیتیشن نه تنها یکی راه های افزایش تمرکز و استراحت است بلکه اگر هر روز فقط 10 تا 20 دقیقه این عمل را انجام دهید کم کم تمرکز خود را بهبود خواهید بخشید. هنگام مدیتیشن ، تمرکز خود را بر روی پاکسازی ذهن معطوف کنید. می توانید وقتی که از خواب بیدار می شوید یا قبل از خواب ، یا حتی در هر دو زمان ، به مدیتیشن بپردازید.

توجه داشته باشید که برای انجام مدیتیشن حتما یک محیط نسبتاً آرام پیدا کنید تا حواستان پرت نشود. فقط کافی است یک صندلی راحت پیدا کنید و دستان خود را روی زانو خود قرار دهید.

افزایش زمان مطالعه

زمان مطالعه
زمان مطالعه

بیشتر بخوانید ، خواندن روشی عالی و یکی از راه های افزایش تمرکز می باشد. سعی کنید بی وقفه به مدت 30 دقیقه به مطالعه مطلبی بپردازید و سپس به آرامی استقامت خود را برای خواندن به مدت یک ساعت یا حتی دو ساعت و تنها با استراحت های کوتاه ایجاد بالا ببرید.

همانطور که می خوانید ، هر چند صفحه از خود سوالاتی را بپرسید تا مطمئن شوید که متمرکز بوده اید و با تمام انرژی به مطالعه پرداخته اید.

مطالعه در صبح راهی عالی برای بیدار کردن ذهن شما می باشد. هدف خود را برای خواندن سی دقیقه بیشتر در روز و تماشای تلویزیون برای سی دقیقه کمتر انجام دهید. سعی کنید هنگام خواندن همه حواس پرتی ها را مسدود کنید. تلفن خود را خاموش نگه دارید و اگر می خواهید ، به اعضای خانواده خود بگویید که هنگام خواندن ، مزاحم شما نشوند. این امر نه تنها تمرکز شما را تقویت می کند بلکه به شما در جذب کلمات نوشته شده نیز کمک می کند.

تنها روی یک کار متمرکز شوید

متمرکز بودن روی یک کار
متمرکز بودن روی یک کار

اگرچه بسیاری فکر می کنند انجام چند کار همزمان راهی عالی برای دستیابی سریع تر به اهداف می باشد ، اما این کار واقعا برای شما مضر است. وقتی چند کار را به طور همزمان انجام می دهید هرگز نمی توانید از صد در صد انرژی و تمرکز خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که گپ و گفتگو با دوستان خود هنگام انجام کار یکی از بدترین عادت ها می باشد. گپ و گفتگو با یک دوست می تواند بهره وری شما را به نصف کاهش دهد.

صرف یک روز کامل برای انجام هیچ کاری !

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک روز کامل را صرف انجام کاری کرده باشید و بعد در آخر متوجه می شوید هیچ کاری نکرده اید ! اگر این اتفاق برای شما افتاده است ، باید بنشینید و فکر کنید که چه عواملی باعث این مشکل شده است و سپس آن ها را یادداشت کنید و به مرور زمان این عادت های بد را کنار بگذارید.

پس قبل از شروع روز کاری خود ، هر آنچه را که شما را از رسیدن به اهداف خود باز داشت ، بنویسید تا احتمال کمترین اشتباه را داشته باشید.

جلوگیری از حواس پرتی

حواس پرتی آنلاین
حواس پرتی آنلاین

از حواس پرتی آنلاین بپرهیزید

ممکن است اینترنت مملو از اطلاعات جالب و ارزشمند باشد ، اما وقتی کارتان به پایان رسید ، می توانید زمان زیادی را به استفاده از آن اختصاص دهد. اگر واقعاً می خواهید کاری را به پایان برسانید ، باید در تمام روز کاری خود از رسانه های اجتماعی و گپ زدن با دوستان خود اجتناب کنید و در صورت نیاز به ایمیل خود فقط روزانه چند بار سر بزنید.اگر مقاله جالبی را مشاهده می کنید ، به خود بگویید که می توانید آن را در زمان تعطیل برنامه ریزی شده خود بخوانید.

در حین کار از ارسال ایمیل شخصی خودداری کنید. این باعث می شود تا حواس شما پرت شود و معمولاً خیلی بیشتر از آنچه در نظر داشتید طول می کشد. اگر واقعاً به اینترنت برای کار احتیاج ندارید ، اتصال خود با اینترنت را کاملاً قطع کنید. برای بررسی مجدد می توانید هر ساعت یا دو ساعت آن را دوباره وصل کنید.

جلوگیری از حواس پرتی آنلاین کاملاً زمان می برد. اگر فیس بوک و ایمیل خود را هر پانزده دقیقه چک می کنید ، هر بار 30 دقیقه یک بار آن را چک کنید و ببینید که آیا می توانید فقط دو یا سه بار در روز چک کنید. اگر برای کار به اینترنت نیاز دارید ، سعی کنید بیش از پنج زبانه را به طور همزمان باز نکنید. توجه خود را به آنچه باید بخوانید و ادامه دهید متمرکز کنید. اگر تعداد صفحات زیادی به طور همزمان باز شود ، ذهن شما در حالت چند کاره قرار خواهد گرفت.

توسط افراد دیگر پریشان نشوید

افراد دیگر چه در دفتر کار و چه در یک کتابخانه ای که مشغول به کار هستند می توانند یک حواس پرتی بزرگ باشند پس اجازه ندهید که شما را از رسیدن به اهداف خود باز دارد. گرچه ممکن است وقتی قرار است در حال کار باشید ، معاشرت وسوسه انگیز باشد ، اما این باعث کم شدن سرعت شما می شود و باعث می شود کار طولانی تر شود. به همه افراد اطراف خود بگویید که چقدر مهم است که کار خود را انجام دهید.

تماسهای تلفنی شخصی یا پیامهای متنی را انجام ندهید ، مگر اینکه موجه باشد. اگر واقعاً مهم است ، به دوستان و خانواده خود بگویید که در حین کار با شما تماس نگیرند تا پیامهای کمتری دریافت کنید.

با انگیزه باشید

انگیزه داشتن از بزرگترین راه های افزایش تمرکز می باشد. با انگیزه بمانید اگر می خواهید از حواس پرتی بپرهیزید و بیشتر تمرکز کنید ، بهترین راه این است که برای انجام کار خود انگیزه داشته باشید. شما باید یادداشت کنید که چرا انگیزه دارید کار خود را به پایان برسانید و چندین بار در روز به این دلیل بنگرید تا به خود یادآوری کنید که چرا تمرکز مهم است و از یک حواس پرتی وسوسه نمی شوید.

اهمیت کار خود را در نظر بگیرید. به خود بگویید اگر در حال ارزیابی مدارک هستید ، مهم است که به دانشجویان خود بازخورد دهید. اگر در حال پیچیدن یک پروژه هستید ، پس برای موفقیت شرکت شما مهم است. خود را در نظر بگیرید. چه مزیتی شخصی از انجام کار به دست می آورید؟ اگر برای امتحان مطالعه کنید ، می توانید نمره خوبی کسب کنید و CGPA خود را تقویت کنید. اگر یک معامله مهم را با مشتری امضا می کنید ، ممکن است بتوانید تبلیغاتی دریافت کنید.

موارد جالب را در نظر بگیرید که پس از انجام کار در انتظار شما هستند. در مورد کارهایی که می توانید انجام دهید ، پس از انجام یک کلاس یوگا در شب ، گرفتن یک دوست قدیمی از طریق بستنی ، یا داشتن یک غذای خوب و آرامش بخش با یک چیز مهم دیگر ، به خود یادآوری کنید.

روی چیزی که نمی‌دانید، مکث نکنید

وقتی فکر می‌کنید در انجام بخشی از کار مشکل دارید و آن بخش برای شما دشوار به‌نظر می‌رسد، موقتا آن بخش را کنار بگذارید؛ منظور ما این نیست که کلا آن بخش را حذف کنید یا نادیده بگیرید، بلکه بهتر است زمان دیگری سراغ حل آن بروید. در پایان سراغ قسمت‌های دشوارتر بروید. به‌این‌ترتیب، انرژی کافی برای انجام آن خواهید داشت، چرا که خیال‌تان از انجام بقیه قسمت‌ها راحت است و تمرکزتان را هنگام انجام بخش‌های دشوار کار از دست نخواهید داد.

به نقطه اول برگردید

در مدارهای الکترونیکی، لوله‌کشی‌های ساختمان، خط تولید کارخانه‌ها و تقریبا هرجایی که فکرش را بکنید برای رفع اشکال آسان‌تر از بازخورد استفاده می‌شود. کار بازخورد این است که خروجی را به ورودی متصل کند و هربار که کیفیت خروجی پایین آمد ورودی را تغییر دهد تا به کیفیت لازم برسد.

برای رسیدن به بالاترین نقطه تمرکز هم نیاز به بازخورد به شدت احساس می‌شود. هربار که تمرکز از دست می‌رود دلیل متفاوتی دارد که با بررسی آن می‌توان از تکرار مجدد آن جلوگیری کرد و این یعنی پیشرفت

تکنیک پومودورو را امتحان کنید

تکنیک پومودورو (Pomodoro technique) می‌تواند راهی برای تمرین دادنِ مغز شما برای رسیدن به تمرکز باشد، درست همان‌طور که عضلات خود را تمرین می‌دهید.

اگر افکار مزاحم در غیر زمان معین، به سراغتان آمد و باعث حواس پرتی شما شد، می توانید به خود وعده بدهید که زمان اندیشیدن در این باره، فلان زمان خاص و معین است. تأکید می کنیم برای هر کار و فعالیتی، وقتی معین کنید و در آن زمان به هیچ امری، غیر از آن کار نپردازید.

برای اجرای تکنیک پومودورو باید به‌مدت ۲۵ دقیقه به‌طور کامل بر یک کار تمرکز کنید و سپس ۵ دقیقه استراحت کنید. برای هر ۴ دوره‌ی ۲۵ دقیقه‌ای، زمان استراحت طولانی‌تر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای در نظر بگیرید. اگر در ابتدا ۲۵ دقیقه تمرکز کامل بر یک کار برای شما سخت است، می‌توانید با ۱۵ دقیقه شروع کنید و سپس به‌تدریج این زمان را افزایش بدهید. در نهایت به جایی می‌رسید که حتی متوجه‌ گذشت این ۲۵ دقیقه نمی‌شوید.

سوالات متداول

آیا موسیقی روی تمرکز تأثیر می گذارد؟

موسیقی می تواند تمرکز شما را هم بهتر و هم بدتر کند. برخی از موسیقی ، مانند کلاسیک ، می توانند هنگام مطالعه به تمرکز شما کمک کنند. موسیقی های دیگر ، مانند آهنگ های پاپ ، می توانند حواس خود را پرت کنند و شما را از تمرکز مطالعه خود دور کنند. یک آزمایش شخصی انجام دهید تا ببینید چه عواملی به شما کمک می کنند و مانع شما می شوند ، زیرا هر فرد متفاوت است. ممکن است متوجه شوید که اصلاً موسیقی را دوست ندارید ، یا ممکن است ژانری پیدا کنید که بسیار مفید باشد.

چگونه ذهنم متمرکز بماند ؟

لیستی از کارهای مهمتر را روی یک برگه بنویسید. ورق مهمتر را توسط تلفن همراه خود در کشو یا جایی دیگر قرار دهید که اغلب به آن نگاه نکنید. مهمترین کارها را روی یک برگه بنویسید ، و آن برگه را توسط رایانه خود که در آن کار می کنید یا آن را در جیب خود قرار داده اید یا در جایی که می توانید به راحتی ببینید ، قرار دهید.

چگونه از تلفن همراه خود در زمان مطالعه دوری می کنید؟

تلفن همراه خود را به دور از جایی که می توانید به آن برسید مخفی کنید. WiFi را خاموش کنید ، سایتهای حواس پرت را مسدود کنید یا تلفن خود را در حالت هواپیما قرار دهید. اگر این یک مشکل بزرگتر شد ، فقط در آخر هفته یا روزهایی که از مدرسه خارج هستید ، از تلفن خود استفاده کنید.

وقتی فکر می کنم کار من یک ساعت طول می کشد ، من چهار ساعت طول می کشد تا آن را تمام کنم. چگونه می توانم بهتر تمرکز کنم تا اینقدر طول نکشد؟

همه با سرعتی متفاوت کار می کنند. بعضی از افراد نسبت به دیگران کندتر هستند و ممکن است ذهن شما به زمان طولانی نیاز داشته باشد تا اطلاعات را به طور کامل جذب کند. افزونه ای را نصب کنید تا وب سایت هایی که حواس شما را پرت می کنند مسدود شوند. وب سایت صندوق پست الکترونیکی و سایر وب سایت های رسانه های اجتماعی خود را مسدود کنید. فقط این وب سایتها را به عنوان پاداش برای پایان کار خود از حالت انسداد خارج کنید. تلفن همراه خود را خاموش کنید و هنگام کار در فضای آرام باشید.

❌ دقت داشته باشید که در صورتی که روش های زیادی را امتحان کرده اید ولی جوابی نگرفته اید ممکن است برخی از داروهای مورد استفاده شما در داشتن تمرکز مداخله کند.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =