زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق درباره محمود شاهرخی ✏️ + آثار و نمونه اشعار

مقاله درباره زندگینامه و مهم ترین آثار محمود شاهرخی با توضیح کامل

تحقیق درباره زندگی نامه محمود شاهرخی : وی شاعر معاصر ایرانی بود که در سال ۱۳۰۶ در شهر بم چشم به جهان گشود. او با اشعار زیبایی توانست در مدت زمان کمی به مشهوریت رسیده و جزو بهترین شاعران به حساب بیاید. بیشتر اشعار سروده شده او در مورد انقلاب، دفاع مقدس و موضوعات این چنینی بوده است.

این موضوع نشان می‌دهد ایشان علاقه خاصی به انقلاب داشته و از این راه علاقه خود را در اشعارش گردآوری کرده است. او با سعی و تلاش توانست در طول زندگی خود اشعار بسیاری سروده و سرانجام در سال ۱۳۸۱ به یکی از چهره‌های ماندگار و بهترین شاعر انتخاب شود. با بخش تحقیق ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره محمود پوروهاب

تحقیق درباره محمود شاهرخی

معرفی و زندگی نامه محمود شاهرخی

او جزو کودکانی بود که در شهر بم به دنیا آمده و تحصیلات دوران کودکی خود را در زادگاهش گذراند. سپس برای تحصیل در دوره متوسطه به شهر کرمان و همچنین یزد رفت و در آن‌ها توانست دوره متوسطه را نیز به اتمام برساند. پس از این ماجرا چون او به زبان عربی و انقلاب علاقمند بود.

در شهر کرمان به مدرسه معصومیه که در واقع مدرسه‌ای مختص طلاب علوم دینی بود رفت. محمود شاهرخی در زمان تحصیل خود با فردی بنام سید محمد متخلص که به منظور سخنرانی به شهر بم آمده بود آشنا شد و سپس به دلیل علاقه به عربی همراه ایشان به یزد رفت.

محمود شاهرخی در شهر یزد هیچ فامیل و آشنایی نداشت و این دلیل سبب شد تا به منزل سید محمد متخلص برود و مدتی در آنجا ساکن باشد. او در این مدت به مدرسه خان یزد می‌رفت و تحصیلات خود را ادامه می‌داد تا درنهایت بتواند با سربلندی و موفقیت به شهر خود برگردد.

سید محمد که زرنگی و باهوشی شاهرخی را دید تصمیم گرفت او را به دامادی خود در بیاورد و در یزد ماندگار کند. به همین وسیله با شاهرخی صحبت کرد و پس از قبول نمودن هر دو طرف، سید محمد متخلص ازدواجی برای آن‌ها ترتیب داد.

آثار محمود شاهرخی

محمود شاهرخی از شاعران موفقی است که آثار بسیاری دارد. او در سرودن هر کدام از آثارش زحمت بسیاری کشیده و می‌توان گفت: یک شاعر برای اینکه بتواند اثر خود را به ثبت رساند موظف است از مشکلات و دردسرهای گوناگونی عبور کند. در ادامه به معرفی برخی از آثار محمود شاهرخی می‌پردازیم.

  • داغ شقایق‌ها، مجموعه شعر
  • سرود ملی جمهوری اسلامی ایران
  • ترانه‌ی گل می‌روید
  • در غبار کاروان، مجموعه شعر
  • و…

نمونه اشعار محمود شاهرخی

شعر رد جان گزا:
ای آن که در عزای تو، چشم جهان گریست!
وز درد جان گزای تو، هفت آسمان گریست
تنها نه آدمی ز غمت خون ز دیده راند
در ماتم تو عرش و زمین و زمان گریست
هر کاو حدیث داغ جگرسوز تو شنید
لرزان چو شمع با دل آتش‌فشان گریست
از محنت تو شور به جن و ملک فتاد
وز ماتم تو، دیده پیر و جوان گریست
ماهی ز حسرت لب خشکت در آب سوخت
مرغ از حدیث درد تو، در آشیان گریست
خیرالنسا به چهره ز اندوه، لطمه زد
خیر البشر به ناله و آه و فغان گریست
زین داغ، مرتضی به بهشت برین گداخت
زین درد، مجتبی به ریاض جنان گریست
گرید چگونه ابر بهاری به باغ و راغ؟
زینب کنار کشته تو، آن چنان گریست
آن‌سان کنار جسم تو بگریست زار زار
کز سوز آن محب و معاند شد اشکبار

مقالات پیشنهادی:
تحقیق در مورد حبیب یغمایی
و
تحقیق درباره سلمان هراتی

☑️ به پایان تحقیق درباره زندگی نامه محمود شاهرخی شاعر معاصر ایرانی رسیدیم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *