زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق درباره حضرت خدیجه (س)‌ ❤️ + زندگینامه و وقایع زندگی

مقاله کامل و جامع درباره دوران زندگی و نحوه وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها

تحقیق درباره زندگی حضرت خدیجه (س)‌: ایشان اولین زنی بود که مسلمان شد. برای مشاهده زندگینامه ایشان در ادامه با بخش تحقیق ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره حضرت مریم (س)

تحقیق درباره حضرت خدیجه (س)‌

حضرت خدیجه کیست؟

حضرت خدیجه (س) اولین همسر پیامبر اسلام محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم و اولین زنی بود که مسلمان شد و اسلام را به عنوان دین خود پذیرفت و ایشان مادر حضرت فاطمه (س) هستند.

پدر حضرت خدیجه (س) خُوِیلد بن اسد و مادر او فاطمه دختر زائده است این بانوی بزرگوار ۶۸ سال پیش از هجرت به دنیا آمد، حضرت خدیجه از طرف پدر با رسول خدا عموزاده بود و نسب هر دو به قصی بن کلاب می‌رسد ایشان از خانواده‌های اصیل و اشراف زاده مکه بود.

حضرت خدیجه (ع) از زنان تاجر عرب و حجاز بود که در سن ۴۰ سالگی با پیامبر خدا حضرت محمد (ص) که آن زمان ۲۵ ساله بودند ازدواج کردند و حاصل این ازدواج دختری به نام فاطمه بود.

همچنین بخوانید: انشا در مورد حضرت محمد (ص)

بانوی ثروتمند حجاز

در آن زمان مردم مکه از راه تجارت امرار معاش می‌کردند و حضرت خدیجه که از ثروتمندان مکه بود و کارهای تجاری زیادی داشت و شترانی نیز در دست کارگزاران او بود ایشان در اطراف کشورهایی مانند حبشه، مصر، شام رفت و آمد و داد و ستد داشت.

هنگامی که از درستی و امانتداری رسول خدا شنید و متوجه شد که لقب محمد امین را به او داده اند با ابوطالب عموی پیامبر صحبت کرد تا او را در کاروان تجارتی خود در امور مربوط به داد و ستد کمک کند و از آن پس حضرت محمد(ص) در دوران جوانی در سفرهای تجاری برای حضرت خدیجه سود فراوانی بدست آورد.

هنگامی که پیامبر به سفر تجاری شام رفت حضرت خدیجه غلام خود میسره را همراه او کرد و دستور داد تا همه جا مراقب او باشد در شهر بصره در نزدیکی شام راهبی خبر پیامبری و نبوت او را به غلام داد و از طرفی سود بسیاری کسب کردند و بعد از بازگشت از شام غلام احوالات سفر و گفتار راهب و مشاهدات معنویت پیامبر را به برای حضرت خدیجه تعریف کرد و از آنجا بود که او مشتاق همسری پیامبر شد.

ازدواج حضرت خدیجه با رسول خدا

با اینکه مردان ثروتمندی همچون ابوجهل بن هشام و عقبه بن ابی معیط از خدیجه خواستگاری کرده بودند امت او شیفته درستکاری و امانت داری و حالات معنوی پیامبر شده بود خود پیشنهاد ازدواج داد و ب خلاف سنت‌های ازدواج در میان اعراب جاهلی تمام مال و ثروت خود را به حضرت محمد هدیه کرد.

پیامبر خدا نیز این پیشنهاد را پذیرفت و مراسم عقد آن‌ها با حضور عموی پیامبر و بستگان حضرت خدیجه بود انجام و خطبه عقد نیز توسط ابوطالب بزرگ بنی هاشم و عموی ایشان خوانده شد. مهریه ایشان بنا بر گفته‌ها پانصد درهم بوده است بر سر این جریان زنان مکه رابطشان را با حضرت خدیجه قطع کردند و او را تنها گذاشتند.

برخی از وقایع دوران زندگی حضرت خدیجه با رسول گرامی اسلام

  • تجدید بنای خانه کعبه
  • مبارزه با بت پرستی و اختلاف بین بت پرستان در میان مردان و سران جامعه آن روز
  • بعثت رسول اکرم و پیغمبری آن حضرت
  • جنگ‌های پیغمبر

وفات حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه به مدت ۲۵ سال با پیامبر خدا زندگی کرد و در سال دهم بعثت در دهم ماه رمضان از دنیا رفت و مرقد او در حجون مکه در قبرستان می‌باشد.

مقالات پیشنهادی:
تحقیق درباره حضرت زینب (س)
و
تحقیق درباره امام جواد (ع)

☑️ به پایان متن تحقیق درباره حضرت خدیجه (س)‌ رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *