ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل بوقلمون صفت به همراه داستان و گسترش

معنی و مفهوم ضرب المثل بوقلمون صفت به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل بوقلمون صفت : این ضرب المثل معمولا زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مردم بخواهند به فردی اشاره کنند که دائما در حال رنگ عوض کردن است و از شخصیت ثابت و همیشگی برخوردار نیست. بسیاری از افراد موجود در جامعه دارای چندین شخصیت بوده و در واقع می‌توان گفت: افرادی دورو هستند و هیچ‌وقت نمی‌توان از شخصیت اصلی آن‌ها سر در آورد.

به این منظور مردم این دسته از افراد را بوقلمون صفت می‌خوانند. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری در مورد ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل از حق تا ناحق چهار انگشت فاصله است

معنی ضرب المثل بوقلمون صفت

مفهوم ضرب المثل بوقلمون صفت

برخی از افراد برای اینکه بتوانند از سود و منفعتی برخوردار شوند، دست به انجام هرگونه اموری می‌زنند. این افراد در واقع دارای چندین شخصیت گوناگون بوده و در هر زمان به شکل متفاوتی ظاهر می‌شوند.

در این مواقع افراد از ضرب المثل بوقلمون صفت استفاده می‌کنند و قصد دارند که به بقیه بفهمانند که با فلان کس‌هایی که بوقلمون صفت هستند ارتباط نداشته باشند. در این صورت است که در امان خواهند بود و هیچ‌گونه ضرری از این افراد نخواهند دید.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل بوقلمون صفت

روزی پسرک روستایی تصمیم می‌گیرد که بخاطر عوض کردن حال و هوایش به سفر برود. او قصد داشت با این کار هم خوشگذرانی کرده و هم تجارتی انجام دهد. پس به مردم روستا خبر داد که قصد سفری دارد تا مردم نیز برای دیدار نزد او بیایند.

روستائیان با شنیدن این خبر جمع شده و بخاطر خداحافظی و بدرقه کردن نزد پسرک آمدند. در همین حال مردی از میان جمعیت بیرون آمد و اعلام کرد که او نیز مایل است تا با پسرک به سفر برود. پسر که از شنیدن این خبر و پیدا کردن همسفر خوشحال شده بود، سریعا قبول کرد که با او همراه شود و با یکدیگر برای مدتی روستا را ترک کنند.

 ولی مردم با شنیدن اینکه مرد نیز قصد سفر با پسرک را دارد نگران شدند، چرا که آن‌ها از ذات بد مرد خبر داشتند و می‌دانستند که فردی دورو و دروغگو است. پس پسرک را کنار کشیدند و او را از این ماجرا آگاه کردند و گفتند: ای پسر، این مرد فرد دروغگویی بوده و در واقع بوقلمون صفت است.

بهتر می‌باشد که او را از سر خود باز کرده و تنهایی به سفر بروی تا در این صورت هیچ مشکل و دردسری برایت پیش نیاید. پسرک که از باخبر شدن این واقعه حیرت‌زده شده بود، تصمیم گرفت که سفر خود را برای مدتی لغو کند تا به این شکل بتواند مرد را از خود دور کند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل بوقلمون صفت

این عبارت گاهی اوقات به صورت فحش مانند مورد استفاده قرار می‌گیرد و افرادی که با کسی مشکلی داشته باشند، از آن استفاده می‌کنند. افراد بوقلمون صفت دارای اخلاق و شخصیت‌های مختلفی بوده و در هر زمانی به شکل خاصی ظاهر می‌شوند.

این دسته از افراد مورد اطمینان نبوده و لازم است که از آن‌ها دوری کنید. به این صورت در امان هستید و از هیچ چیز نخواهید ترسید.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل بادمجان دور قاب چین
و
معنی ضرب المثل کرم از خود درخته
و
معنی ضرب المثل دبه کردن

به پایان معنی ضرب المثل بوقلمون صفت رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *