زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق درباره امام جواد (ع) کلاس چهارم

مقاله دانش آموزی درباره زندگی امام جواد علیه السلام و دوران امامت ایشان

تحقیق در مورد زندگی امام جواد علیه السلام کلاس چهارم؛ برای مشاهده اطلاعاتی درباره این امام بزرگوار در ادامه با بخش زندگینامه ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره امام حسین (ع)

تحقیق درباره امام جواد (ع)

مقاله درباره امام جواد علیه السلام کلاس چهارم

امام جوادالائمه (ع) نهمین امام شیعیان بوده که فرزند امام رضا (ع) است. ایشان در سال 195 هجری قمری در 10 رجب که همان 19 ماه رمضان بود در مدینه منوره چشم به جهان گشود. پدر ایشان امام رضا (ع) و مادرشان سبیکه بوده است. طول زندگی امام جواد (ع) بسیار کم بود، به طوری در سن 25 سالگی خود در سال 220 هجری قمری به شهادت رسید.

حرم و مرقد ایشان در کنار مرقد حضرت امام موسی کاظم (ع) جد بزرگشان در کاظمین است. این امام بزرگوار به باب الحوائج نیز مشور شده که از القاب مشهور آن می‌توان به جواد به معنی بخشنده و تقی به معنی پرهیزکار اشاره کرد.

دوران امامت امام جواد (ع)

امام جواد (ع) پس از به شهادت رسیدن و فوت امام رضا (ع) در سال 203 قمری به امامت برگزیده شد. این امام از لحاظ سنی بسیار زود و سریع‌تر از سایر امامان بزرگوار به مرتبه امامت نایل گردید. البته لازم به ذکر است که این امامت همراه با مخالفت‌های شدید خلفای عباسی و مامون عباسی همراه بود.

مدت زمان امامت امام جواد (ع) 17 سال به طول انجامید. البته 15 سال از آن با مخالفت خلفای عباسی و 2 سال از آن با مخالفت مامون عباسی همراه شد. پس از به شهادت رسیدن امام جواد (ع) نیز امامت از او برداشته شد و به پسرش امام هادی (ع) انتقال یافت و از آن پس امام هادی به امامت خود پرداخت.

تحقیق در مورد زندگینامه امام جواد علیه السلام
تحقیق در مورد زندگینامه امام جواد علیه السلام

ازدواج و فرزندان امام جواد (ع)

یکی از همسران امام جواد (ع) دختر مامون عباسی بنام ام الفضل بود. از همسر دیگر ایشان می‌توان به سمانه مغربیه که به ام ولد مشهور بود اشاره کرد. اطلاعات گوناگونی راجع به تعداد فرزندان ایشان وجود دارد. برخی ادعا دارند که ایشان دارای 4 فرزند دختر و 4 فرزند پسر بنام های خدیجه، فاطمه، ام کلثوم، حکیمه، ابوموسی عمران، حضرت ابوالحسن امام علی النقی الهادی (ع)، ابواحمد حسین و ابواحمد موسی بودند.

شیخ مفید بیان کرده که امام جواد دارای 4 فرزند بنام‌های فاطمه، امامه، علی و موسی بوده است. البته برخی افراد دیگر نیز تعداد دختران ایشان را سه تن بنام های خدیجه، حکیمه و ام کلثوم بیان کرده‌اند. در بسیاری از منبع‌های متأخر نیز از ام محمد، زینب مانده و از ایشان به عنوان فرزند حضرت یاد شده است. هیچ یک از این فرزندان متعلق به ام الفضل دختر مامون عباسی نبوده‌اند، بلکه متعلق به همسر دوم امام جواد (ع) بنام سمانه بوده‌اند.

خصوصیات اخلاقی امام جواد (ع)

ایشان یکی از امامان سخاوتمند و بخشنده‌ای بوده که در ابتدای هرماه صدقه می‌داده است. ایشان با مردم ارتباط خوبی داشته و برای رفع و برطرف کردن هر یک از گرفتاری‌های آن‌ها نزد صاحبان مناصب شفاعت می‌کرده است. این امام بزرگوار از خطاهای افراد گذشت می‌کرد و آن‌ها را می‌بخشید. مردم نیز به ایشان علاقمند بوده و به آن احترام می‌گذاشتند. امام جواد (ع) علاقه زیادی به نماز و راز و نیاز با خدا داشت که یکی از ویژگی‌های به خصوص ایشان همین علاقه به نمازشان بوده است.

مقالات پیشنهادی:
تحقیق درباره امام حسن مجتبی (ع)
و
تحقیق درباره حضرت زینب (س)

☑️ به پایان تحقیق درباره زندگینامه امام جواد (ع) رسیدیم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *