ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل توی هول ولا ماندن با مفهوم و گسترش

معنی و مفهوم ضرب المثل توی هول ولا ماندن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل توی هول ولا ماندن : ضرب المثل توی هول و ولا ماندن از جمله ضرب المثل‌های بسیار کاربردی است که ما روزانه در بیشتر مکالمات خود از آن استفاده می‌کنیم. درصورتی که بخواهیم معنی ضرب المثل توی هول ولا ماندن را بررسی کنیم باید بدانید که هول ولا در معنای عامیانه به دچار شدن اضطراب و استرس اشاره دارد.

این ضرب المثل زمانی به کار می‌رود که کسی از لحاظ فکری پریشان و پر از استرس باشد و نتواند روی مسائل و زندگی خود تمرکز کند. حتی گاهی اوقات پیش می‌آید که این گونه از افراد به صورت مداوم از این طرف به آن طرف بروند و به هیچ وجه نتوانند روی کارشان تمرکز کرده و آن را به درستی انجام دهند. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری در مورد ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل بوقلمون صفت

معنی ضرب المثل توی هول ولا ماندن

مفهوم ضرب المثل توی هول ولا ماندن

این ضرب المثل می‌تواند در موقعیت‌های مثبت و منفی به کار رود که هر یک از آن‌ها در مکان و زمانی رخ خواهند داد. امروزه ممکن است هر فردی به صورت روزانه و در بسیاری از موقعیت‌ها ضرب المثل توی هول ولا ماندن را نه تنها به شکل لفظی شنیده باشد، بلکه آن را نیز ببیند.

برای مثال فردی را فرض کنید که از لحاظ اقتصادی، مالی یا در حالت کلی از نظر روحی، ذهنی و… درگیر است و به صورت مداوم در استرس به سر می‌برد. این گیر کردن در استرس به معنای توی هول ولا ماندن است.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل توی هول ولا ماندن

برای درک و فهم بهتر موضوع در این قسمت می‌خواهیم  به داستانی در این باره اشاره کنیم.

روزی روزگاری خانواده‌ای از قشر متوسط در گوشه‌ای از این جهان بزرگ زندگی می‌کردند. پدر خانواده دارای شغل ثابتی نبود و همیشه و در همه حال تلاش خود را می‌کرد تا تکه نان حلالی بر سر سفره خانواده‌اش ببرد.

در یکی از این روزها مادر خانواده مریض شد و حالش به حدی بد بود که مجبور شدند به پزشک مراجعه کنند. این موضوع سبب شده بود که فکر و ذهن پدر خانواده بسیار درگیر شده و هی با خود و خدایش به صحبت و نیایش بپردازد.

او به صورت مداوم با خود می‌گفت: که حال چکار خواهم کرد و خدایا چه قرار است بر سر من و خانواده‌ام بیاید، آینده فرزندانم چه خواهد شد.

او به حدی توی هول ولا بود که در هنگام گذر از جوی آب، پایش پیچ خورد و از چند جا شکست. حال دیگر مشکل تنها همسرش نبود، بلکه خودش نیز به دغدغه‌ها اضافه شده بود. ولی توجه داشته باشید آنچه که نباید در این مواقع فراموش کنیم یاد خداوند است، چرا که خداوند گشاینده تمامی درهای بسته است.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل در توی هول ولا ماندن

در بسیاری از اوقات پیش آمده که با مشکلاتی روبرو شده‌ایم و فکر و ذهنمان درگیر و پریشان شده است. به طوری که حتی نتوانستیم روی برنامه‌های خود متمرکز شویم و آن‌ها را انجام دهیم. در این مواقع از اصطلاح یا ضرب المثل توی هول ولا ماندن استفاده می‌کنیم.

در واقع توی هول ولا ماندن یعنی برخورداری از استرس، اضطراب، پریشانی، نداشتن تسلط روی خود و… است. نکته مهم اینکه این ضرب المثل برای کسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تحت فشار بسیاری قرار گرفته و از لحاظ ذهنی و فکری درگیر شده‌اند و این موضوع سبب شده تا در هر کاری با شتاب عمل کنند.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل از حق تا ناحق چهار انگشت فاصله است
و
معنی ضرب المثل بادمجان دور قاب چین
و
معنی ضرب المثل کرم از خود درخته

به پایان معنی ضرب المثل توی هول ولا ماندن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.