ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل زیر کاسه نیم کاسه ای است ⭕️ + تاریخچه و بازآفرینی

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «زیر کاسه نیم کاسه ای است» به همراه گسترش و بازآفرینی آن

معنی ضرب المثل زیر کاسه نیم کاسه ای است : این اصطلاح معمولا در مواقعی به کار می‌رود که نیرنگ و حیله‌ای در کار باشد. به عنوان مثال کسی کاری را در ظاهر خوب انجام می دهد ولی رفتار مشکوکی دارد و مخاطبان و اطرافیان زرنگ به راحتی می‌توانند به آن پی ببرند. با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل دندان روی جگر گذاشتن

معنی ضرب المثل زیر کاسه نیم کاسه ای است

مفهوم ضرب المثل زیر کاسه نیم کاسه ای است

کاسه وسیله پرکاربرد در هر آشپزخانه‌ای بوده که می‌تواند کاربردهای بسیاری داشته باشد. در صورتی که کاسه‌ای زیر نیم کاسه بوده باشد، ممکن است بسیاری از افراد از این موضوع آگاه شوند و به حیله موجود در کار پی ببرند.

ولی گاهی اوقات افراد به شکلی حیله و نیرنگ خود را پیش می‌برند که در ظاهر هیچ چیزی قابل مشاهده و حس کردن نبوده و همه چیز در پشت پرده قرار گرفته است که در این حالت کمتر کسی از آن باخبر خواهد شد.

بهتر است به جای استفاده از حیله برای انجام و جلو بردن امورتان، از روش‌های درستی بهره گرفته و استفاده کنید تا در طی مدتی هیچ‌گونه مشکل و مسئله‌ای گریبان گیرتان نشود.

داستان حکایت زیر کاسه نیم کاسه ای است

در زمان‌های قدیم یخچالی برای نگهداری مواد غذایی و خوراک وجود نداشت و مردم مجبور بودند از روش‌های دیگری برای این کار استفاده کنند. به همین دلیل تمامی مواد غذایی خود را زیر کاسه‌ای قرار می‌دادند و با این کار می‌خواستند که مواد غذایی خود را از شر هرگونه حیوان و مزاحمی در امان نگه دارند.

پس کاسه‌ای را برمی‌داشتند و درونش را پر از مواد غذایی کرده و سپس یک کاسه بزرگ‌تر را به صورت وارونه و برعکس روی آن می‌گذاشتند تا کاسه پایینی را از دید بقیه پنهان کنند و با این روش بتوانند از مواد غذایی خود محافظت کنند.

در بسیاری از مواقع هیچ فردی قادر به آگاه شدن از این موضوع نبود، ولی گاهی برخی از افرادی که به ترفندهای آشپزخانه آگاهی داشتند به راحتی می‌توانستند این حقه را تشخیص داده و با برداشتن کاسه بالایی به مواد غذایی دسترسی پیدا کنند. در این گونه مواقع مردم برای اینکه به بقیه بفهمانند که کاسه‌ای زیر نیم کاسه است از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی کاسه ای زیر نیم کاسه است

بسیاری از افراد برای اینکه امور خود را مخفیانه پیش ببرند دست به انجام امور بسیاری می‌زنند که در این حالت معلوم نیست منفعت یا ضرری نصیبشان خواهد شد. بهتر است در انجام کارهایتان راه و روش درستی را در پیش بگیرید تا بتوانید با موفقیت آن‌ها را به اتمام رسانده و در آینده نیز به فرد درستکار و موفقی تبدیل شوید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل تا پول داری رفیقتم قربان بند کیفتم
و
معنی ضرب المثل دم خود را روی کول گذاشتن

✳️ به پایان معنی ضرب المثل زیر کاسه نیم کاسه ای است رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *