ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل دندان روی جگر گذاشتن ⚡️+ گسترش و بازآفرینی

ریشه و مفهوم حکایت «دندان روی جگر گذاشتن» به همراه گسترش و بازآفرینی آن

معنی ضرب المثل دندان روی جگر گذاشتن : گاهی اوقات افراد با مشکلات و مسائل بسیاری روبرو می‌شوند که در این زمان باید صبر داشته و با آرامش نسبت به حل کردن مشکل خود اقدام کنند. در این حال که تحمل و صبر کردن کاری بسیار سخت است.

همانند آن می‌باشد که انسان دندان خود را روی جگرش بگذارد و درد بسیاری را تحمل کند. این ضرب المثل در این مواقع مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای افرادی که در سختی‌های زیاد رفتار درستی از خود نشان نمی‌دهند استفاده می‌گردد. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل «صبر ایوب داشتن»

معنی ضرب المثل دندان روی جگر گذاشتن

معنی ضرب المثل دندان روی جگر گذاشتن

کنایه این ضرب المثل به میزان بسیار سختی و دشواری اشاره دارد که در زندگی انسان رخ داده است. سعی کنید در زمان بروز مشکل و مسئله‌ای به جای ناراحتی و عصبانیت، صبر داشته و به راه حل‌هایی فکر کنید تا از این طریق بتوانید تمامی مشکلات خود را حل کرده و از بین ببرید.

داستان ضرب المثل دندان روی جگر گذاشتن

در چندین سال قبل که کسب درآمد و پس انداز کردن کاری سخت و دشوار بود، به همین دلیل بسیاری از مردم فقیر بوده و از این ماجرا رنج می‌برند. در آن زمان پسر فقیری بود که هیچ پس اندازی نداشت و این موضوع سبب شده بود که بی پولی او سبب بروز مسائل و مشکلات بسیاری شود.

در روزی از روزها از شهرداری کاغذی برای پسرک فرستاده شد که در آن دستور احضار نوشته شده بود. پس او مجبور شد فردای آن روز به شهرداری برود تا از ماجرای به وجود آمده آگاه شود. زمانی که پیگیر ماجرا شد مسئولین گفتند که برای منزل تو ۱۰۰ میلیون جریمه و مالیات آمده است و موظف به پرداخت هستی.

او که از شنیدن این موضوع نگران و ناراحت شد و از طرفی دیگر که بی پولی اعصابش را به هم ریخته بود، شروع به داد و هوار کرد. اطرافیانش از گفته‌های او حیرت زده و نگران شدند و گفتند: بابا ۱۰۰ میلیون چیزی نیست که بهتر است کمی دندان روی جگرت بگذاری و صبر داشته باشی تا شاید راهکاری برای آن پیدا کنی.

دقت داشته باش که ممکن بود چندین برابر این پول برایت نوشته شود، ولی حال که شانس آورده‌ای باید خدایت را شکر کنی. گفته این فرد سبب شد تا پسرک کمی به فکر برود و به دنبال راهکاری باشد.

گسترش و بازآفرینی دندان روی جگر گذاشتن

کسانی که در هنگام بروز مشکلاتی تحمل و صبر نداشته و کار نادرستی انجام داده یا حتی رفتار غلطی داشته باشند، مردم با بیان دندان روی جگر گذاشتن قصد دارند تا آن فرد را به تحمل مشکل و صبر پیشه کردن دعوت کنند. هر کسی با برخورداری از صبر و تحمل قادر به حل کردن هرگونه مسئله و مشکلی خواهد بود، ولی بدون برخورداری از آن‌ها هیچ مشکلی قابل حل نخواهد بود و در عوض ممکن است ایجاد کننده مشکلات جدیدی نیز باشد.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل نه به باره نه به داره
و
معنی ضرب المثل چانه اش گرم شد

☑️ به پایان معنی ضرب المثل دندان روی جگر گذاشتن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *