ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل «صبر ایوب داشتن» + انشا و بازآفرینی

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی صبر ایوب داشتن به همراه انشا و بازآفرینی آن

معنی ضرب المثل صبر ایوب داشتن درباره شخصی است که در سختی‌ها و مشقت‌های فراوان زندگی بردبار است و در مقابل این سختی‌ها توان خود را از دست نداده و منحرف از راه درست نخواهد شد. برای مشاهده ریشه و داستان این حکایت با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل عجله کار شیطان است

معنی ضرب المثل «صبر ایوب داشتن»

کاربرد و معنی ضرب المثل صبر حضرت ایوب داشتن

آدمی می‌داند که ممکن است در زندگی که برایش در جریان است، سختی‌های مختلف و گوناگونی را متحمل شود؛ پس باید در برابر این دشواری‌ها مقاوم و ثابت قدم باشد و مدام عجز و ناله نکند که چرا چنین شد و چنان شد.

صبر ایوب داشتن به انگلیسی
Have the patience of a saint

داستان حکایت صبر ایوب داشتن

ضرب المثل صبر ایوب داشتن داستان پیامبری به نام حضرت ایوب است که خداوند برای امتحان کردن او با اتفاقات گوناگون او را مورد آزمایش الهی قرار داد؛ از جمله مرگ عزیزان، فقر، بیماری و…، اما این پیغمبر به جای گله و شکایت کردن از اتفاقات پیش آمده مدام به عبادت خدا مشغول بود و هیچ گاه ذره‌ای از توکل و ایمانش به خدا کم نشد.

ایوب حتی در برابر وسوسه‌های شیطانی که سعی در انحراف او داشت، به درستی مقاومت کرد و به هیچ وجه حاضر نشد در مقابل این سختی‌ها خود را به وعده وعید های شیطان بفروشد و خدای بزرگ از این همه مقاومت، صبر و بردباری که از این فرد مقدس دید، خشنود شده و دوباره تمامی عزت و احترامی را که از پیش داشت به چند برابر اضافه‌تر و بیشتر به او برگرداند. بنابراین ما باید همیشه در سختی‌ها و دشواری‌ها یاد بگیریم ایمان و توکل خود را از دست ندهیم که اوست یاری گر و پشتیبان ما.

گسترش و باز آفرینی ضرب المثل صبر ایوب

ضرب المثل صبر ایوب داشتن حکایت افرادی است که در برابر سختی‌ها و مشقت‌های زندگی کم نمی‌آورند و جا نمی‌زنند؛ همچنین از راه درست و رفتار صیح سر باز نمی‌زنند، چون تاب دشواری‌های پیشامده را نداشته‌اند. مثلا یک انسان درستکار برای جبران فقر مالی و بی پولی‌اش دست به دزدی یا کارهای خلاف شاٌن انسانی نمی‌زند؛ بلکه برعکس تلاشش را بیشتر کرده و سعی می‌کند با قدم گذاشتن در راه درست به موقعیت مالی خوبی دست یابد.

انشا با موضوع صبر ایوب داشتن

مقدمه: انسانی که اصیل و با اصالت باشد، به هیچ وجه استقامت و صبوری خود را در فراز و نشیب‌های زندگی از دست نخواهد داد و همیشه دنبال یک راه مناسب و راه حل صحیح برای حل کردن مسائلش است.

بدنه: شما باید با سخت کوشی و تحمل بالایی که از خود نشان می‌دهید، در برابر اتفاقات ناگواری که برای شما رخ می‌دهد مقاومت کنید و در هیچ شرایطی شکست و پا پس کشیدن را قبول نکنید.

نتیجه: از ضرب المثل صبر ایوب داشتن چنین برداشت می‌شود که ما باید استقامت و تحمل خود را در برابر رخدادهای پیش بینی نشده و غیر قابل تحمل بالا ببریم، هر چند که بعضی از افراد آستانه تحمل پایینی دارند اما می‌توانند با کار کردن روی خود به این قدرت دست یابند و با کوچک‌ترین فشاری شروع به گله، شکایت و ناشکری نکنند.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل تا گوساله گاو شود دل صاحبش آب شود
و
معنی ضرب المثل قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود

☑️ در این نوشته معنی ضرب المثل «صبر ایوب داشتن» را مرور کردیم، اگر شما نیز نظری در مورد این حکایت دارید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *