زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق درباره امام رضا (ع) ❤️ زندگینامه کوتاه امام رضا از تولد تا شهادت + PDF

تحقیق در مورد امام رضا از تولد تا شهادت برای کلاس دوم تا چهارم ابتدایی به صورت خلاصه

تحقیق درباره زندگینامه امام رضا علیه السلام؛ برای مشاهده اطلاعاتی درباره ازدواج، امامت و نحوه شهادت امام هشتم شیعیان در ادامه با بخش تحقیق ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره امام جواد (ع)

تحقیق درباره امام رضا (ع)

تحقیق در مورد امام رضا برای کودکان

امام رضا جزو یکی از امامان پاک شیعیان بوده که به امام هشتم معروف شده است. امام رضا (ع) در تاریخ یازدهم ذی القعده سال 148 هجری قمری در مدینه منوره چشم به جهان گشود. نام ایشان علی و کنیه آن ابوالحسن است.

امام رضا لقب‌های بسیاری دارد که از آن‌ها می‌توان به صادق، رضا، صابر، فاضل و… اشاره کرد که مشهورترین لقب ایشان رضا بوده که اکثرا با این لقب شناخته می‌شود که معنای لقب ایشان، خشنودی است. پدر امام رضا (ع)، امام موسی کاظم (ع) و مادرشان نجمه نام داشت.

ازدواج و فرزندان امام رضا (ع)

ایشان دارای همسری بنام سَبیکه بود. این بانو از خاندان ماریه قبطیه که جزو خاندان همسر پیامبر اکرم (ص) بوده است. البته در سایر منابع نیز بانوی دیگری برای ایشان به عنوان همسرشان ذکر شده که مامون به امام هشتم پیشنهاد داده بود با دختر خود بنام ام الحبیب که به حبیبه مشهور بوده ازدواج کند. امام نیز با پیشنهاد او موافقت کرده و ازدواج آن دو اتفاق افتاده است. البته مامون این کار را بر اساس هدف خود انجام داد و قصد داشت تا با فرستادن دخترش به خانه او، از کارهایش اطلاع پیدا کند.

راجع به فرزندان ایشان اطلاعات گوناگونی توسط افراد مختلفی ارائه شده است. برخی معتقد هستند که امام رضا (ع) دارای 5 پسر و یک دختر به نام های عایشه، حسن، ابراهیم، محمد قانع، حسین، جعفر است. همچنین برخی افراد راجع به دختری بنام فاطمه صحبت می‌کنند و ادعا دارند که فرزند امام هشتم بوده است. ولی شیخ مفید این عقیده را ارائه کرده که ایشان به جز امام جواد (ع) فرزند دیگری نداشته است.

تحقیق درباره امامت امام هشتم

امام رضا (ع) پس از شهادت و فوت پدر خود امام موسی کاظم (ع) در سال 183 هجری قمری امامت را به عهده گرفت. ایشان در دوره امامت خود امور بسیاری را جهت منفعت مردم انجام داد. مدت این امامت 20 سال بود که با مخالفت‌های شدیدی روبرو شد. به این منظور با مخالفت هارون الرشید امامت ایشان به 10 سال تغییر کرد. سپس محمد امین امامت او را مدتی حدود 5 سال بیان کرد. پس از امین نیز مامون امامت امام رضا را 5 سال اعلام نمود.

شهادت امام رضا (ع)

در مورد شهادت ایشان اطلاعات گوناگونی ارائه شده که نشان دهنده شهادت دقیق ایشان نیست. شهادت امام هشتم را در روز جمعه یا روز دوشنبه آخر ماه صفر، یا روز هفدهم ماه صفر، یا بیست و یکم ماه رمضان، یا هجدهم جمادی الاولی، یا بیست و سوم ذی القعده، یا آخر آن، که در سال 202 یا 203 یا 206 قمری اتفاق افتاده است. کلینی شهادت و فوت ایشان را در ماه صفر سال 203 قمری در سن 55 سالگی امام می‌داند. البته مطابق با نظرات بسیاری از علما و مورخین، سال شهادت ایشان 203 قمری بوده است.

حرم امام رضا (ع)

پس از شهادت امام رضا، مامون ایشان را در خانه حمید بن قحطبه طائی که در بقعه هارونیه و در روستای سناباد بود دفن کرد. در شهر مشهد نیز آرامگاه ایشان در حرم رضوی بنا شده و سالانه هزاران هزار مسلمان به منظور زیارت ایشان به این شهر سفر می‌کنند.


مقالات پیشنهادی:
تحقیق درباره امام حسین (ع)
و
تحقیق درباره امام حسن مجتبی (ع)

☑️ به پایان تحقیق کوتاه درباره امام رضا (ع) رسیدیم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.